Čalúnenie stoličky - ako ho zmeniť? Koľko to stojí? Zistite to!

17.08.2021

Staré stoličky môžu získať druhý život - stačí zmeniť ich čalúnenie! Renovácia je spôsob, ako nielen ušetriť peniaze, ale aj udržiavať vysoko kvalitný nábytok a získať jedinečný efekt. Na rozdiel od zdania, zmena čalúnenia stoličky nie je zložitá - ani pre začiatočníka. Vyžaduje si to však precíznosť a presnosť - iba vďaka nej získame atraktívny nábytok s novým dizajnom. Zistite, ako ľahko zmeniť čalúnenie stoličky.

Čalúnený nábytok- Merkury Market


V tomto článku:

1. Nový život pre starý nábytok

2. Príprava materiálov a nástrojov

3. Krok 1: Odstránenie starého čalúnenia

4. Krok 2: Špongia a látka

5. Krok 3: Čalúnenie operadla

6. Krok 4 (voliteľný): Obnovte kostru stoličky

7. Koľko stojí metamorfóza stoličiek?



Čalúnený nábytok- Merkury Market

Nový život pre starý nábytok

Čalúnenie nábytku, aby získalo nový vzhľad, je v súčasnosti jednou z najčastejšie vykonávaných úloh interiérových dizajnérov. Špecialisti, ktorých úlohou je osviežiť vzhľad bytu, rozhodujú o módnych a ekonomických riešeniach. Na to, aby stolička získala úplne nový vzhľad, stačí zmeniť materiál. Pre mnohých ľudí je zreštaurovaný nábytok synonymom vynaliezavosti a tvorivosti majiteľa domu. Ukazuje sa, že samotná zmena materiálu na stoličke je obrovským krokom k tomu, aby interiér dostal úplne nový štýl. Látka na operadle a sedadle dokáže neobvyklým spôsobom zmeniť napríklad tradičné kreslo na moderné, industriálne alebo dokonca škandinávske. Renovácia nábytku je tiež činnosť v módnom duchu nulového odpadu. Namiesto toho, aby ste míňali peniaze za nábytok a rozširovali skládku o staré veci, stačí kúpiť trochu látky, vymeniť staré čalúnenie na stoličke a zaobstarať si niečo svieže a jedinečné.

Čalúnený nábytok- Merkury Market

Príprava materiálov a nástrojov

Základom pre zmenu vzhľadu čalúneného nábytku je nájsť materiál, ktorý sa do interiéru vizuálne hodí a bude v ňom vyzerať dobre. Často používané jedálenské stoličky musia mať pevné, silné a odolné čalúnenie. Pri výbere látky by sme sa mali riadiť nielen vzhľadom, ale aj kvalitou. Vnútro stoličky je opatrené mäkkou špongiou. Ak sa po odstránení starého poťahu ukáže, že táto súčasná je stále celkom dobrá, môžeme ju použiť. Ak je však vnútro sedadla vážne poškodené, zadovážime si nové. Špongia by mala byť rozrezaná na rozmery sedadla, a ak sa nachádza aj v operadle, tak aj na rozmery operadla. Čalúnenie nábytku nevyžaduje pokročilé vybavenie. Budeme potrebovať nasledujúce nástroje:

- skrutkovač,

- nožnice,

- kladivo,

- sponkovačka / taker (špeciálna zošívačka na čalúnenie),

- kliešte.

Stojí za to pamätať, aby ste sa vybavili materiálom a špongiou do rezervy - v prípade, že stolička nedopadne podľa plánu. Najmä ľudia, ktorí podnikajú prvé kroky v čalúnnických prácach, by mali brať do úvahy mieru chyby.

Čalúnený nábytok- Merkury Market


Krok 1: Odstránenie starého čalúnenia

Na odstránenie starej látky je potrebné najskôr odskrutkovať stoličky do obývacej izby. Pomocou skrutkovača odskrutkujte sedadlo a operadlo. Potom jemne vypáčte a vyberte sponky. Získame surové sedadlo, ktoré musíme obnoviť - vybavíme ho špongiou a látkou. Toto je prvý krok k tomu, aby váš starý nábytok dostal nový vzhľad. Opatrne zmeriame poťahový materiál, nezabudneme na to, aby na každej strane zostalo niekoľko centimetrov látky. Lepšie, bude ak ich je viac ako menej. V prvom prípade môže byť prebytok vždy odrezaný.

