Ako postaviť domček na náradie?
Malý, upravený záhradný domček je nepostrádateľným prvkom výzdoby každého pozemku a domácej záhrady. Je to ideálne miesto na uloženie všetkého príslušenstva potrebného na starostlivosť o záhradu, ako napríklad: kosačka, hrable, motyka, píla alebo nožnice. Je to tiež ideálny úložný priestor pre záhradný gril, bicykle a štvorkolky alebo obľúbené miesto na hranie detí. Ak máte problém s usporiadaním priestoru na pozemku alebo na záhrade, je domček na náradie riešením práve pre vás. Drevená záhradná architektúra bude ideálna pre akýkoľvek pozemok. Pýtate sa, ako postaviť jednoduchý domček na náradie? Máme pre vás pripravený manuál. Poradíme vám, ako sa krok za krokom pripraviť na stavbu domčeka, ako dokončiť projekt a všetky práce okolo.
Domček na náradie - projekt
Každá práca by mala začínať prípravou projektu. Nepotrebujete na to žiadne špecializované programy ani nástroje. Potrebujete iba kúsok papiera a ceruzku. Popremýšľajte nad tvarom, veľkosťou a dizajnom vášho domčeka na náradie. Projekt by sa mal realizovať priamo na pozemku alebo v záhrade. Vďaka tomu sa vyhnete chybám pri výpočtoch a meraniach. Nájdite vhodné miesto, zmerajte ho a preneste rozmery na kúsok papiera. Jeden po druhom načrtnite blok domu a určite jeho rozmery. Tieto jednoduché kroky vám pomôžu odhadnúť množstvo materiálu, ktoré budete potrebovať na stavbu. Ak dizajn nie je vašou silnou stránkou, môžete použiť hotové šablóny pre domčeky s náradím, ktoré nájdete na internete. Pamätajte, že keď sa rozhodnete postaviť domček podľa projektu, nemusíte žiadať o stavebné povolenie za predpokladu, že jeho plocha nepresahuje 25 m2. Stačí písomná žiadosť - príslušnému miestnemu úradu alebo starostom - do 10 dní pred začatím výstavby. Navyše, ak stavba chaty nesúvisí s pozemkom, nemusíte z nej platiť daň.
Dom na náradie - materiál
Na vybudovanie pevného záhradného domčeka stojí za výber kvalitný materiál. Aký? Jednoznačne drevo. Najčastejšie používanou doskou je smrek alebo borovica. Dosky smrekovca sibírskeho sú odolnejšie, ale aj nákladnejšie. Výber konkrétneho druhu necháme na vás. Nepochybnou výhodou dreva je možnosť rýchleho prefarbenia. Zmena farby vám umožní zladiť drevený dom so záhradným dekorom. Pamätajte! Ak máte akékoľvek otázky alebo pochybnosti, môžete využiť rady našich odborníkov. Navštívte trh Merkury Market a dozviete sa viac o dreve. Domy na náradie majú často sklonené strechy. Toto nie je ten prípad. Vďaka tomu nebude v zime na streche sneh a nebezpečný ľad. Na ich pokrytie zvoľte bitúmenovú plsť.
Stavba záhradného domčeka krok po kroku
Domčeky na náradie sa môžu líšiť veľkosťou, tvarom a použitými materiálmi. V tomto článku nájdete pokyny na inštaláciu domčeku so špecifickými rozmermi konštrukcie, ale môžete ho samozrejme upraviť a prispôsobiť svojim potrebám. Prečítajte si pokyny, ktoré vám povedia, ako stavať záhradný domček na náradie krok za krokom, a prispôsobte ho svojim vlastným predpokladom. Ponúkame vám možnosť výroby domčeka na náradie s rozmermi 3m x 4m. Určte oblasť, kam umiestnite drevený domček. Môžete ho vyrobiť nakreslením na betónový povrch alebo označiť šnúrkou, čím sa vytvorí obdĺžnik so stranami 3x4 - obrys budovy je pripravený. Na stavbu domčeka na uskladnenie náradia alebo na hranie detí si pripravte: meter, povrázok, kladivo, vŕtačku, súpravu fréz, rebrík, trámy pre záhradný domček, okno a dvere, kovové spojovacie prvky, bitúmenová plsť, podlahové dosky s trámami, trámy na steny a dokončovacie lišty.
