Ako si zriadiť podlahové kúrenie?

03.03.2021

Ak hľadáte efektívny a zároveň ekonomický zdroj tepla v dome alebo byte, určite stojí za zváženie podlahové kúrenie. Poskytuje vysoký tepelný komfort (umožňuje znížiť teplotu až o 1 - 2 ° C, čo znižuje náklady na vykurovanie až o 12%). Maximálna teplota podlahového kúrenia je 55 ° C, zatiaľ čo pre radiátory je to zvyčajne 75 ° C. Navyše v miestnostiach, kde sa používa podlahové kúrenie, nie je vzduch taký suchý ako pri použití tradičných radiátoroch. Inštalácia podlahového kúrenia znamená aj krajší dizajn interiéru a viac možnosti pri dekorovaní, pretože samotný systém je neviditeľný. Nie je preto prekvapením, že si podlahové kúrenie získava čoraz viac priaznivcov a čoraz viac ľudí sa rozhoduje pre inštaláciu podlahového kúrenia svojpomocne. Ako urobiť podlahové kúrenie krok za krokom? Čomu by ste mali venovať osobitnú pozornosť pri inštalácii? Pozrite si nášho sprievodcu!

Vinylové podlahy - Merkury Market

Prvý krok: projekt podlahového vykurovania

 

Projekt podlahového vykurovania vyžaduje zohľadnenie mnohých faktorov, preto by sa oň mal postarať profesionálny projektant sanitárnych inštalácií. Ak je to možné, projekt by mal byť vytvorený už vo fáze projektovania domu. Primárne by sa malo brať do úvahy veľkosť a účel miestností, typ podlahy a umiestnenie veľkých, pevných prvkov interiéru (kuchynský nábytok, vstavaná skriňa alebo kúpeľňové vybavenie). Na vypracovanie podrobného projektu budú potrebné aj informácie, ako sú parametre ventilácie, koeficient prieniku tepla cez jednotlivé steny a podlahy, strechy, dvere a okná, ako aj dopyt po teple v danej miestnosti. Projekt podlahového kúrenia zohľadňuje aj objem budovy, ako aj rozmery a pôdorysy miestností, v ktorých sa má podlahové kúrenie inštalovať. Už v tejto fáze by ste sa mali tiež rozhodnúť, aký materiál použijete na dokončenie podlahy, čo vám umožní určiť stupeň potrebnej výhrevnosti. Dodajme, že na tento účel sú najvhodnejšie materiály ako terakotové, kamenné a gresové (kameninové) dlažby. Dobre tu budú fungovať aj drevené podlahy, ktoré nie sú príliš hrubé.

 

Druhý krok: rúry na podlahové kúrenie

 

O tom aký typ podlahového kúrenia použijeme je tiež nutné rozhodnúť ešte v štádiu projektovania. Pokiaľ ide o teplovodné podlahové kúrenie, máme na výber z modelov vyrobených z:

  • medi,
  • polybutylénu,
  • sieťovaného polyetylénu alebo z polypropylénu.

 

Medené rúry sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči vysokým teplotám a sú ohňovzdorné.

Sú ekologické, odolné a zároveň flexibilné, čo umožňuje ich ľahké uloženie. Náklady na inštaláciu pomocou medených rúr však budú približne o 35% vyššie ako inštalácia s plastovými rúrami. Rúry vyrobené z plastov, ako je polybutylén, sieťový polyetylén alebo polypropylén (napriek oveľa nižšej cene), dokonale plnia svoje funkcie pri podlahovom vykurovaní. Sú pružné a rovnako odolné voči kyselinám a zásadám.

Vinylové podlahy - Merury Market

Tretí krok: príprava podkladu a izolácie

 

Inštalácia podlahového kúrenia vyžaduje rovný, čistý a suchý podklad, čo zabráni vzniku plesní alebo húb po položení rúr a izolácie a po zaliatí celej inštalácie poterom. Na takto pripravený povrch dáme fóliu proti vlhkosti, polystyrén, a potom vrstvu fólie s pletivom na upevnenie rúrok. Tu stojí za zmienku, že počas tohto kroku by sa mala vykonať aj takzvaná izolácia okrajov, ktorá spočíva v ponechaní rezervy fólie pri stenách do výšky poteru. Na pripravený podklad položíme izolačné materiály ako minerálna vlna alebo polystyrén o hrúbke približne 10 centimetrov. Pamätajme aj na obloženie okrajovej izolácie na stene (tu sa bude hodiť polyetylénová pena vo forme samolepiacej pásky). Ďalej treba položiť reflexnú izolačnú vrstvu, ktorou môže byť napríklad hliníková fólia. V tejto fáze tiež inštalujeme profily, ktoré rozdelia miestnosť na menšie vykurovacie plochy.

