Ako čistiť kúpeľňové dlaždice z imitáciou dreva? Tipy

08.03.2021


Keramické dlaždice sú jedným z najdôležitejších dizajnových prvkov, ktoré ovplyvňujú estetický vzhľad každej kúpeľne. Vhodne vybrané môžu skrášliť a oživiť interiér a spríjemniť tak čas strávený v ňom. Drevené dlaždice sú zaujímavou alternatívou k štandardným dlaždiciam. Ich jedinečný vzhľad dokáže dať kúpeľni jedinečný charakter. O dlaždice by sa však malo správne starať. Najskôr je potrebné zabezpečiť ich správne čistenie a starostlivosť. Poradíme, ako sa o tento druh podlahovej keramiky starať.
 

Obklady a dlažby - Merkury Market

Čo sú to dlaždice podobné drevu?
 

Dlaždice podobné drevu sú typom keramických dlaždíc. Verne napodobňujú vzhľad prírodného dreva. Medzi ich modelmi nájdete také, ktoré pripomínajú podlahové panely a dosky, parkety či dokonca mozaiku. Môžu byť usporiadané do rôznych vzorov, ako napríklad rybia kosť, vrkoč, šachovnica, tehla a mnoho ďalších. Ich základné výhody sú: funkčnosť, vysoká trvácnosť a odolnosť proti poškriabaniu a nárazom, sú odolné voči škvrnám a nečistotám, ľahko sa čistia a udržiavajú. Okrem toho sa vyznačujú protišmykovosťou, nízkou nasiakavosťou, odolnosťou proti vlhkosti, chemikáliám, teplote a oderu. Preto majú všetky výhody, ktoré prírodnému drevu chýbajú.

Ako a čím čistiť dlaždice podobné drevu?

Kúpeľňa v dome alebo byte je miesto, ktoré je pre svoju vysokú vlhkosť najviac vystavené nepriaznivým hydrobiologickým podmienkam. Jeho mikroprostredie prispieva k množeniu plesní, húb a baktérií, ktoré sa usadzujú na keramických obkladoch a škárach, vaniach, sprchovacích kabínach a ďalších prvkoch jeho zariadenia. V kúpeľni sú tiež veľmi náročné a ťažko odstrániteľné usadeniny vodného kameňa, mydlo a ďalšie použité čistiace prostriedky. Na čistenie a starostlivosť o dlaždice môžete použiť doma vyrobené čistiace prostriedky. Môžu sa tiež použiť špeciálne čistiace prostriedky.

 

Čistenie dlaždíc podobných drevu - základné pravidlá

Aby ste sa mohli efektívne starať o stav a vzhľad kúpeľňových dlaždíc, mali by ste dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Najdôležitejšou z nich je pravidelnosť - kúpeľňa by sa mala čistiť pravidelne, najlepšie raz týždenne. Kúpeľňa by nemala byť príliš znečistená a nemali by sa vyvíjať škodlivé baktérie a prírastky. To platí najmä pre tie miesta v kúpeľni, ktoré sú v neustálom kontakte s vodou, ako napríklad dlaždice umiestnené okolo vane alebo v sprchovom kúte. Je potrebné pamätať na to, že kúpeľňa by mala byť po každom kúpaní dôkladne prevetrávaná. V dôsledku toho sa zníži úroveň vlhkosti, čo podporuje tvorbu usadenín. Pri čistení kúpeľňových dlaždíc stojí za to vziať do úvahy materiál, z ktorého sú vyrobené, aby bolo možné použiť metódy a opatrenia prispôsobené jej typu. Na čistenie kúpeľňových dlaždíc podobných drevu nepoužívajte žiadne ostré nástroje, obrúsky, tvrdé a ostré špongie. To platí aj pre vysoko korozívne a kyslé chemikálie, ktoré môžu poškodiť dlaždice.

Obklady a dlažby - Merkury Market

DIY – doma vyrobené čistiace prostriedky
 

Na čistenie dlaždíc kúpeľni s dlaždicami podobnými drevu je možné použiť domáce prostriedky. Sú lacné, dostupné a efektívne. Mali by ich používať najmä ľudia, ktorí by zo zdravotných dôvodov nemali používať prostriedky chemického pôvodu, ako aj tí, ktorým záleží na ekologickom životnom štýle. Dajú sa použiť aj v iných miestnostiach domu, napríklad v kuchyni. 

Ocot
 

Ocot je dobrý pri odstraňovaní nečistôt nahromadených v špárach ​​a pruhov na povrchoch dlaždíc a zároveň im dodáva lesk. Odstraňuje zvyšky mydla, zvyšky vodného kameňa, mastnotu a plesne. Na čistenie drevených obkladov zmiešajte ocot s teplou vodou v pomere asi 1 šálka octu k 3 litrom vody. Na aplikáciu tohto riešenia na dlaždice v kúpeľni môžete použiť rozprašovač. Najskôr musíte nastriekať dlaždice a škáry a potom ich opatrne očistiť bavlnenou handričkou alebo špongiou. Nakoniec je potrebné všetky poriadne opláchnuť vodou a vyleštiť. Účinok prípravku sa dá zvýšiť pridaním niekoľkých kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Ak sa chcete zbaviť nepríjemného zápachu octu, pridajte doň niekoľko kvapiek éterického oleja. Malo by sa však pamätať na to, že ocot ako kyslá látka by sa mal používať príležitostne. Časté používanie, môže poškodiť povrch dlaždíc a škár a viesť k tvorbe plesní. Pred použitím je dobré najskôr škáry navlhčiť vodou, aby ste ich chránili pred octom a účinkami jeho kyselín. 