Prvý krok - príprava a montáž trámov
Začnite pracovať so správnou inštaláciou trámov. Pred pripevnením k zemi každý navŕtajte. Za týmto účelom na nich označte body vo vzdialenosti 10 cm od každého konca. Na určených miestach prevŕtajte drevo. Každých 50 cm si vyznačte ďalšie body a znova vyvŕtajte. Zaskrutkujte skrutky do otvorov. Pripravené trámy umiestnite na obrys budovy, ktorú ste vytvorili predtým. Na podlahe si označte miesta na vŕtanie a urobte otvory hlboké 6 cm, potom do nich zasuňte rozpínacie zátky. Upevnite dva vonkajšie trámy a zvyšné trámy umiestnite pravidelne a paralelne do predtým označeného poľa. Pripevnite ich k betónu rovnakým spôsobom ako predchádzajúce. Teraz môžete umiestniť prvé prvky bočných stien priamo na trámy. Ďalej položte nosníky, ktoré budú tvoriť základ prednej a zadnej steny - v mieste spojenia vložte nosník do nosníka a potom v mieste spojenia s nosníkom vyvŕtajte a naskrutkujte konštrukciu.
Krok dva - položenie podlahy
Podlahové prvky začnite ukladať v oblasti dverí. Prvý panel umiestnite tak, aby ste na jeho konci od steny nechali pár milimetrov priestoru. Je dosť dôležité nechať túto dilatačnú medzeru - umožní to podlahe „pracovať“ bez skreslenia alebo napučania. Dosku pribite na trám a na ďalší panel. Pri kladení ďalších podlahových prvkov nezabudnite ponechať 1 mm voľného priestoru. Týmto spôsobom dokončite zvyšok podlahy v domčeku.
Krok tri - montáž na stenu
Pokračujte v montáži bočných stien domčeka, kým nie je domček v polovici cesty. Dajte okno na správne miesto a vyplňte priestor medzi stenou a otvorom vľavo pre vstup do domčeka. Ďalej vložte zárubňu a dokončite konštrukciu stien. Pamätajte! Je dobré vybaviť drevený dom s náradím oknom, cez ktoré bude do konštrukcie prúdiť svetlo, čo je potrebné pre praktické použitie.
Krok štyri - ako správne vyrobiť strechu a aké materiály použiť?
Je čas na najdôležitejšiu etapu stavby domčeka na náradie - vloženie predného a zadného čela. Použite kladivo a drevený klin. To vám umožní dokonale vložiť a utesniť štruktúru. Keď je budova zmontovaná, pridajte pozdĺž steny lišty. Vo vnútri domu nainštalujte laty, aby ste spevnili štruktúru. Klopy goliera položte jeden po druhom na štíty a pevne ich pribite.
Posledným krokom je stavba strechy. Najprv pribite debnenie. Usporiadajte prvky z prednej časti domu. Umiestnite ich tak, aby zakrývali okraj dosiek. Medzi nasledujúcimi prvkami nechajte medzeru pár milimetrov. Na záver dosky pribite pozdĺž bočných okrajov debnenia. Na postavenú strechu položte bitúmenovú plsť. Jednotlivé listy strešnej lepenky by sa mali prekrývať (asi 20 cm). Posledný kus materiálu pokrýva hornú časť strechy. Po dokončení nanášania lepenky prebytočný materiál orežte a namontujte okrajové a orezávacie dosky.
Na postavenie domu, ktorý bude zdobiť vašu záhradu svojpomocne, potrebujete trochu trpezlivosti a solídnu prácu. Ak sa necítite ako majster v staviteľstve, môžete kedykoľvek využiť ponuku obchodu Merkury Market a kúpiť si pripravený záhradný domček. Nájdete tu nielen drevené domčeky na pozemok, kovové záhradné domčeky a plastové záhradné domčeky, ale aj záhradné altánky, záhradné pavilóny, stany a drevárne.