 Kuchynské stoličky- Merkury Market


Krok 2: Špongia a látka

Na čistú podlahu dáme materiál, ktorým chceme stoličku očalúniť. Potom naň položíme narezanú špongiu a až nakoniec - sedadlo stoličky. Okraj látky zvinieme, roztiahneme a sponkami pripevníme k sedadlu. Prípadne môžete použiť aj špeciálne čalúnické klince, aj keď je to určite menej pohodlné riešenie. Najlepšie je pripevniť čalúnenie najskôr zo všetkých štyroch strán a až nakoniec - o rohy stoličiek. To uľahčuje úpravu materiálu a získanie estetického efektu.

 Kuchynské stoličky- Merkury Market


Krok 3: Čalúnenie operadla

Čalúnený nábytok je k dispozícii v rôznych variantách, napríklad s čalúnením operadla alebo bez neho. Výmena čalúnenia na takom mieste nie je vždy jednoduchá. Väčšinou však stačí odskrutkovať kus nábytku, aby ste získali prvok na výmenu látky. Predtým, ako začneme odstraňovať starú látku, pozrime sa, ako výrobca vyrobil čalúnenie. Vďaka tomu bude pre nás jednoduchšie rýchlo a efektívne vymeniť materiál. Predpokladajme, že naše sedadlá majú celočalúnené operadlo. V takom prípade musíme látku ušiť vo forme tunela. K tomu sa bude hodiť štandardná ihla a niť. Šťastní majitelia šiacich strojov na celý život môžu využiť toto klasické vybavenie. Takto ušitý tunel sa nasadí na príslušný prvok operadla. Ďalším krokom je napnutie látky a jej pripevnenie k rámu stoličky - rovnako ako pri sedadle.

 Kuchynské stoličky- Merkury Market


Krok 4 (voliteľné): obnova kostry stoličky

Ak chceme zmeniť čalúnenie a vzhľad starých stoličiek, čalúnenie nie je vždy dostatočné. Aby kuchynské stoličky získali sviežosť, stojí za to tiež renovovať rám. Niekedy ich stačí iba vymaľovať. Ak je však nábytok veľmi poškodený, mal by sa starý lak odstrániť - na to môžeme použiť brúsny papier alebo brúsku. Aj keď o tomto kroku hovoríme na konci, stojí za to urobiť ho úplne na začiatku - po odstránení starého čalúnenia. Aj keď sa nohy a ďalšie drevené veci dajú po čalúnení sedadla a operadla brúsiť a maľovať, je to oveľa menej pohodlné riešenie. Určite je lepšie z kresla najskôr odstrániť materiálne prvky a až potom začať s renováciou dreva.

 Kuchynské stoličky- Merkury Market


Koľko stojí metamorfóza stoličiek?

Samočalúnenie stoličiek je oveľa lacnejšie riešenie ako objednať si takúto službu u špecialistu alebo kúpiť nový nábytok. Aj keď to vyžaduje určitý čas, ktorý musíme venovať napríklad šitiu alebo strihaniu materiálov, efekt stojí za námahu. Štandardná služba čalúnenia - čalúnenie sedadiel a operadiel - stojí asi 20 - 50 EUR. Za komplikované kancelárske stoličky a kreslá zaplatíme viac. Tento typ kancelárskeho nábytku nás môže stáť dokonca 200 - 300 EUR! Medzitým nás renovácia stoličky doma bude stáť toľko, koľko náklady na materiál, špongiu alebo lak a náradie. Musíme tiež pridať rôzne druhy nábytkových doplnkov na šitie látok atď. Aj keď musíme procesu venovať veľa času, efekt určite stojí za námahu. Vďaka kutilským prácam získa starý kuchynský a jedálenský nábytok nový lesk. Je to skvelý spôsob, ako osviežiť interiér bytu bez investícií do nového nábytku a dekorácií. Skutočne stojí za to predstaviť takúto obmenu v našom dome!


Inšpirujte sa!!!

Nábytok do obývačky Helvetia Nábytok do obývačky Tiziano II Nábytok do obývačky Artis III Nábytok do obývačky White Sea

 

Späť