Vinylové panely ako dlaždice

24.12.2021

Vinylové panely sú materiál, ktorý možno úspešne použiť v rôznych častiach domu. Budú fungovať v obývacích izbách, kuchyniach a dokonca aj v kúpeľniach. Sú nielen funkčné a praktické, ale aj mimoriadne štýlové. Široká škála farieb a bohatý dizajn vinylových panelov uľahčujú ich zladenie so štýlom interiéru. Jedným z mnohých modelov vinylových panelov sú výrobky, ktoré napodobňujú keramické dlaždice. Dôležité je, že to robia mimoriadne spoľahlivo a odrážajú individuálny tvar a vzor dlaždíc. Samolepiace alebo klasicky usporiadané vinylové panely sú teda alternatívou nielen k dreveným podlahám, ale aj keramickým dlažbám.

 

Vinylové podlahy- Merkury Market

Kde a ako ich použiť? Sú kompatibilné s podlahovým kúrením? Ako položiť vinylové dosky a ako ich udržiavať? Na tieto a mnohé ďalšie otázky súvisiace s vinylovou podlahou nájdete odpoveď v článku.

 

Vinylové podlahy- Merkury Market


V tomto článku:

1. Vinylové panely - vinylové podlahy - pár slov o tom, čo vinyl vlastne je

2. Vinylové podlahové panely - vlastnosti

3. Podlahové a stenové panely a vinylové dosky - spôsob montáže

4. Pokladanie panelov krok za krokom

5. Vinylové panely a podlahové kúrenie - pravdy a mýty



Vinylové panely - vinylové podlahy - pár slov o tom, čo vinyl vlastne je

 Vinylové podlahové panely sú jedným z niekoľkých typov krytiny, ktoré si môžete vybrať na dokončenie a ozdobenie vášho interiéru. Vinylové panely sa skladajú z dvoch vrstiev. Spodná strana panelov je zvyčajne vyrobená z korkovej podložky. Niekedy sa namiesto toho používa penové PVC. Kvalita a flexibilita tejto časti výrobku je mimoriadne dôležitá a určuje trvácnosť vinylových panelov. Vrchnú vrstvu tvorí potlač imitujúca drevené panely a dosky, laminované panely, drevené panely, keramické obklady alebo dekoratívny kameň. Stojí za to zdôrazniť, že vinylové dlaždice sú klamlivo podobné krytine, na ktorú sú modelované. Produkt ľahko nájdete a zladíte do daného interiéru. Ponuka vinylových panelov sa zdá byť takmer neobmedzená. Veľmi dôležitým prvkom, ktorý rozhoduje o kvalite podlahy, je úžitková trieda panelov. Stojí za to venovať jej pozornosť, najmä ak chcete položiť vinylové dosky v rôznych častiach bytu. Vinyly majú hrúbku 3 až 7 mm. Vyznačujú sa mimoriadnou životnosťou, odolnosťou proti vlhkosti, oderu a poškriabaniu. Navyše sú vďaka vysokej elasticite odolné voči zaťaženiu. Vinylové podlahy sú dostupné v niekoľkých rôznych úžitkových triedach. Najvyššia trieda 33 je zárukou funkčnosti a odolnosti výrobku. Čím je nižšia, tým je kvalita produktu nižšia.

 

Vinylové podlahy- Merkury Market

Vinylové podlahy - vlastnosti

Vďaka štruktúre a materiálu nie sú vinylové panely náchylné na mechanické poškodenie, škrabance a odreniny. Montáž vinylových panelov je zárukou kvality, ktorá ide ruka v ruke s atraktívnou cenou. Pohodlie pri používaní podlahy zaručuje aj jej odolnosť proti vlhkosti. Podlaha z vinylových dlaždíc sa uplatní aj v tak náročných interiéroch, akými sú kuchyňa či kúpeľňa. Nebojí sa neustáleho kontaktu s vodou, premenlivej teploty a vysokej vlhkosti vzduchu. Vinyl je v tomto smere skutočným lídrom na trhu. Stojí za zmienku, že panely je možné namontovať nielen na podlahu, ale aj na stenu v zrekonštruovanej miestnosti. Sú dokonalou imitáciou dreva, kameňa a keramiky, čo z nich robí štýlový prvok dekorácie.

 

Vinylové podlahy- Merkury Market

Vinylové panely a dosky na podlahu a stenu - spôsob inštalácie

Inštalácia vinylových panelov nie je obzvlášť náročná. Najväčšou výzvou bude správna príprava podkladu. V tomto smere máte viacero možností. Vinylové panely môžete položiť na starú podlahu alebo na staré dlaždice. Stačí vopred vyčistiť, povysávať a vyrovnať jeho povrch. Nie je potrebné trhať parkety, rozbíjať dlaždice alebo odstraňovať panely. Vinylové podlahy nepotrebujú mimoriadny podklad, to má veľký význam najmä vtedy, ak chcete ušetriť čas a vyhnúť sa rozsiahlej renovácii. Pamätajte však, že nie všade bude možné umiestniť vinyly priamo na starú podlahu. V prípade starých dlaždíc, ktoré sú poškodené, odštiepené alebo nerovné, môže byť potrebná mierna úprava povrchu. Môžete to urobiť výberom samonivelačného poteru. Podobné pravidlá platia aj pri ukladaní panelov na stenu. Prvým krokom každej práce je odstránenie nerovností a správna príprava podlahy na nový povrch. Montáž panelov je pomerne jednoduchá. Väčšina modelov dostupných na trhu sa montuje zacvakávacou technikou. Niektoré vyžadujú dodatočne použitie lepidla.

