Akú podložku pre podlahy s vodným podlahovým kúrením?

04.04.2021

 

 

Podlahové kúrenie je rozdelené do troch typov - elektrické, vzduchové a vodné. Pri vodnom kúrení, na podlahu inštalujeme systém kovových alebo plastových vykurovacích potrubí, cez ktoré bude pretekať voda ohriata na 40-50 stupňov Celzia. Výhodou podlahy s vodným podlahovým kúrením sú nízke prevádzkové náklady, rovnomerné rozloženie teploty vo vykurovanom interiéri a tiež to, že môžeme využívať ďalšie zdroje energie, ako sú radiátory, tepelné čerpadlá alebo slnečné kolektory. Aby však vodné kúrenie mohlo dobre plniť svoju funkciu, musí byť správne nainštalované a jeho montáž by mala prebiehať už vo fáze stavby domu, a to na základe profesionálneho projektu celej inštalácie. V opačnom prípade riskujeme poškodenie podložky, zdeformovanie podlahy alebo nedostatočné vykurovanie miestnosti.

 

Podložka pre podlahy a tepelný odpor

 

Častou chybou ľudí, ktorí si renovujú dom alebo byt svojpomocne, je nákup jednotlivých prvkov podlahy bez zohľadnenia ich tepelného odporu. Ak sa rozhodneme pre podlahové kúrenie, v prvom rade musíme zvoliť ten správny materiál pre podložku. Ak chceme aby bezchybne plnila svoju funkciu, musí dobre viesť teplo (mať nízky koeficient tepelného odporu), čo sa prejaví na vyššej účinnosti tepelného zariadenia. Kvalitná podložka sa vyznačuje tiež vysokou hustotou a malou hrúbkou zároveň.

Pri vodnom podlahovom kúrení môžete použiť okrem iného podložky z korku, extrudovaného polystyrénu a kremenné podložky, ako aj polyuretánovo-minerálne (PUM) alebo polyetylénové podložky s vysokou hustotou (PEHD). Všetky podložky vhodné pre vyhrievanú podlahu majú na obale špeciálne označenie.

 

Podložka pre podlahy a nerovná podlaha

 

Pred montážou podlahového kúrenia je potrebné podklad poriadne pripraviť. Musí sa nielen umyť, odmastiť a vysušiť, ale musí byť aj bez akýchkoľvek nerovností. Nesmú na ňom byť žiadne praskliny alebo zaschnuté zvyšky cementu. Nerovná alebo drsná podlaha spôsobí, že tepelná izolácia nebude dobre priliehať a to môže ovplyvniť stabilitu podkladu. V dôsledku toho sa môže poškodiť poter, vykurovacie potrubie a dokonca aj vrchná podlaha, napríklad keramické dlaždice alebo vinylové podlahy.

 

Podložka pre podlahy a tepelná izolácia podkladu

 

Dobre pripravený povrch je pokrytý tepelnou izoláciou, ktorej hrúbka závisí od toho, či je poschodie pod ním vykurované - ak nie (napríklad v prízemí sú pivnice alebo garáž), podložka by mala byť hrubá aspoň 10 mm a zároveň s vysokou vodivosťou tepla, značnou životnosťou a odolnosťou proti zaťaženiu. V miestnostiach s vysokou vlhkosťou vzduchu stojí za to položiť ešte jednu vrstvu izolácie proti vlhkosti.

Ďalšou etapou je inštalácia vykurovacích potrubí so zachovaním požadovanej šírky dilatačných škár a vzdialenosti od stien. Ak vedené rúry nie sú správne pripevnené k podlahe sponkami alebo klipsami, môžu sa pri nalievaní poteru odlepiť od zeme.

 

Podložka pre podlahy a zvuková izolácia

 

Podložka pre podlahu je navrhnutá tak, aby zvýšila pohodlie jej používania, okrem iného aj zvýšením zvukovej izolácie. To znamená, že sú tlmením odrážané zvuky chôdze aj zvuky nárazu (padajúce predmety). Korok, ktorého pórovitý a pružný povrch neprenáša vibrácie, absorbuje hluk, takže bude perfektný ako zvukotesná podložka pre podlahové vykurovacie panely. Rovnako účinné sú kremenné podložky (zvukovoizolačné kroky asi o 30%), podložky z extrudovaného polystyrénu (XPS), polyuretánu (PUM) a ekologických dosiek.

 

Aký poter pre vodné podlahové kúrenie?

 

Ako dodatočnú podložku pod podlahu stojí za to použiť poter. V prípade zalievania vodného systému však musí spĺňať určité ďalšie požiadavky - predovšetkým musí byť pružný a odolný voči meniacim sa teplotám, musí mať primeranú životnosť, mechanickú pevnosť a tepelnú vodivosť. Na uľahčenie roztierania poteru je najlepšie zvoliť samonivelačnú tekutú variantu, ktorá zakryje vykurovacie potrubie a vytvorí dokonale hladký povrch.

Pri príprave poteru nezabudnite dodržať príslušný pomer s vodou - ak pridáme viac vody ako je uvedené v návode, znížime odpor poteru a zvýšime zmrašťovanie malty, čo môže mať za následok praskanie poteru. Ak sa majú podlahové dosky pokladať na veľkú plochu, mali by sa rozdeliť na menšie fragmenty pomocou špeciálnych líšt. Najlepšie je nalievať poter v pásoch širokých asi 40 cm. Okrem dodržania správnych dilatačných škár je dôležité zabezpečiť odporúčanú hrúbku poteru. Takto vyliatu podlahu je možné v prípade potreby vyrovnať stierkou. Na prvé spustenie podlahového kúrenia musíte počkať asi 21 - 28 dní (tzv. Doba schnutia), nezabudnite však postupne zvyšovať teplotu vody prúdiacej v potrubiach až na 50 stupňov Celzia.

 

Akú podlahu zvoliť pre podlahové kúrenie?

 

Podlahy s vodným podlahovým kúrením sú vhodné takmer do každej miestnosti a umožňujú akúkoľvek povrchovú úpravu. Môžete na ne položiť keramické dlaždice, drevené, laminátové či vinylové podlahy aj masívne dosky. Ak sa však rozhodneme pre mimoriadne praktickú laminátovú podlahu, uistite sa, že má správne vlastnosti – musí sa dobre vyrovnávať so zmenami teplôt a ľahko uvoľňovať teplo do okolia. Mali by sme tiež venovať pozornosť triede oderu (AC 3 alebo AC 4), odolnosti voči zaťaženiu (31 alebo 32), hrúbke dosiek (optimálna je 8-9 mm) a spôsobu montáže (systém klik).

Na trhu existuje veľa druhov podkladov pre podlahové kúrenie. Najlepšie je investovať do materiálu, ktorý nielen vedie teplo, ale poskytuje aj dobrú tepelnú a zvukovú izoláciu. Vďaka tomu nám používanie novej podlahy nebude robiť žiadne problémy a chôdza po nej bosými nohami sa stane čistým pôžitkom.

 

Späť