Tavoľníkovec jarabinolistý Sem – mladé ružovo-oranžové výrastky, neskôr žlté;
Krík až do výšky 1-1,5 m, kompaktný, produkujúci výhonky, ale nie taký intenzívny. Tuhé výhonky, vzpriamené, svetlo hnedé.
Chlpaté listy, zložené z 9 - 19 zasadacích listov s dĺžkou 20 - 25 cm. Listy s kopijovitými listami, niekedy oválno-kopinaté, dvojité vrúbkované, až 8 cm dlhé a 1,5 cm široké. Na jar sa vyvíjajú veľmi skoro. Čepeľ listu vytvára ružovo-oranžové listy, žlté u starších a neskôr žltozelené počas kvitnutia. Zúžený na vrchole, zaoblený na základni. Horný list je dvakrát väčší ako ostatné, často tri chlopne. Listy na jeseň žltnú.
Biele, malé kvety, s priemerom 5 - 8 mm, s dlhými a početnými tyčinkami, ktoré dodávajú vzdušnosť a nadýchanie. Kvety vo veľkých, rozvetvených, kužeľovitých latách až 30 cm dlhých sa nachádzajú na vrchole výhonkov. Kvitne od začiatku júla do konca augusta. Medodajné kvety.
Veľmi odolný proti mrazu (zóna 3).
Najlepšie rastie na čerstvých, úrodných pôdach s mierne kyslou až mierne zásaditou reakciou. Funguje dobre aj na mierne horších pôdach. Rastie dobre v slnečnej polohe aj v čiastočnom tieni. Citlivý na sucho, odolný proti znečisteniu ovzdušia.
Na použitie v parkoch, v zeleni sídliska, ako aj na výsadbu svahov, najmä vlhkých. Môže sa použiť ako krycia zeleň na zakrytie menej zaujímavých objektov.
Bohužiaľ, divočina sa nekultivuje a môže sa stať nepríjemnou, keď sa zarastajú susedné oblasti. Stáva sa to však oveľa menej často ako pri typických druhoch. Veľmi dobre toleruje prerezávanie. Vykopávanie a poškodenie koreňov výrazne stimuluje uvoľňovanie nových výhonkov.
Produkt s odberom v kamenných predajniach bez možnosti dopravy: Prešov, Košice, Trenčín, Poprad, Bratislava, Bratislava - Devínska Nová Ves, Banská Bystrica, Humenné, Michalovce, Žilina, Prievidza, Nitra, Trnava, Dunajská Streda, Levice, Zvolen, Komárno, Liptovský Mikuláš, Spišská Nová Ves, Nové Zámky, Lučenec
Ako sa starať o záhradu na jeseň
Leto sa pomaly blíži ku koncu. Jarabina sa červenie medzi mierne zažltnutými listami, záhrada vonia jesennými kvetmi, bylinkami a rastlinami, medzi stromami sa leskne pavučina babieho leta. Hoci si stále užívame príjemné letné večery a zachytávame...
Ako sa vysporiadať s plesňou sivou v záhrade?
Záhrada je kráľovstvom krásy a harmónie, ale aj miestom, ktoré musí neustále bojovať s rôznymi výzvami. Medzi najzávažnejšie problémy, ktorým môžu rastliny v záhrade čeliť, patria choroby a útoky škodcov. Choroby môžu mať rôzne príčiny, od vírusov a bakté
Ako využiť hnoj v záhrade?
Hnoj nie je nič iné ako prírodné hnojivo živočíšneho pôvodu. Po stáročia sa používa v záhradách a plodinách a je cenený pre svoje početné výhody. Rozhodne by sme sa nemali báť použiť ho v záhrade alebo v zeleninovej záhrade, ale stojí za to vedieť, ako na