Ako zariadiť záhradu? Čo a kedy sadiť? Poradíme Vám!
Usporiadanie krásnej záhrady nevyžaduje zamestnať záhradníka. Dokážeme navrhnúť a usporiadať domáci priestor aj veľký pozemok svojpomocne, pokiaľ máme pripravený nápad na záhradu a dostatok času a entuziazmu na jeho realizáciu. Ako to spraviť? Najskôr je potrebné urobiť projekt a odhadnúť náklady na celú investíciu. V závislosti od stavu účtu si môžeme dovoliť veľmi efektívne usporiadanie nehnuteľnosti alebo zvoliť o niečo ekonomickejšiu možnosť, a to pomocou niekoľkých osvedčených riešení. V tomto článku navrhujeme, čomu by ste mali venovať pozornosť pri zariaďovaní krásnej a lacnej záhrady, ktorá má byť nenáročná na starostlivosť a slúžiť dlhé roky.
Ako zariadiť záhradu a kedy je najlepší čas s tým začať?
Pokiaľ to umožňujú iba finančné prostriedky, je najlepšie začať s prácou na záhrade vo fáze výstavby domu. Vďaka tomu sa môžete okamžite postarať o to, aby boli vykonané všetky potrebné inštalácie, napríklad vybavenie záhrady rozvodom vody a prípojkami energie, ktoré umožnia napríklad osvetlenie záhradného altánku. Úrodná pôda z miesta výkopu by sa mala zachovať a potom použiť pri výsadbe rastlín do pôdy. Zima je optimálnym obdobím na prípravu návrhu záhrady a predbežného odhadu nákladov. Potom budeme môcť na jar realizovať náš plán priaznivý pre zemné práce. Kľúčom je vhodný výber druhov stromov, kríkov, rastlín a kvetov podľa podmienok v našej záhrade. Pri ich výsadbe by ste sa mali snažiť dodržať farebné a priestorové usporiadanie a zladiť ich s okolím pozemku, aby celok pôsobil súdržne a esteticky. Východiskovým bodom pri navrhovaní záhrady na mieru je analýza potrieb budúcich používateľov. Malo by sa zvážiť, či bude slúžiť na relaxáciu s rodinou, alebo si relaxáciu v záhrade spájame s akciami v prírode a častými návštevami hostí. Pozemok by mal obsahovať taký záhradný nábytok a prvky drobnej záhradnej architektúry, ktoré nám umožnia po náročnom dni zdriemnuť si (lehátka, hojdacie siete), ale tiež stráviť čas s blízkymi priateľmi (záhradný stôl a kreslá, záhradná hojdačka, záhradný gril) . Pre deti stojí za to zariadiť kútik na hranie napríklad so záhradnou trampolínou, pieskoviskom a hračkami do piesku alebo nafukovacím bazénom so šmykľavkou. Ak už vieme, čo by v našej záhrade malo byť, je na čase rozhodnúť sa, aký štýl by to mal byť. Zatiaľ čo minimalistické tvary a oceľové prvky ladia s modernými aranžmánmi, tradičné záhrady sú plné prútia a dreva, ktoré krásne ladí s prírodným prostredím, ale vyžaduje pravidelnú impregnáciu. Univerzálnym riešením je populárny ratanový záhradný nábytok, ktorý je príjemný na pohľad a odolný voči zmenám počasia. Kvalitné technoratanové záhradné stoly a stoličky môžu stáť vonku po celý rok, čo ich robí veľmi obľúbenými a často zdobia elegantné terasy.
Jednotlivé stupne záhradnej úpravy
Ak záhradu usporiadame na mieste, kde ešte nebola, mali by sme postupovať podľa tohto poradia:
Vykonávanie zemných prác a odvodnenie pôdy
Terén pozemku je zriedka okamžite vhodný na záhradnú úpravu. Mal by byť tvarovaný tak, aby sa voda po daždi nehromadila v náhodných priehlbinách, ale prúdila požadovaným smerom. Niekedy zem vyžaduje hnojenie na miestach, kde plánujeme výsadbu, inokedy sa ukáže, že využije pomoc melioračnej firmy a vykoná lineárne odvodnenie alebo odvodnenie z perforovaných rúrok. Ak naopak plánujete mať vodné nádrže, ako je jazierko alebo záhradný bazén, nezabudnite v tejto fáze urobiť príslušnú hĺbku výkopu.
