Zobraz kategórie 
FILTRUJTE VÝROBKY
Filtry
Cenové rozpätie
EUR
EUR
Predpokladaná lehota dodania:
Hľadaj
Zoraď podľa:
zoraď
filtruj
Super tovar
LETÁKOVÁ AKCIA
Akcia
Výpredaj

Carex morrowii Variegata C2

6,39 EUR / ks
EUR / ks

Ostrice

Okrasné rastliny v každej záhrade vytvoria úžasnú atmosféru. Krásne zdobia nielen sadenice, ale aj terasy a periférie. Pri zariaďovaní záhrady sa oplatí spoznať odrody ostrice a naučiť sa ich pestovať. Vďaka nim obohatíte svoju záhradu o mimoriadne zaujímavú dekoráciu.

 

Ostrice- Merkury Market

 

Ozdobné ostrice

Ozdobné ostrice - charakteristika Ostrice (lat. Carex) sú bylinné trváce rastliny, ktoré na prvý pohľad pripomínajú ozdobné trávy. Patria však do úplne inej botanickej čeľade, teda čeľade Ciboraceae (lat. Cyperaceae). Od tráv sa líšia dôležitými morfologickými detailmi, ako je usporiadanie listov, štruktúra kvetov či tvar stoniek.

Najbežnejšie druhy v záhradách

V Poľsku možno nájsť asi 100 divokých druhov ostrice. Najbežnejšie druhy v záhradách sú: ostrica vtáčia nôžka (lat. Carex ornithopoda) - vždyzelená ostrica dorastá do výšky 15–20 cm, ostrica variegata (lat. Carex siderosticha) so zelenými listami s bielym okrajom, ostrica buchanana (lat. Carex buchananii ), ostrica čierna (Carex nigra), ostrica palmičkovitá (Carex muskingumensis), ostrica sivá (Carex grayi), ostrica kužeľovitá pôvodom z Japonska, vždyzelená trvalka, ktorá vytvára husté trsy úzkych listov s tenkými bielymi okrajmi na okrajoch, a ostrica japonská (lat. Carex morrowii) tvoriaca trsy do výšky 40 cm. Ďalšie bežné druhy tejto rastliny sú: ostrica piesočná, ostrica pižmová, ostrica palmová, ostrica chlpatá (Frosted Curls), ostrica bahenná, ostrica ice dance, ostrica vlasová (lat. Carex comans), ostrica tuhá, ostrica previsnutá, ostrica Morrow (lat. Variegata Carex morrowii), ostrica zimozelená (lat. Carex oshimensis), ostrica obyčajná, ostrica trasľavá, ostrica zajačia, ostrica tehlová, ostrica prérijná, ostrica žltá, ostrica biela.

Kvôli veľkej rozmanitosti boli ostrice rozdelené do 3 podrodov podľa štruktúry kvetenstva:

• Vignea sú jednodomé rastliny. Samičie kvety sa nachádzajú priamo pri koreni ucha a samčie kvety v hornej časti.

• Carex – jednodomé rastliny, ktorých súkvetie tvoria 2 klasy. Samica rastie v spodnej časti a samec rastie v hornej časti kvetenstva.

• Primocarex – jedno alebo obojpohlavné rastliny, ktorých kvety sú zoskupené do jedného klasu.

Ostrice najčastejšie pokrývajú oblasti v blízkosti vodných nádrží alebo pobrežných dún. Mnohé z nich sú pod prísnou ochranou. Početné odrody okrasných ostríc v Poľsku pochádzajú z iných častí sveta. Na svete existuje asi 1800 druhov ostríc.

Ostrice a ich druhová a odrodová variabilita

Ostrice dostupné na predaj sa líšia nielen požiadavkami, ale aj vzhľadom. V závislosti od potrieb záhradnej úpravy si môžete vybrať odrodu so vždyzelenými alebo sezónnymi listami. Okrasné trávy sa líšia aj výškou, ktorá sa pohybuje od 20 do dokonca 70 cm na výšku. Okrem toho druhy vykazujú variabilitu v hrúbke a farbe listov. Veľmi obľúbená je tráva s farebnými listami, pruhovanými a tmavozelenými listami. Pri výbere okrasných tráv do záhrady však nezabúdajte, že najskôr je potrebné určiť nároky daného druhu a potrebu umiestnenia na konkrétne stanovište a až potom vybrať vhodný druh trávy. V ponuke našej predajne nájdete zaujímavé okrasné trávy, ktoré určite skrášlia Vašu záhradu.

Ostrica – pestovanie a nároky

Ostrice v záhrade sa pestujú ľahko. Vystačuje si s priemernou záhradnou pôdou. Majú radi priepustné pôdy, ktoré sú kyslé až zásadité a stredne vlhké. Rastlina vysadená na slnečných miestach vyžaduje o niečo vlhkejší substrát. Prevažná väčšina týchto rastlín je mrazuvzdorná a napríklad ostrica žltá je plne mrazuvzdorná. Špeciálnej ochrany pred zimou sa báť nemusíte. Dobré ale je, ak sú počas zimy chránené pred vetrom. Substrát môžete posypať napríklad borovicovou kôrou, vďaka ktorej ochránite korene pred premrznutím. Ostrice najčastejšie nevykazujú náchylnosť na choroby a škodcov. Oplatí sa však použiť niekoľko ošetrení, vďaka ktorým tráva krásne rozkvitne a ozdobí záhradu v plnej kráse. V prvom rade treba ostrice rozmnožovať delením trsov.

Mali by byť z času na čas orezané, aby vyzerali dobre. Ostrice, pre ktoré je počas zimy charakteristické vypadávanie listov, treba na jar zostrihať takmer po zem. Vždyzelené listy ostrice sa strihajú len na koncoch. Existuje aj tzv vyčesávanie trsovitých rastlín. V prípadoch, keď vždyzelené druhy počas zimy vážne utrpeli, môže byť potrebné zaobchádzať s nimi ako s rastlinami so sezónnymi listami a rezať ich blízko zeme. Rastlinu treba pravidelne zalievať, aby si pôda mohla neustále udržiavať dostatočnú vlhkosť. Okrasné trávy sú zvyčajne odolné voči chorobám, takže výskyt chorôb a škodcov je nepravdepodobný. Pozor si však treba dať na hrdze, slimáky a vošky. Pre rastlinu však väčšinou nepredstavujú veľkú hrozbu.

Použitie ostrice

Ostrice sa výborne hodia do vidieckych záhrad, skaliek, záhonov, na okraje záhonov, brehy vodných nádrží, svahy, múriky, ako pôdopokryvná rastlina, mestská zeleň, do parkov alebo ako doplnok suchých kytíc. Keďže majú radi vlhkú pôdu, môžu sa použiť vo vodných a močiarnych záhradách.