Keramické obklady - Merkury Market

Štvrtý krok: inštalácia vykurovacích okruhov a tlaková skúška

 

Ďalším krokom pri inštalácii podlahového kúrenia je uloženie vykurovacích okruhov. Hneď si povedzme, že dĺžka jedného z okruhov by nemala byť väčšia ako 100 metrov. Ak dôjde k prekročeniu tohto limitu, kúrenie nebude fungovať správne kvôli nedostatočnému tlaku. Rúrky nesmú byť umiestnené príliš nahusto, pretože by to mohlo viesť k prehriatiu podlahy. Pripevňujeme ich špeciálnymi sponami (pozor! Nesprávne upevnenie rúr môže spôsobiť, že sa pri vykonávaní betónového poteru odlepia od zeme). Jednotlivé okruhy začneme ukladať na miestach blízko dverí alebo okna. Konce potrubí sú spojené s rozdeľovačom vody, ktorý je najlepšie umiestniť do špeciálnej podomietkovej skrinky. (V tomto okamihu je potrebné pridať niekoľko slov o samotnom rozdeľovači. V obchodoch nájdete modely obsahujúce všetky spojovacie prvky a modely, ktoré si vyžadujú ďalší nákup. V takom prípade sa odporúča zakúpiť prvý z týchto modelov, pretože zaručuje kompatibilitu a konzistenciu všetkých častí). Teraz po položení a upevnení rúr vykonáme tlakovú skúšku. Za týmto účelom sme do potrubia pustili vodu pod tlakom, čím sa ubezpečíme, že nikde nedochádza k únikom. Tlaková skúška by sa mala vykonávať veľmi dôkladne. Po zaliatí rúr betónom môže detekcia poruchy a jej oprava predstavovať mnoho ťažkostí.

 

Piaty krok: ako správne nainštalovať podlahové kúrenie - realizácia dilatačných škár

 

Inštalácia podlahového kúrenia v dome alebo byte si vyžaduje zachovať príslušné dilatačné škáry.

V prípade miestnosti so štandardnými rozmermi začneme nalepením dilatačnej (penovej) pásky na steny danej miestnosti. Páska môže byť vybavená dodatočným tesnením, ktoré bude umiestnené na vrchu tepelnej izolácie, vďaka čomu sa do medzier nedostane betón počas zalievania. Ak máme do činenia s väčšou miestnosťou, rozdelíme ju na niekoľko fragmentov, ktoré musia byť tiež oddelené dilatačnými škárami. Vyrobíme ich pomocou dilatačnej lišty umiestnenej v špeciálnom upevňovacom profile. Dôležité je, že dilatačné škáry by mali byť nad potrubím, nie okolo vykurovacích okruhov.

 

Šiesty krok: zalievanie systému podlahového kúrenia poterom

 

Po dokončení všetkých vyššie uvedených prác je čas na ďalší krok, zaliatie betónovým poterom. Celý systém sa zalieva poterom, ku ktorému môžeme pridať špeciálny prípravok zvyšujúci odolnosť a plastickosť hmoty a taktiež zlepšuje aj výhrevnosť. Miesta, kde pravdepodobne budeme čeliť väčšiemu zaťaženiu podlahy, napríklad miesta, kde bude umiestnené kúpeľňové vybavenie alebo ťažký nábytok, si vyžadujú ďalšie výstuže v podobe oceľového pletiva. Je potrebné poznamenať, že podlahové kúrenie by sa nemalo inštalovať v budove, ktorá nie je dokončená. Musia už byť osadené okná aj dvere, ktoré sa budú dať zavrieť po dobu schnutia (zahrievania) poteru. Ak betón pokrývajúci podlahové kúrenie vyschne príliš rýchlo, môžete na ňom očakávať vznik trhlín a rôznych čiar. Ako nechať správne vyschnúť betónový poter? Po nanesení poteru je možné vykurovací systém uviesť do prevádzky až po 21 dňoch. Najskôr zvýšime teplotu vykurovacej vody asi o 5 - 10 ° C nad teplotu okolia. Potom ho každé 2 - 3 dni zvyšujeme o ďalších 5 ° C, až kým teplota nedosiahne 45 - 50 ° C, ktorú udržujeme 5 dní. V ďalšom kroku znižujeme teplotu vody o 5 ° C, až kým nedosiahneme 20 - 25 ° C.

S ohrievaním anhydritových poterov by sa malo tiež začať ohrievaním vody o teplotu 5 - 10 ° C vyššiu, ako je teplota okolia. Potom zvyšujeme teplotu o 5 ° C každý deň, kým nedosiahne 55 ° C. Udržujeme ju tak 2 - 5 dní a potom každý deň znižujeme o 5 ° C, kým nedosiahne teplotu 20 - 25 ° C.

 

Krok sedem: položenie podlahy

 

Môžeme začať pokladať podlahu na pripravený, suchý poter. Ako sme už spomenuli, kamenné podlahy a keramické dlažby tu budú fungovať najlepšie, pretože dokonale vedú teplo, ale rovnako dobrým riešením sú aj tenké drevené alebo laminátové podlahy. V tomto prípade použijeme perforovanú podložku, ktorá bude lepšie odovzdávať teplo z podlahového kúrenia. Na záver treba spomenúť, že podlahové kúrenie nie je dobrým riešením, ak chceme do miestnosti podlahu z drevených parkiet. Drevo zle znáša zmeny teploty a vykazuje menšiu výhrevnosť. Našťastie to neznamená, že sa musíme dreva úplne vzdať. Niektoré druhy dreva majú v tomto ohľade lepšie parametre, napríklad dub, merbau, iroko, doussie a teak. Neodporúča sa však používať bukové drevo, ktoré je citlivé na vlhkosť a teplotné zmeny.

Späť