Sprcha bez sprchovej vaničky. Montážne pravidlá

16.01.2019

To všetko kvôli mnohým výhodám, z ktorých najdôležitejšia je záruka priestoru a svetla. Výnimkou z tohto pravidla nie je ani kúpeľňa, v ktorej je často inštalovaná sprcha bez sprchovej vaničky.

Ako viete, všetko má svoje výhody a nevýhody, dokonca aj sprchu bez sprchovej vaničky. Avšak konečný efekt tejto práce je schopný uspokojiť každého, dokonca aj zastávateľa tradičných riešení. Poďme zistiť, aké problémy treba venovať pozornosť pri montáži takejto sprchovej vaničky, aby celý proces prebiehal rýchlo a efektívne!

              

 

1. Pripravte si správny a realizovateľný plan

Bohužiaľ, nie každá kúpeľňa je prispôsobená tomuto typu riešení. Inštalácia sprchového kúta bez sprchovej vaničky by sa mala plánovať už v štádiu výstavby. Ak ste v procese budovania vlastného domu, postarajte sa o hrubý strop tak, aby celá inštalácia mohla viesť dovnútra. V prípade, že ste v procese všeobecnej renovácie domu alebo bytu, musíte zabezpečiť, aby podlaha bola vhodne profilovaná. To bude vyžadovať presádzanie už existujúcich dlaždíc a prípadne aj podkladov pod nimi.

 

 

2. Vyberte miesto a najlepšie riešenie pre vás

Sprchy bez sprchovej vaničky fungujú skvele v malých kúpeľniach, kde je vzácny každý ušetrený milimetr. Vďaka tomuto riešeniu sme schopní efektívne zvládnuť akýkoľvek uhol takéhoto interiéru, bez obáv, že toto miesto akýmkoľvek spôsobom premôcame. V tomto prípade už nie je obmedzený sprchovou vaničkou, takže si môžete vybrať akýkoľvek tvar, ktorý sa vám páči - obdĺžnik, štvorec alebo dokonca aj trojuholník. Navyše, sprchový kút bez sprchovej vaničky obklopenej len sklenými panelmi, bude takmer neviditeľný, vďaka čomu bude kúpeľňa opticky zväčšená.

 

Inštalácia sprchovacieho kúta bez sprchovej vaničky môže byť vykonaná v už existujúcom výklenku, ale rovnako efektívne riešenie je vybudovanie steny oddeľujúcej kabínu od zvyšku kúpeľne. V tomto prípade je však potrebné poznamenať, že sa upevnive, že výklenok má správnu veľkosť a že poskytuje dostatok svetla.

 

3. Prispôsobte dvierka do sprchy

              

Pokiaľ ide o sprchové dvere, v tomto prípade máme štyri riešenia. Môžete si vybrať tie klasické, ktoré sa otvárajú v jednom lub dvojitom smere, alebo posúvacie. V poslednej dobe sa úplné opustenie dverí, ktoré nazývame walk-in sprchovacím kútom , stáva čoraz populárnejšie. V tomto prípade je sprcha bez sprchovej vaničky oddelená od kúpeľne len s jednou sklenenou doskou a je jej neoddeliteľnou súčasťou. Toto riešenie je mimoriadne efektívne a je tiež veľmi užitočné, keď deti alebo osoby so zdravotným postihnutím používajú kúpeľňu.

 

4. Použite vhodný drenážny system

Jedným z najdôležitejších problémov pri inštalácii sprchového kúta bez sprchovej vaničky je vhodný drenážny systém. Tu zohľadňujeme stavebné možnosti kúpeľne, veľkosť sprchy a samozrejme aj vizuálne efekty. V súčasnej dobe najpopulárnejšie sú lineárne a bodové odtoky.

 

Bodový odtok pozostáva z dvoch prvkov, a to sifónu, ktorý namontujeme v podlahe a roštu, ktorú inštalujeme na úrovni podlahy. Tento typ odtoku sa obvykle nachádza v strede kabíny, takže by ste mali naplánovať dvojpercentný pokles podlahy na každej strane odtoku. Ak váš sprchový kút bez sprchovej vaničky bude zaberať veľkú plochu, stojí zato si výbrať dva takéto odtoky.

 

Lineárne odtoky sú charakterizované väčším priestorom na príjem vody. Zvyčajne sa namontujú na stenu alebo na okraj kabíny. Aj v tomto prípade by ste mali použiť vhodný sklon smerom k odtoku, hoci stačí len na jednej strane. Lineárny odtok pozostáva zo sprchového kanála zabudovaného do podlahy a roštu na úrovni dlaždíc.

 

5. Izolácia vlhkosti. Dôležitá fáza inštalácie sprchy bez sprchovej vaničky

              

Účelom používania izolácie je chrániť kúpeľňu pred vlhkosťou pod dlažbou a chrániť ďalšie poschodie pred záplavami. V tomto prípade stojí za to použiť tradičnú tesniacu vrstvu alebo fóliu vyrobenú zo syntetických živíc.

6. Pri položení dlaždíc nezabudnite 2% spad

A tu je posledné pravidlo, ktoré zaručí úspech tohto procesu. Pri výbere a usporiadaní dlaždíc je nevyhnutné pamätať na udržanie 2% spadu. Na dosiahnutie tohto cieľa stojí za to vybrať menšie dlaždice, ktoré majú viac možností v prípade pokrytia podlahy.
Pri dodržaní každého z vyššie uvedených zásad nebude inštalácia sprchovacieho kúta bez sprchovej vaničky taká strašidelná a vynikajúci efekt poteší tak členov domácnosti, ako aj hostí.

Späť