 

Sóda bikarbóna
 

Vďaka svojim čistiacim a zmäkčovacím vlastnostiam je sóda bikarbóna veľmi efektívna pri odstraňovaní vodného kameňa a nečistôt. Čistiaci roztok sa pripravuje zo zmesi sódy bikarbóny a teplej vody v pomere asi 4 polievkové lyžice sódy bikarbóny na 3 litre vody. Výsledná tekutina by sa mala naniesť na dlaždice a potom ich vyčistiť handričkou alebo špongiou. Aby sa zabránilo hubám a plesniam, je potrebné na vyčistené povrchy dodatočne naliať peroxid vodíka a počkať, kým sa absorbuje. 

 

Kyselina citrónová
 

Ak chcete použiť tento čistič na dlaždice, rozpustite kyselinu vo vode a vložte ju do rozprašovača a do zmesi pridajte sódu bikarbónu. Výsledkom spojenia týchto zložiek bude prostriedok s konzistenciou šumivej pasty, ktorý by sa mal umiestniť na vyčistené miesta. Potom po pár minútach ju opláchnite vodou a vyleštite.

 

Chemické prostriedky
 

Dlaždice podobné drevu do kúpeľne je možné čistiť aj pomocou špeciálne navrhnutých čistiacich prostriedkov chemického pôvodu. Poskytuje ich veľa výrobcov a sú vysoko účinné pri odstraňovaní rôznych druhov nečistôt, usadenín, vodného kameňa, ako aj húb a plesní. Sú vo forme spreja, kvapaliny, gélu alebo mlieka, ktoré sa nanášajú na vyčistené povrchy a potom sa čistia. Ich hlavnou nevýhodou sú často dosť silné leptavé vlastnosti, ktoré môžu poškodiť vyčistený povrch a mať negatívny vplyv na zdravie používateľa. Na odstránenie nečistôt z dlaždíc by sa mali použiť alkalické prostriedky. Na druhej strane, kyslý čistiaci prostriedok si poradí s vodným kameňom, ktorý sa hromadí na dlaždiciach. Na čistenie stenových dlaždíc je možné použiť špongiu alebo kefu s mäkkými štetinami. Na podlahové dlaždice je najlepší mop. Na čistenie škár by ste mali používať zubnú kefku.

Obklady a dlažby - Merkury Market

Umývanie dlaždíc v kúpeľni krok za krokom 

Prvý krok
Najskôr kúpeľňu dôkladne vyvetrajte, aby ste zabránili rýchlemu hromadeniu výparov z použitých chemikálií v miestnosti. Potom bude dobré použiť gumené rukavice. Nezabudnite si vyzuť topánky, aby na dlaždiciach nezostávala špina z topánok alebo papúč. 

Krok dva
Ďalším krokom je odstránenie kúpeľňových doplnkov, ako aj kozmetických výrobkov a akýchkoľvek ďalších predmetov, ktoré by mohli brániť v práci. 

Krok tretí
Odstráňte prach z dlaždíc vlhkou handričkou alebo špongiou. Môžete tiež použiť pierkový štetec, vďaka ktorému budete môcť utrieť prach a nečistoty z ťažko dostupných miest. 

Štvrtý krok
Je potrebné dlaždice opláchnuť horúcou čistou vodou, ktorá v nich otvorí póry a uľahčí čistenie. Potom na dlaždice naneste čistiaci prostriedok a vydrhnite ich. 

Krok piaty
Ďalším krokom je dôkladné opláchnutie dlaždíc, ktoré sú už čisté, aby ste odstránili zvyšky čistiacich prostriedkov a nečistoty. Potom povrch dlaždice utrite dosucha. 

Krok šiesty
Posledným krokom je leštenie dlaždíc. Na tento účel môžete použiť špeciálne chemické prípravky alebo použiť čistú jelenicu, ktorú je potrebné najskôr namočiť do peroxidu vodíka. Vďaka tomu budú lesklé. Na čistenie škár môžete použiť zubnú kefku s mäkkými štetinami

 

Čistenie dlaždíc a ich typ

Na efektívne čistenie kúpeľňových dlaždíc používajte prostriedky prispôsobené materiálu, z ktorého sú vyrobené. Môže to byť dlažba, terakota, gres a slinok. Charakteristickou vlastnosťou glazúr je vysoká odolnosť proti nečistotám a vlhkosti, ako aj hladký, lesklý a klzký povrch. Na účinnú starostlivosť o tento typ dlaždíc stačí použiť jemný čistiaci prostriedok, vodu a handričku. Pri výbere prípravku na odstraňovanie nečistôt sa vyhýbajte prípravkom s abrazívnymi prísadami v ich zložení. Pokiaľ ide o gresové dlaždice, je možné použiť silnejšie čistiace prostriedky. Gres je materiál s väčšou mechanickou pevnosťou ako dlaždice. Vyznačuje sa tiež veľmi nízkou absorpciou vody. Ak sú dlaždice vyrobené z terakoty, mali by ste sa tiež vyhnúť abrazívnym prostriedkom, ktoré môžu poškodiť ich povrch. Nepoužívajte ocot ani iné kyslé látky. Dlaždice zo slinku by sa zasa mali dodatočne impregnovať, pretože sa z nich ťažko odstráni výsledná špina. Keramika vyrobená z vápenca by sa nemala zvlášť často čistiť mokrou cestou. Časté umývanie spôsobuje na povrchu žltohnedé škvrny. Škodia mu aj kyslé a zásadité látky.
Čisté steny a podlahy výrazne zlepšujú estetiku miestností - v kuchyni, obývacej izbe aj v kúpeľni. Dúfame, že vďaka našim radám už čistenie dlaždíc podobným drevu nebude problém.

 

 

Späť