Oleje na drevo
Každý, aj ten najtvrdší a najodolnejší drevený povrch vyžaduje použitie impregnačných prostriedkov- oleje na drevo. Výber správneho produktu ovplyvňuje pevnostné parametre dreva, jeho odolnosť, vzhľad a komfort používania. V posledných rokoch rastie záujem o olejovanie ako tradičný spôsob impregnácie.
Čím naolejovať drevo? - oleje na drevo
Olejovanie dreva sa vykonáva s použitím prípravkov na drevo. Olej na drevo preniká hlboko do jeho štruktúry, vďaka čomu je naolejovaný povrch zvnútra spevnený a chránený pred škodlivými vonkajšími faktormi. Špeciálne oleje na drevo, na rozdiel od prípravkov ako sú lazúry, laky na drevo, moridlá na drevo, nevytvárajú povlak, ktorý ovplyvňuje dekoratívny efekt, umožňujúci odkrytie štruktúry dreva, ktorá je cítiť na dotyk. Olejované drevo má veľmi prirodzený vzhľad. Aký je najlepší olej na drevo závisí od toho, aký efekt chcete. Prezrite si produkty dostupné v ponuke našej predajne a určite nájdete to, čo hľadáte.
Klasifikácia olejov na drevo podľa farby
Bezfarebné oleje
Väčšina produktov na trhu sú bezfarebné oleje, ktoré sú zložené z jedného alebo viacerých druhov rastlinných olejov. Niekedy olej na drevo obsahuje aj živice a rozpúšťadlá, ktoré však nemajú farbiace vlastnosti. Pamätajte však, že napriek nedostatku farbiacich pigmentov v kompozícii môže olej na drevo mierne zmeniť farbu dreva, čím sa stane hlbším a výraznejším, no stále mimoriadne prirodzeným.
Farbiace oleje
Výrobcovia, prispôsobujúci sa požiadavkám zákazníkov, ponúkajú okrem bezfarebných olejov aj oleje obohatené o prírodné pigmenty. Po ich aplikácii nadobudne povrch dreva požadovanú farbu pri zachovaní jasnej kresby. Farbiace prípravky majú rovnaké ochranné vlastnosti ako bezfarebné prípravky. Samozrejme, môžete farbiť na tmavšie ako prirodzené odtiene.
Klasifikácia olejov podľa druhu dreva
Oleje na listnaté drevo
Listnaté drevo je oveľa tvrdšie ako mäkké drevo a na jeho impregnáciu možno použiť oleje na báze vody a rozpúšťadiel. Pre zlepšenie parametrov odolnosti proti mechanickému poškodeniu je možné prípravky obohatiť o živice. Mäkké drevo vyžaduje viac vrstiev oleja ako tvrdé drevo.
Oleje na ihličnaté drevo
Drevo ihličnanov je mäkké a náchylné na mechanické poškodenie. Oleje na ihličnaté drevo, napríklad smrekovcové drevo, sú väčšinou obohatené o živice, ktoré po vytvrdnutí vytvoria povlak zvyšujúci odolnosť proti oderu a poškriabaniu. Na impregnáciu tohto druhu dreva sa najčastejšie používajú oleje na báze rozpúšťadiel, ktoré prenikajú hlboko do materiálu a účinne ho chránia pred škodlivými vonkajšími faktormi.
Oleje na exotické drevo
Exotické drevo je extrémne tvrdé a často sa impregnuje vodnými olejmi, ktorých výhodou je, že sú relatívne netoxické.
Klasifikácia olejov podľa prítomnosti obohacujúcich zložiek
Vytvrdzovacie oleje na drevo
Tvrdiace oleje na impregnáciu dreva sú obohatené o prírodné alebo syntetické živice, ktoré majú drevo chrániť pred mechanickým poškodením. Vďaka prítomnosti rozpúšťadiel je čas ich schnutia relatívne krátky. Vytvrdzovací olej na drevo sa používa na intenzívne používané povrchy. Sú ideálne na ochranu podlahy, pracovných dosiek a na hydroizoláciu terás. Sú to aj oleje určené na impregnáciu mäkkých drevín. Nevýhodou tohto produktu je jeho intenzívny a dráždivý zápach, preto nezabudnite vetrať miestnosti, kde bol použitý.
Netvrdnúce oleje na drevo
Netvrdnúce oleje neobsahujú živice a pre urýchlenie schnutia sú obohatené o minerálne soli. Ich úlohou je chrániť drevo pred vlhkosťou, vysychaním, šednutím či praskaním. Neposkytujú však odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Preto sa používajú na impregnáciu menej zaťažovaných povrchov a v prípade najtvrdších druhov dreva. Výhodou netvrdnúcich olejov je ich netoxické zloženie a absencia nepríjemných pachov. Netvrdnúcim olejom dokonale ochránite výrobky pre deti a detské izby.
Aké povrchy je možné olejovať?
