Ako zrenovovať starú skriňu

07.02.2022

Skriňa je nábytok, ktorý nás vlastne sprevádza po celý život. Aj keď si to možno každý deň nevšímame, pomáhajú nám organizovať si priestor a udržiavať v dome poriadok.

Skrine do obývačky, do spálne, predsieňové a šatníkové skrine, sú nábytok, bez ktorého si už len ťažko predstaviť byt. Často nám slúžia dlhé roky a strácajú svoju hodnotu a kvalitu. Čo keby sme sa pokúsili obnoviť starú skriňu a obnoviť jej bývalú slávu? Zdá sa to všetko nemožné?

 A aj tak! Nielenže je to možné, ale ani to nie je také ťažké. Starý nábytok môže získať druhý život a slúžiť nám celé roky!

V tomto článku:

1. Ako zrenovovať starý nábytok?

2. Materiály a nástroje potrebné na renováciu šatníka

3. Renovácia starého šatníka krok za krokom



Ste zvedaví, ako zrenovovať starú skriňu? Nie sú renovácia  a obnovenie starého šatníka príliš nákladné a časovo náročné? A na koniec, akú techniku ​​zvoliť na renováciu? Nezabudnite si pozrieť rady našich špecialistov. Špeciálne pre vás pripravili krátky návod, v ktorom hovoríme o tom, ako obnoviť posuvnú či klasickú otváraciu skriňu a možno aj iný starší nábytok, ktorý vám slúži už roky.
 

Šatnikové skrine- Merkury Market

 

Ako zrenovovať starý nábytok?

Ako obnoviť starý šatník? Akú techniku ​​renovácie zvoliť? Starší nábytok sa dá renovovať niekoľkými spôsobmi. Najznámejšie sú:

  • maľovanie;            
  • lepenie;
  • čalúnenie;
  • dizajnérske zostarnutie.

Aký spôsob zvoliť? Do značnej miery je potrebné vedieť, aký efekt chcete dosiahnuť. V prípade, že chcete osviežiť vzhľad, postačí malovanie skrine a šatníkového nástavcu. Pre zaujímavejší efekt a radikálnu zmenu sa Vám oplatí zvoliť dyhu alebo čalúnenie.

V stavebných predajniach nájdete veľký výber dýh a tapiet, ktoré vám pomôžu obnoviť dvere šatníka a jeho korpus. Podobný efekt dosiahnete dokonca aj použitím čalúnených panelov, ktoré sú skutočným hitom nadchádzajúcej sezóny. Olepenie čiel nábytku čalúneným panelom sú určite moderným a dizajnovým riešením.

Posledným spôsobom je starnutie nábytku. Táto technika sa používa na zámerné prebrusovanie a matovanie starého nábytku, tak aby vyzeral staromódne a štýlovejšie. Starnutie je skvelým riešením, keď je interiér usporiadaný v retro alebo podkrovnom štýle. Ošetrenie ešte viac zvýrazní charakter interiéru a vyzdvihne jeho krásu.

 

Šatnikové skrine- Merkury Market

 

Materiály a nástroje potrebné na renováciu šatníka

Bez ohľadu na to, akú techniku ​​si vyberiete, budete si musieť pripraviť zásoby materiálov, nástrojov a predmetov potrebných na dokončenie úlohy. Budete potrebovať:

  • jemnozrnný brúsny papier; 
  • farba na maľovanie dreva;
  • tapety alebo iná dyha;
  • lak alebo moridlo;
  • štetce, valčeky, maliarske pásky;
  • doplnky do šatníka, t.j. nové úchytky a nožičky;

Bez ohľadu na to, či renovujete izbové, predsieňové alebo šatníkové skrine, vymenená sada materiálov a náradia bude univerzálna.

 

Šatnikové skrine- Merkury Market
 

Renovácia starého šatníka krok za krokom

Predstavujeme krátky návod, ako na to.
 

Krok 1. Príprava nábytku

Renovačné práce by sa mali začať prípravou skrine a miesta, kde sa budú realizovať. Bohužiaľ, nie každý má dielňu či dokonca garáž, ktorá by sa dala využiť ako miesto na prácu. Väčšinu rekonštrukcií môžete robiť priamo doma. Ak áno, prvým krokom by potom malo byť zabezpečenie podlahy a všetkého nábytku, ktorý je v blízkosti šatníka. Pri renovácii je škoda poškodiť alebo zničiť ďalší nábytok.

Začnite odstránením úchytiek na starej skrini, vybratím políc a prípadných zásuviek. Potom odstráňte aj kontajnery do šatníka, ak nejaké máte. Ak je to možné, vyberte aj dvierka z pántov. Veľmi pozorne skontrolujte povrch nábytku.

