Ako naprojektovať interiér skrine

11.02.2022

Ergonomický interiér šatníka je snom mnohých žien. Správny počet políc, vešiakov, tyčí a zásuviek umožňuje funkčné uloženie oblečenia, obuvi, posteľnej bielizne, textílií a mnohých ďalších každodenných predmetov. Skrine sú nábytok, ktorý dokonale organizuje priestor bytu, a preto je to tak horlivo vyberaný prvok dekorácie.

Častokrát máme pri kúpe skrine možnosť vybrať ako si prispôsobiť jednotlivé prvky jej vybavenia našim potrebám. Nábytok vyrobený na mieru alebo zložený z modulov je výbornou alternatívou k hotovému nábytku. Tento typ nábytku vám umožňuje nezávisle navrhnúť interiér skrine. Ako naprojektovať interiér skrine, aby ste čo najlepšie využili jej priestor? Ktorým častiam vybavenia sa oplatí venovať osobitnú pozornosť? To všetko vám prezradíme v dnešnom článku.

Navrhnite si s nami interiér šatníka a získajte nábytok na mieru.

V tomto článku:

1. Ako si navrhnúť skriňu sami? Začnite identifikáciou svojich potrieb!

2. Ako navrhnúť interiér skrine? Najdôležitejšie vlastnosti ergonomického nábytku

3. Navrhovanie skrine na mieru krok za krokom – urobte to s nami



Skrine- Merkury Market

 

Ako si navrhnúť skriňu sami? Začnite identifikáciou svojich potrieb!

Prvým a najdôležitejším krokom je identifikácia vlastných potrieb. Každý z nás je iný, má iné potreby a zvyky, čo by sa malo odraziť aj na vzhľade nábytku. Pre niektorých budú splneným snom početné tyče na vešiaky, pre iných - pohodlné police, pre iných - zásuvky, priehradky a výsuvné koše.

Predtým, ako sa pustíte do plánovania interiéru vstavanej skrine, premyslite si, ako najradšej skladujete oblečenie, obuv a doplnky. Kľúčom k úspechu bude projekt vstavanej skrine, aj tej najjednoduchšej, od ruky.

Prečo sa oplatí navrhnúť interiér vstavanej skrine na mieru pred začatím? Pretože to vám umožní vizualizovať jej konečný vzhľad a eliminovať potenciálne chyby.

Ako navrhnúť interiér skrine? Najdôležitejšie vlastnosti ergonomického nábytku

Ak vás zaujíma, ako navrhnúť vstavané skrine, začnite vykonaním potrebných meraní. Skontrolujte si, koľko úložného priestoru potrebujete a aké sú rozmery výklenku, do ktorého má byť nábytok umiestnený. Ideálna hĺbka skrine je 60 cm a šírka 50 až 100 cm. Samozrejme, v praxi sú veľkosti prispôsobené rozmerom výklenku. Oplatí sa však postarať o minimum, ktoré zaručí funkčnosť používania. Čo stojí za zapamätanie? Čomu sa vyhnúť a ako zariadiť obývačku so skriňou?

Hĺbka je dôležitý parameter, ktorý treba zvážiť. Aby bola šatníková skriňa funkčná, jej minimálna hĺbka by nemala byť menšia ako 55 cm. Ak je výklenok na skriňu menší ako 55 cm, treba si uvedomiť, že tradičné tyče na vešiaky do nej nevložíte, pretože sa do nej jednoducho nezmestia. V tomto prípade si budete môcť vybrať len priečny vešiak, ktorý sa vysúva kolmo na krídlo dverí.

Pri plánovaní interiéru nábytku na mieru stojí za to pamätať, že čím dlhšie sú police, tým väčšia je ich náchylnosť na ohýbanie aj na deformáciu. V praxi nie je zlé nábytok rozdeliť na kratšie segmenty a zvýšiť tak jeho funkčnosť.

 

Postele- Merkury Market

Navrhovanie skrine na mieru krok za krokom – urobte to s nami

Krok 1 Nájdite najlepšie miesto pre skriňu– najdôležitejšie rozmery

Malá, klasická voľne stojaca skriňa je kus nábytku, pre ktorý sa nájde miesto v každej izbe. Veľká posuvná skriňa je ale náročnejším prvkom aranžmánu. Má to však svoje výhody. Umožňuje vám rozvíjať aj tie najneobvyklejšie priestory, výklenky a zákutia. Ak máte ďalšiu izbu alebo môžete časť spálne oddeliť posuvnými dverami šatníka, sporiadate si tak miesto na veľmi pohodlný šatník. Posuvné alebo výklopné dvere sú dokonalým prvkom pre vstavané výklenky, rohy a kúty, ktoré ale dokonale ladia s interiérom skrine.
 

