FILTROVÉ VÝROBKY
Filtry
Cenové rozpätie
EUR
EUR
Dĺžka (mm)
Materiál

Podlahové soklové lišty

1  2    
1  2    

Lišty a doplnky k podlahám a ich funkcia

Soklové lišty a doplnky k podlahám majú svoje estetické a praktické funkcie. Najčastejšie sa venuje pozornosť len na estetiku, ale každý, kto videl podlahu aspoň raz pred ukončením, vie, aké dôležité sú soklové lišty.

Soklové dosky maskujú dilatačné  spári, ktorej úlohou je chrániť podlahu pred vydúvaním v dôsledku zmien vlhkosti. Pri výbere líšt nezabúdajte, že ich hrúbka musí stačiť na pokrytie tejto medzery.

Ďalšou úlohou soklových líšt je chrániť stenu pred poškodením a nečistotami. Vysávanie alebo stieranie podláh pomocou mopu môže na stenách zanechať nevzhľadné značky. Lišty sú oveľa odolnejšie ako omietka alebo farba, ale aby mohli plniť svoju funkciu dobre, musia byť buď dostatočne široké alebo dostatočne vysoké.

Káble v miestnosti môžeme rýchlo a jednoducho skryť a distribuovať vďaka lištám. Existujú modely líšt vybavené špeciálnymi zásobníkmi a držiakmi, ako aj konektory pre smerovanie káblov.

Poslednou úlohou líšt je vytvoriť harmonické spojenie medzi podlahou a stenami.

Ako si vybrať lišty a doplnky k podlahám

Najbezpečnejším spôsobom je prispôsobiť typ a farbu soklových líšt podlahe v interiéri alebo na dverách. Lištovanie pri drevenej podlahe je najlepšie vykonať z rovnakého materiálu ako je podlaha. Drevené lišty sú elegantné, odolné, ale pomerne drahé.

PVC podlahové soklové lišty sú obľúbené, rozhodujúcou výhodou je počet farieb, ako sú podlahové panely, na ktoré sú určené. Tiež sú cenovo dostupnejšie.

Ak máme radi modernú klasiku, perfektnou kombináciou sú MDF lišty a dvere v rovnakej farbe. MDF lišty sú odolné voči mechanickému poškodeniu a ľahko sa prispôsobia k stene. Zvyčajne farebné prevedenie je v jednom z odtieňov bielej.

Kovové, oceľové a hliníkové lišty sú vhodné v obývačke, v hale, v kuchyni, v teenagerovej izbe a dokonca aj v kancelárii. Hliníkové lišty vyzerajú krásne s tmavým drevom a sú mimoriadne odolné voči poškodeniu.

Obchod Merkury Market má veľký výber lištových líšt, konektorov a zakončení pre lišty a dokončovacie profily, ako aj ďalšie príslušenstvo potrebné na dokonalé dokončenie podlahy.