Olejové impregnácie je možné použiť na ochranu listnatých, ihličnatých drevín a olejovanie exotických drevín vo vnútri aj mimo budovy. Do miestností sa volia najčastejšie na ochranu podláh, parkiet a drevených schodísk. Špecializované oleje s úspechom využijete aj na údržbu drevených kuchynských a kúpeľňových dosiek a na zabezpečenie nábytku. Pre veľmi dobré vlastnosti, ktoré chránia pred vonkajšími faktormi – vlhkosťou a UV žiarením, je olej na drevo vhodný aj na drevenú architektúru, terasové dosky a celé terasy, hojdačky, balustrády, pergoly, ploty a vonkajší záhradný nábytok.
Aké sú výhody olejovania povrchu dreva?
Olej na drevo spevňuje celú štruktúru dreva, robí povrchy odolnými voči biologickej a chemickej korózii. Drevo je chránené proti škodcom, vlhkosti, hubám a plesniam ako aj proti oderu. Nevytvárajú vzduchotesný film, preto umožňujú drevu dýchať a umožňujú voľné odparovanie vlhkosti. Olej na ošetrovanie dreva navyše zdôrazňuje prirodzenú krásu dreva a dodáva mu jemnú farbu. Povrchy chránené olejom sú matné a nešmykľavé, navyše nevyžadujú medzivrstvové brúsenie a ochranu celých povrchov, takže je možné ich lokálne použiť vo vnútri aj mimo budov. Oleje fungujú dobre na ochranu podláh v miestnostiach s podlahovým vykurovaním. Za zmienku stojí, že oleje zložené z prírodných zložiek sú ekologické a zároveň bezpečné pre alergikov a pre deti. Olejovanie je veľmi jednoduchý spôsob impregnácie drevených povrchov a konzervácie dreva, ktorý ľahko zvládnete aj svojpomocne.
Oleje na drevo - nevýhody
Povrchy chránené olejmi vyžadujú pomerne častú a mimoriadne starostlivú údržbu. Nábytok, dosky alebo iné povrchy chránené ich používaním nie sú odolné proti poškriabaniu alebo mechanickému poškodeniu. Povrchy chránené olejmi majú nižšiu odolnosť voči nečistotám ako lakované povrchy.
Olejovanie dreva - priebeh
1. Skôr ako začnete drevo olejovať, je potrebné jeho povrch poriadne pripraviť – treba ho očistiť, prebrúsiť a vysušiť. Podľa odporúčaní je potrebné predchádzajúce nátery odstrániť brúsnym papierom, najmä vrstvu laku je potrebné vopred dôkladne prebrúsiť, aby bol olejový náter odolný a zachoval si svoje vlastnosti a chránil povrch dreva. Takáto príprava povrchu umožňuje začať olejovať. Teplota by mala byť v rozmedzí 10-25 ° C, aby správne prebehol proces olejovania a následné sušenie. Tým sa otvoria póry dreva a materiál prenikne hlbšie. Je veľmi dôležité prečítať si návod na použitie a informovať sa o odporúčaniach výrobcu oleja.
2. Pripravené drevo umožňuje prejsť do štádia, kedy po otvorení olej treba poriadne premiešať. Túto činnosť sa oplatí z času na čas počas práce zopakovať, aby sa suroviny neusadili na dne balenia.
3. Prvú vrstvu oleja opatrne rozotrite pozdĺž zrna štetcom alebo čistou bavlnenou handričkou. Olej nanášajte rovnomerne po malých častiach, kým sa neobjavia pruhy, čo znamená, že drevo prestalo absorbovať prípravok.
4. Prebytočný olej čo najskôr utrite handričkou. Na povrchu dreva by nemal byť žiadny mastný film.
5. Po úplnom zaschnutí prvej vrstvy môžete pristúpiť k nanášaniu ďalšej vrstvy oleja. Pamätajte, že to nie je vždy potrebné. Vždy dbajte na odporúčania výrobcu.
Farba na záhradný nábytok - ktorú si zvoliť? 5 vybraných produktov
Drevený záhradný nábytok si vyžaduje pravidelnú údržbu. Ak nechceme, aby ich dážď, slnečné lúče, krúpy, sneh, plesne a škodcovia pripravili o atraktívny vzhľad a trvácnosť, musíme nábytok aspoň raz ročne dôkladne natrieť farbou, lakom alebo iným...
Ako obnoviť nástenné panely
Nástenné panely sú cennou náhradou až donedávna módnych obkladov. Chodby, obývacie izby a dokonca aj kuchyne boli zdobené drevom, ktoré napriek tomu, že zostalo v rovnakej farbe, zdobilo domáce steny roky. V súčasnosti sú zámenou obloženia, vynikajúce...
Akú impregnáciu dreva by ste si mali zvoliť? 5 vybraných produktov
Drevo je prírodná, teplá, ušľachtilá a ekologická surovina, ktorá - správne zabezpečená a ošetrovaná - môže slúžiť v rôznych formách, a to aj po celé desaťročia! Z dreva vyrábame schody, krovy, záhradný nábytok a dokonca aj umývadlá. Aby tieto predmety...