Ak spozorujete malé, charakteristické otvory, vstreknite prípravok proti podkôrnemu hmyzu na miesto každého otvoru. To vám pomôže zbaviť sa nezvaných hostí z dreva a zabezpečiť šatník do budúcnosti. Použitie prípravku proti kôrovcom si vyžaduje trpezlivosť. Prípravok účinkuje cca 2 dni. V tomto čase je lepšie nepodnikať žiadne ďalšie renovačné kroky. Po dvoch dňoch všetko dôkladne umyte a pokračujte v práci.
 

Skrine- Merkury Market

 

Krok 2. Odstráňte staré nátery

Druhým krokom je odstránenie starých náterov - farby alebo laku. Na to je potrebné použiť brúsny papier alebo brúsku. Aby ste urýchlili prácu, použite brúsku, no jej činnosť sa môže ukázať ako príliš invazívna pre nábytok pokrytý dyhou, teda dyhou z tenkých kúskov dreva. Je náchylný na poškodenie, takže ak zistíte, že je ním obložený kus nábytku a potom bude lepšie, ak ho ručne prebrúsite. Práce vykonávajte opatrne a starostlivo, pretože od toho závisí výsledný efekt renovácie. Po dokončení brúsenia utrite celý povrch benzínom alebo denaturovaným liehom.

Krok 3. Vyplňte dutiny

Aby sa skriňa precízne obnovila, v ďalšej časti práce by sa mali vyplniť všetky chyby, kazy, praskliny a škrabance, ktoré na povrchu v priebehu rokov vznikli. Všetky ryhy a nerovnosti vyplňte špeciálnym tmelom na drevo. Je dostupný vo väčšine predajní nábytku a stavebníctva. Tmel na drevo dokonale drevo opravuje, maskuje defekty a drobné nerovnosti, ktoré sa časom objavia na jeho povrchu.

Naneste vybraný prípravok na povrch špachtľou. Po zaschnutí jemne uhladíme jemným brúsnym papierom a povrch očistíme. Aby bolo možné efektívne zrenovovať skriňu, túto fázu práce by ste nemali vynechať. Ak straty necháte neošetrené, môžu pokaziť výsledný efekt renovácie.
 

Krok 4. Dokončenie

Ak sa rozhodnete zmeniť farbu starého šatníka v spálni a premaľovať ho v módnej modernej farbe, nezabudnite si vybrať ten správny náter. Hľadajte produkty určené na drevené povrchy, môžete použiť kriedové farby, alebo ho natrieť do vysokého lesku, všetko čo na potrebujete je farba a lak. Vzhľad môžete zmeniť pomocou moridla alebo laku, tento postup pomôže zdôrazniť prirodzenú krásu drevených nábytkov.

V tomto bode často vyvstáva otázka, koľkokrát by mal byť kus nábytku natretý? Závisí to od dvoch faktorov kvality farby a efektu, ktorý chcete dosiahnuť. Samozrejme, najlepšie bude vyzerať skriňa natretá viac ako len jedenkrát. Ak však túžite po kúsku s mierne zostranutým vzhľadom, nenatierajte príliš opatrne. Jemné vôle môžu byť dodatočne posilnené pretretím farby sem a tam jemnozrnným brúsnym papierom.
Na záver

Šatnikové skrine- Merkury Market

 

Efekt starožitného dreva je teraz veľmi módnym spôsobom, ako zmeniť vzhľad rôznych drevených nábytkov.

Ďalším veľmi zaujímavým spôsobom, ako môžete obnoviť skriňu do predsiene, obývačky či spálne, je pomocou olepenia. Môžete použiť viacfarebné tapety, dyhy ale aj čalúnené panely. Olepením starého nábytku úplne zmeníte jeho súčasný vzhľad a urobíte z neho tak skutočnú dekoráciu vo vami zariaďovanej miestnosti.

Pre domácich majstrov máme ešte jeden veľmi zaujímavý návrh, ktorý vám pomôže premeniť opotrebovanú starú skriňu na dizajnový a veľmi štýlový kus nábytku.

Decoupage nie je len technika lepenia dreveného nábytku ale aj drobných predmetov každodennej potreby a tým im dáva úplne nový vzhľad. Stará skriňa zrenovovaná technikou decoupage bude potom pre Vás ideálnou dekoráciou do interiérov v rustikálnom a provensálskom štýle.

Pamätajte, že obnova by mala byť premyslená a naplánovaná vopred. Nábytok vo svojej novej verzii by mal ladiť s interiérom miestnosti a celým aranžmánom.


Inšpirujte sa!

Skriňa na celú stenu - na čo by ste si mali dať pri kúpe pozor?
Skriňa ako šatníková skriňa
Ako vymerať posuvné dvere do šatníka?

 

Späť