Príprava záhradných inštalácií
Ak tento krok preskočíte, budete musieť rozkopávať trávnik. Bez inžinierskych sietí okolo domu nebude záhrada funkčná. Najmenej pol metra pod zemou, v bezpečnej vzdialenosti od koreňov stromov a vodovodných potrubí, sú správne chránené káble napájajúce osvetlenie a vonkajšie žiarovky, ako aj elektrické zásuvky potrebné na pripojenie zariadení napájaných z elektriny, napríklad kosačky. Za zváženie tiež stojí inštalácia hadíc a postrekovačov do zeme, vytvorenie automatického zavlažovacieho systému, ktorý po príslušnom naprogramovaní zaleje vegetáciu bez našej účasti.
Tvrdenie povrchu a konštrukcia drobnej architektúry
Každá funkčná záhrada a pozemok by mali mať aspoň niekoľko spevnených plôch - vrátane príjazdovej cesty a chodníkov k domu a ďalších dôležitých záhradných prvkov, ako je altánok, jazierko alebo kvetinové záhony. Treba poznamenať, že takéto povrchy sú nielen stabilné, ale aj protišmykové. Drevo, aj keď vyzerá efektívne, sa po daždi stáva klzkým a vyžaduje tiež impregnáciu, takže pri tejto funkcii nebude fungovať dobre. Oveľa lepšie nám poslúži cesta z dlažobných kociek, kamenných dosiek, kompozitných dosiek alebo štrku.
Výsadba rastlín na záhrade
Pred vysadením rastlín na záhony nezabudnite zvoliť také miesto, ktoré bude poskytovať dostatočné slnečné svetlo. Rovnako sa oplatí investovať do druhov rastlín, ktoré vyzerajú dobre po celý rok a nevyžadujú si príliš časovo náročnú starostlivosť. Pre začínajúcich záhradníkov sa odporúčajú kríky a rastliny s dlhou životnosťou alebo odolné rastliny. Mali by sme byť tiež opatrní, aby sme to nepreháňali s počtom farieb, a tak zaviedli do záhrady efekt chaosu - na vytvorenie zaujímavej kompozície stačia kvety kvitnúce v 2 - 3 farbách.
Zaujímavé nápady na úpravu záhrad
Malá a veľká zelená plocha by mali byť usporiadané trochu inak. Ak chceme priestor zväčšiť, môžeme to urobiť pomocou stromov - blízko plotu by sme mali vysadiť odrody s listami alebo ihličím v tieni zeleno-modrej, ktoré budú splývať s oblohou a budú vyzerať ako jeho rozšírenie. Na veľkom pozemku zase budú dobre vyzerať kríky, rastliny a kvety vysadené v skupinách a oddelené trávou alebo trvalkami. Takéto ostrovčeky farieb usporiadajú priestor a zároveň jednotlivé druhy nebudú musieť medzi sebou súťažiť o svetlo, vodu a živiny. Aby ste sa chránili pred očami susedov, vetrom a prachom, stojí za to vysadiť živý plot z hustých kríkov (napríklad barberry). Keď dorastú do požadovanej veľkosti, stačí ich pravidelne orezávať. Ak naopak máme namiesto sietky múr, je najlepšie ho zakryť popínavcom, ako je rýchlorastúci brečtan obyčajný. Efektne bude pôsobiť aj na panelovom plote oddeľujúcom miesto na relaxáciu alebo vytváranom pergolovou strechou, pod ktorú môžeme umiestniť napríklad tkané závesné záhradné stoličky alebo záhradnú jedálenskú súpravu z technoratanu.
V módnych záhradách sa tradičné kvetinové záhony čoraz častejšie nahrádzajú originálnymi kompozíciami s náznakom eklekticizmu. Pozostávajú z kvetináčov, ktoré sa nelíšia farbami a textúrami, ako aj z drevených debničiek či paliet, z ktorých môžeme vyrobiť aj lacný záhradný nábytok. Zaneprázdnení ľudia by sa mali rozhodnúť pre praktickú záhradu, ktorej sa nebudú musieť venovať za cenu všetkého svojho voľného času. Namiesto trávnika na pozemku môžu vysadiť záhradné rastliny, ktoré nevyžadujú rezanie alebo kosenie. Ďalším funkčným riešením je položiť umelú trávu v rolke, ale je to dosť drahé a odporúča sa to hlavne na svahovitom teréne, kde by sa semená nemuseli zachytiť. Bude to oveľa lacnejšie, ak sa časť trávnika nahradí dekoratívnym štrkom, drveným kameňom, čadičovým posypom alebo záhradnou kôrou (aby neprerástol burinou, stačí ho položiť na vrstvu materiálu, napríklad geotextíliu) .