Šatnikové skrine- Merkury Market

Krok 2 Rozdeľte vešiaky, police, zásuvky

Naplánujte si svoj interiér múdro. Šatník môžete rozdeliť na časti. V jednej urobte len police, v druhej tyče na vešiaky a zásuvky na spodnú bielizeň, opasky a kravaty. Môžete myslieť na priestor na uloženie domácich spotrebičov, ako je vysávač, žehliaca doska alebo žehlička. Uveďte, aké veci a ako chcete uložiť. Nakreslite projekt, pridajte rozmery. Aj keď nevyjde dokonale, umožní vám vizualizovať konečný vzhľad a aplikovať prípadné korekcie. Skúste predvídať využitie jednotlivých priestorov. Ak na nejaké police plánujete uložiť ťažšie predmety, musíte myslieť na ich spevnenie alebo podopretie, napríklad dodatočnou zvislou stenou, kovovou rúrou alebo vhodnými uholníkmi. Pri návrhu nezabudnite vziať do úvahy šírku akýchkoľvek držiakov, vodidiel a pántov.

Pri tvorbe projektu vyberte počet posuvných dverí a premyslite si formu ich realizácie. Dvere šatníka môžu byť klasické - hladké, môžu obsahovať presklenie alebo zrkadlá. Všetko záleží na vašej fantázii a očakávaniach. Presklené posuvné dvere umožnia každému nahliadnuť do vnútra šatníka. Toto nie je najlepšie riešenie, ak má vstavaná skriňa stáť napríklad v obývačke

Za zváženie tiež stojí, aká povrchová úprava, napríklad v prípade šatníka v spálni, bude najlepšie vyhovovať zvyšku miestnosti. Vstavaná skriňa by mala vytvárať konzistentné usporiadanie s ostatným nábytkom. A spálňa bude elegantná a pohodlná.

 

Šatnikové skrine- Merkury Market

Montáž posuvnej skrine

Skôr ako sa pustíte do montáže nábytku na mieru, pripravte si všetky potrebné nástroje a usporiadajte prvky, uľahčí vám to prácu. Začnite montovať skriňu do chodby s prvkami, ktoré podopierajú väčšie časti konštrukcie. Ďalej nainštalujte dosku, ktorá je ďalšou vertikálnou priečkou, počítajúc od bočnej steny. Pripevnite uholníky k stene pomocou rozperných skrutiek a potom dosku priskrutkujte. Na presné a rovnomerné vykonávanie týchto činností budete potrebovať vodováhu. Ďalej odmerajte vzdialenosť od bočnej steny v jej zadnej časti a preneste rozmer na jej prednú časť. Vďaka tomu bude doska nielen zvislá, ale aj kolmá na zadnú stenu. Dosku nemusíte pevne pripevniť k podlahe alebo stropu, pretože až po inštalácii políc získa pevnosť.

Na bočnú stenu namontujte uholníky, ktoré budú podopierať police. Začnite zhora, aby spodné police neprekážali pri inštalácii vyšších políc. Nezabudnite, že samotné uhlové držiaky nezabezpečia stabilné upevnenie políc. Každý z nich priskrutkujte k vertikálnej doske, ktorá rozdeľuje skrinku na časti. Ak sú police v šatníku malé, stačí na ich montáž použiť skrutku s dĺžkou 35 mm, pre väčšie plochy políc voľte skrutky s dĺžkou 50 mm. Veľmi veľké police by mali byť podopreté v strede s ďalšími uhlami na bočných stenách.

Ak ste si vybrali krídlové dvere, upevnite ich pomocou pántov. Najskôr priskrutkujte pánty na krídla a potom na bočnú stenu. V prípade vysokých masívnych skríň sa oplatí namontovať tri pánty na každé krídlo. Spodný a horný záves by mal byť pripevnený na miesto približne 10-15 cm od horného / spodného okraja našich dverí, zatiaľ čo stredný záves je presne v strede.

Ak ste sa rozhodli uzavrieť skriňu posuvnými dverami, začnite montáž správnym umiestnením vodidiel. Venujte zvláštnu pozornosť skutočnosti, že os horných a dolných vodidiel sú dokonale rovnobežné. Akékoľvek posunutie môže spôsobiť zaseknutie krídel a jednoducho sa budú zdať byť krivé. Až keď sa presvedčíte, že sú vodiace lišty umiestnené dokonale nad sebou, vyvŕtajte otvory pre hmoždinky, na ktoré pripevníte vodiace lišty k podlahe a stropu. Keď sú koľajnice na svojom mieste, zaistite pojazd na dverné krídla. Umiestnite ich do rohov krídel, vďaka čomu sa tak budú dvere stabilne posúvať po vodidlách a budú mať príslušné oporné body. Položte pripravené dverné krídla na vodidlá tak, aby sa dvere voľne, ale stabilne pohybovali pozdĺž vodidiel.

Nakoniec je tu inštalácia prípadných zarážok, ak chceme obmedziť rozsah posuvu dverí na jednej strane. Potom urobíme podobnú prácu pre druhé krídlo a skriňa je hotová!


Inšpirujte sa!

Nábytok do spálne drevené Skandica Spectrum I Nábytok do spálne Jakobina Nábytok do spálne Natural I Nábytok do spálne Togo

 

Späť