Zakalená voda v bazéne - ako ju vyčistiť?

16.04.2021

 

 

V horúcich dňoch je ťažké nájsť lepší nápad, ako si oddýchnuť v záhrade a schladiť sa v bazéne s osviežujúcim nápojom v ruke. Vlastníctvo bazéna však nie je len potešením, ale sú to aj povinnosti. Ak bazén zanedbáte a pravidelne nesiahate po chlóre alebo aktívnom kyslíku, časom si môžete všimnúť, že voda v bazéne už nie je taká čistá a priezračná, jej hladina je zakalená a na dne bazéna sa usádzajú nečistoty. To znamená, že je najvyšší čas použiť osvedčené metódy dezinfekcie - inak môže dôjsť u ľudí používajúcich bazén k podráždeniu slizníc a kožným chorobám a zakalenú vodu bude po určitom čase už nemožné upraviť, jedine ju všetku vymeniť. Odkiaľ pochádza zákal v bazéne a čo robiť, aby ste si čo najdlhšie užívali modrú a priehľadnú hladinu vody?

Bazénové filtrácie- Merkury Market

Príčiny kalnej vody v záhradnom bazéne

 

Zakalenie viditeľné voľným okom je zvyčajne spôsobené nahromadením nečistôt na vodnej hladine (hlavne organických zvyškov) a použitím nedostatočného množstva prípravkov na úpravu vody - chlóru, aktívneho kyslíka alebo brómu. Táto suspenzia, ktorú obvykle sprevádza zelená farba vody, je ideálnym prostredím pre vývin rias, baktérií a iných škodlivých mikroorganizmov.

Rovnako veľkou chybou je aj predávkovanie chemikáliami na čistenie vody, ako sú napríklad prípravky proti riasam, vločkovacie tablety, dezinfekčné prostriedky alebo kyslíkové tablety. Nadmerné používanie bazénových chemikálií spôsobuje, že pH vody je príliš vysoké a takisto jej tvrdosť, čo spôsobuje zrážanie vápnika vo vode, čo z dlhodobého hľadiska môže dokonca poškodiť čerpadlá bazéna.

Bazénové filtrácie - Merkury Market

Ako si poradiť so zakalenou vodou v bazéne - čistenie krok za krokom

 

Začíname dôkladným, ale šetrným odstránením nečistôt zo steny bazéna, po ktorom nasledujú väčšie nečistoty z dna nádrže. Ideálny je na to špeciálny vysávač pre bazény. Vyčistíme filtračné zariadenie (pieskové fitrácie pre bazén - piesok vymeníme alebo použijeme fibalon, moderný materiál z polymérových vlákien, pripomínajúci guličky z vaty). PH vody skontrolujeme lakmusovým papierikom alebo kvapôčkovým testerom a ak je hodnota mimo správneho rozsahu (7,0-7,6), upravíme ju mínusovým alebo plusovým granulátom. Voda v bazéne by mala byť neutrálna alebo mierne zásaditá.

Vykonáme takzvanú šokovú chloráciu, ktorej cieľom je hladina chlóru 1,0 mg / l. Ak je o niečo vyššia, stačí do bazénu pridať viac vody, aby sa výsledný roztok zriedil. Použijeme vločkovacie (alebo koagulačné) činidlo. Jeho úlohou je vytvárať z malých častíc väčšie, ktoré namiesto toho, aby prešli cez filter, sa na ňom zadržia a budú preto ľahko odstrániteľné.

Filtračné čerpadlo necháme zapnuté minimálne 6 hodín alebo dovtedy, kým zákal úplne nezmizne, a potom filter opatrne opláchnite (kartušový filter bazénu by sa mal vymeniť za nový).

Bazénové filtrácie - Merkury Market

Čo robiť, aby ste mali priezračnú a čistú vodu v bazéne?

 

Existuje iba jediné pravidlo - iba pravidelná úprava vody v bazéne zabráni tomu, aby sa v nej vytvárali riasy alebo neestetické usadeniny. Počas sezóny by sa malo pH a tvrdosť vody kontrolovať aspoň raz týždenne (optimálna je 10 - 18 ° n). Na dezinfekciu vody v malej nádrži potrebujete iba chlór alebo tablety s aktívnym kyslíkom, ktoré nevydávajú dráždivý zápach a sú ideálne pre ľudí alergických na chlór. Ak chceme znížiť spotrebu chlóru, môžeme do vody pridať takzvaný chlórový stabilizátor vo forme granúl alebo tabliet, ktorý predĺži jeho prítomnosť vo vode. Je však potrebné pripomenúť, že všetky chemikálie (vrátane chlóru) by sa mali používať v množstve odporúčanom výrobcom, pretože dôsledkom ich nedostatku alebo predávkovania môže byť nielen zakalená voda v bazéne, ale aj nezvratné poškodenie jeho konštrukcie resp. filtračného čerpadla.

V bazénoch určených pre veľký počet ľudí nestačí samotné chlórovanie, aby sa zabránilo tvorbe zakalenej vody. Ak máte stojanový alebo expanzný bazén, musí byť vybavený filtračným systémom s primeraným výkonom. Z času na čas by ste mali vymeniť aj príslušenstvo pre bazénové čerpadlá, ako napríklad bazénové hadice a vložky čerpadiel. Je tiež dôležité, aby sa každý človek pred vstupom do bazéna osprchoval a dôkladne si opláchol nohy.

Pri čistení vody v bazéne tiež treba občas použiť vločkovače a koagulanty, ktoré je možné dávkovať ručne alebo napríklad pomocou plaváku, ktorý súčasne uvoľňuje vločkovacie, algicidné a dezinfekčné prostriedky. Nečistoty tvorené pri koagulácii, s ktorými si filter nevedel dať rady, ako aj nanesený piesok, sa odstraňujú z dna bazéna špeciálnym vysávačom. Ak sa naopak chceme zbaviť sedimentu z bazéna, musíme chemicky odstrániť látky, ktoré spôsobujú jeho zrážanie vo vode. Používa sa na to čistič vody, ktorý zlepšuje účinnosť filtrácie a tým aj jej kvalitu. Čoraz viac využívaným a veľmi praktickým riešením je aj zakrytie bazéna plachtou. Chránime tak záhradný bazén proti vniknutiu lístia a iných nečistôt a zároveň si môžeme dlhšie vychutnať teplú vodu vo vonkajšej nádrži.

Späť