 

Vinylové podlahy- Merkury Market

 

Pokladanie panelov krok za krokom

Krok 1 - príprava základu

Podložka pod podlahy je mimoriadne dôležitá pre ich životnosť a následné použitie. Stojí za zmienku, že kvalitná podložka dokáže vyrovnať drobné nedokonalosti na povrchu. Okrem toho poskytuje primeranú izoláciu a výrazne zvyšuje komfort používania podlahy. Ak ste sa rozhodli položiť panely na keramickú dlažbu alebo starú podlahu, zvoľte o niečo hrubšiu podložku, ktorá vyrovná jej nerovnosti. Vybrať si môžete z podložiek v rolkách alebo pásoch. Pred ich položením celú plochu dôkladne povysávajte, potom rozložte alebo rozvinte podložku, pričom dbajte na to, aby materiál dobre priľnul k povrchu. Prebytok odrežte nožom, aby sa okraje podložky nezvlnili k stenám.

Krok 2 - Montáž klinov - je to potrebné?

Na rozdiel od zdania ide o mimoriadne dôležitý krok, ktorý sa premieta do výsledného efektu a výsledného vzhľadu interiéru. Uistite sa, že túto časť práce robíte opatrne a svedomito. Laminátové podlahy síce nepôsobia tak intenzívne ako napríklad drevené podlahy, no na okrajoch je absolútne nevyhnutné ponechať dilatačné medzery. Vinylové panely sú jedným z najodolnejších materiálov na konečnú úpravu podlahy, preto sa oplatí poskytnúť im asi 5 mm voľného priestoru vedľa každej steny. Nebojte sa, že by výsledná medzera vyzerala nevzhľadne, zlom sa neskôr prekryje soklovými lištami alebo podlahovými lištami.

Krok 3 - kladenie panelov

Podložka je položená, kliny sú pripravené, je čas začať s kladením. Začnite projektom a položením panelov nasucho. Chýbajúci projekt kladenia panelov môže spôsobiť, že konečný efekt bude neuspokojivý. Oplatí sa skontrolovať, ktorý aranžmán bude v danom interiéri fungovať najlepšie. Tu je niekoľko osvedčených pravidiel, ktoré vám pomôžu odviesť prácu profesionálne a správne

• panely sú usporiadané v smere dopadu svetla;
• pri stenách ponechajte dilatačnú medzeru asi 10 mm, otvory by mali byť pri každej stene;
• prvý a posledný panel v rade by mal mať aspoň 1/3 jeho dĺžky;
• panely v poslednom rade by nemali byť užšie ako 5 cm;
• inštalácia by mala začať od rohu miestnosti.

Najjednoduchší spôsob montáže panelov je tzv klik systém. Spočíva v spájaní po sebe nasledujúcich prvkov s pomocou zámku, ktorý pri správnom zladení dvoch prvkov zacvakne. Po pridaní každého ďalšieho panelu by mala byť podlaha jemne pritlačená k podložke. Na to bude ideálna gumené kladivo. Pár ľahkých ťahov ich účinne zablokuje. Po položení celého radu doklepnite panely dohromady, čo vám umožní zbaviť sa netesností a kriviek. Neskúseným ľuďom sa odporúča položiť panely pozdĺž najdlhšej časti miestnosti. Skladanie podlahy do rybej kosti alebo prepracovanejšie a zároveň náročnejšie vzory radšej prenechajte profesionálom.

 

Vinylové podlahy- Merkury Market

Vinylové panely a podlahové kúrenie - pravdy a mýty

Na rozdiel od rôznych názorov, ktoré kolujú po internete, dôrazne zdôrazňujeme, že vinylové podlahy sa veľmi dobre hodia na podlahové kúrenie. Vďaka extrémne tenkej štruktúre sú dokonale vodivé a rozvádzajú teplo. Najlepšie účinky vedenia tepla dosiahne podlaha nalepená na podklad. O niečo horšie si s tým poradia podlahy položené nelepiacou metódou.

Odborník radí!

Vinylové panely sú vhodné do každej miestnosti, ale pre ich pozoruhodnú odolnosť voči poškodeniu sa najviac odporúčajú do kuchýň, kúpeľní a obzvlášť na veľmi zaťažené miesta, ako sú chodby a predsiene.


Inšpirujte sa!

Keramické dlaždice na podlahu a steny
Svetlé laminátové podlahy – do ktorých interiérov sa hodia?
Ako položiť panely - pozdĺž alebo naprieč

 

 

Späť