Zobraz kategórie 
FILTRUJTE VÝROBKY
Filtry
Cenové rozpätie
EUR
EUR
Predpokladaná lehota dodania:
Hľadaj
Zoraď podľa:
zoraď
filtruj
Super tovar
LETÁKOVÁ AKCIA
Akcia
Výpredaj

Vres Calluna P12

2,99 EUR / ks
EUR / ks

Vresy do záhrady

 

Vresy sú rastliny, ktorých pestovanie je čoraz populárnejšie. Tieto rastliny sa používajú na zakladanie vresovísk, sprevádzajú ďalšie exempláre na kvetinových záhonoch, sú tiež vysádzané do nádob na zdobenie balkónov, terás alebo interiérov domov. Tento vždyzelený ker vyzerá obzvlášť nádherne na jeseň, keď fantasticky kvitne.

 

Vresy- Merkury Market

 

Ako vyzerajú vresy v záhrade a aké sú ich vlastnosti?

Vres obyčajný je krátky ker so vždy zelenými, prekrývajúcimi sa alebo vyvýšenými výhonkami. Dorastá len do výšky 30 cm - 70 cm. Listy sú silno zredukované, šupinaté a môžu mať rôzne odtiene v závislosti od odrody: od zelenej cez hnedú až po žltú a dokonca striebornú. Kvety, malé a zvončekovité, sú usporiadané pozdĺž výhonkov a objavujú sa medzi augustom a októbrom. Podľa odrody môžu byť kvety bielej, ružovej alebo fialovej farby.

 

Aké požiadavky majú vresy?

V záhrade budú vyžadovať slnečné stanovište. Veľa slnka poskytne optimálne podmienky pre vývoj celej rastliny a bohaté kvitnutie kvetov. Pôda, ak v nej majú rásť vresy, by mala mať špeciálne vlastnosti. V záhrade sa postarajte o pôdu, ktorá by mala byť pre vres veľmi kyslá. PH by malo byť nízke, pH 3,5-5,5. Takéto podmienky sa môžu javiť ako veľmi extrémne, ale sú optimálne pre vresy. Budú navyše vyžadovať chudobnú a suchú pôdu, najlepšie rašelinovú. Ťažké pôdy budú potrebovať ďalšiu drenáž, ak majú byť ideálne pre vres.

Vresy sú mrazuvzdorné rastliny, ale niektoré odrody môžu zamrznúť v zatienených polohách. Kry sú odolné voči chorobám a škodcom, ale odolnosť sa znižuje, ak je pH pôdy nedostatočné. Preto je dôležité dbať na primeranú reakciu mulčovaním a častým hnojením okyslujúcimi hnojivami. Mulčovanie tiež zabezpečí optimálnu vlhkosť pôdy, pretože v dôsledku plytkého koreňového systému vresy často trpia nedostatkom vody.

 

Ako vytvoriť vresovú výsadbu?

Pri rozhodovaní o kúpe vresu musíte pamätať na to, že tieto rastliny vyzerajú rozkošne, keď sú vysadené vo veľkých skupinách. Jednotlivé exempláre náhodne umiestnené medzi ostatnými trvalkami alebo letničkami budú pôsobiť neprirodzene. Vresy sú vhodné na kvetinové záhony, kde budú sprevádzať ihličnany alebo azalky a rododendrony.

 

Ako vytvoriť v záhrade vresovisko?

V záhrade sú vresy ideálne pre jednodruhové výsadby, to znamená vresoviská. Vresoviská môžu byť zložené z rastlín, ktoré kvitnú jednou farbou, ale zaujímavo vyzerajú aj mozaiky rôznofarebných vresov.

 

Kde inde sa dá vres použiť?

Vresy sú tiež vynikajúcimi rastlinami na pestovanie v nádobách. Môžu byť vysadené v kvetináčoch jednotlivo alebo v malých skupinách. Vďaka tomu možno kríky použiť na aranžovanie na balkónoch, terasách alebo okenných parapetách vo vnútri domu. Môžete vysadiť veľké terasové kvetináče s vresmi, ktoré budú sprevádzať jeden alebo dva ihličnany.

 

Ako vysadiť vresy?

Výsadba vresov by sa mala začať výberom vhodného miesta a prípravou substrátu. Vresy vyžadujú slnečné stanoviská s kyslou, suchou a chudobnou pôdou. Na plánovanej ploche výsadby vresu odstráňte asi 15 cm pôdy a rozložte tam kyslú rašelinu. Prekopte rašelinu s pôdou presne do hĺbky jedného rýľa. Namiesto rašeliny môžete použiť špeciálny substrát pre acidofilné rastliny alebo pôdu pre vresy.

Keď je podklad hotový, môžete začať s výsadbou rastlín. Vresy by mali byť vysadené s rozstupom 20 - 30 cm. Vresy sa zvyčajne kupujú v nádobách a je možné ich vysádzať celoročne, najlepšie je však ich vysadiť v septembri.

 

Ako pestovať vresy?

Pestovanie vresov nie je ťažké, ale treba si spomenúť na základné postupy. Starostlivosť bude spočívať hlavne v hnojení, polievaní a prerezávaní.

Samotné vresy nepotrebujú špeciálne hnojenie, ale stojí za to použiť okysľovacie hnojivá, ktoré pomôžu udržiavať vhodné pH pôdy. Nezabudnite tiež na mulčovanie. Mulčovaná rašelina je ľahšie kyslá a nevysušuje sa tak rýchlo, takže polievanie sa dá robiť menej často. Možné hnojenie je potrebné vykonať na jar, s pomaly pôsobiacim zloženým hnojivom a vresovým hnojivom. Nehnojte neskôr ako v júni.

Polievanie je obzvlášť dôležité pre mladé exempláre. Vresovisko by sa malo ráno výdatne polievať, vyvarujte sa však namáčania kvetov alebo listov. Mokré kvety a listy budú náchylnejšie na plesňové choroby. Staršie exempláre bez vody vydržia dlhšie. Osobitná pozornosť by sa mala venovať orezávaniu rastlín. Po odkvitnutí koncom jesene vzorky odrežte. Takéto rezy spôsobujú, že sa kríky zahustia a omladia.

Rozhodne predlžujú životnosť celého vresoviska alebo sadeníc. Vresy možno strihať aj na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia. V zime by mali byť vresy zakryté, a najmä nie úplne mrazuvzdorné odrody. Vetvy ihličnanov budú vynikajúcim materiálom, ktorý ochráni rašelinu pred mrazom.

 

Kategória: Byliny