Umelá tráva - ako ju položiť?
Krásne udržiavaná záhrada si vyžaduje veľa času a práce. Ak nemáte veľa voľného času na starostlivosť o trávnik alebo nemáte v ňom veľa skúseností, môžete zvoliť alternatívne riešenie a položiť umelú trávu, ktorá vyzerá rovnako esteticky. Vďaka pohodlnej inštalácii a chýbajúcim požiadavkám na dostatočné slnečné svetlo môže umelá tráva úspešne zdobiť vašu záhradu, terasu alebo strechu. Táto možnosť má množstvo výhod, ktoré vám popíšeme v tomto článku. Vďaka jeho čítaniu sa tiež dozviete, ako pripraviť pôdu pre kladenie umelej trávy a ako to ide krok za krokom. Okrem toho vám tiež predstavíme najlepšie metódy jej starostlivosti.
Umelá tráva v záhrade - prečo sa to oplatí?
Umelá tráva má veľa výhod. Je to perfektné riešenie, ak patríte k ľuďom, ktorí nemajú čas na kosenie trávnika alebo na neho nemajú vhodné vybavenie. Umelý trávnik sa ľahko pokladá. Takýto trávnik nemusíte komplikovane pestovať. Môžete ho ľahko vyčistiť a opláchnuť vodou. Ďalšou výhodou je jeho odolnosť. Mali by ste sa rozhodnúť kúpiť si rolky trávy od osvedčeného výrobcu, ktorý poskytuje záruku proti vyblednutiu. Pozývame vás, aby ste sa pozreli na ponuku nášho obchodu. Vysoká životnosť kvalitného modelu znamená, že umelú trávu môžete používať mnoho rokov. Je to tiež oveľa čistejšia voľba, pretože umelá tráva nezanecháva na vašom oblečení žiadne škvrny. Vďaka svojej textúre môže byť ideálnym miestom na hranie pre deti alebo domáce zvieratá. Mali by ste však venovať pozornosť tomu, či je certifikovaná, aby bola pre ne úplne bezpečná.
Kedy siahneme po umelej tráve?
Ak je vaša záhrada často využívaná, mali by ste siahnuť po umelej tráve. Používa sa tiež na školských ihriskách. Toto je možnosť, ktorú sa oplatí použiť v silne zatienených oblastiach, kde nebude rásť prírodná tráva. Ak chcete na streche zriadiť trávnik, ale nemáte povolenie, alebo ak je strecha v zlom stave, bude najlepšou voľbou umelá tráva. Podobne ako v prípade balkónov a terás, ktoré majú nepriepustný podklad.
Pokladanie umelého trávnika krok za krokom
Navrhujeme, ako má pokladanie umelej trávy vyzerať. Uistite sa, že každý krok je vykonaný starostlivo. Položený trávnik by mal byť funkčný a estetický mnoho rokov. Vďaka vhodnému usporiadaniu kvalitného produktu vyzerajú umelé trávniky čoraz prirodzenejšie.
Ako pripraviť podklad na montáž?
Aby bol váš trávnik správne položený, musíte začať s prípravou pôdy. Terén by mal byť pevný a rovný. Pod trávnikom budú zreteľne viditeľné všetky nerovnosti. Pamätajte tiež, že podklad musí umožňovať odtekanie vlhkosti. Za týmto účelom by ste mali pod povrch trávy položiť žulu alebo drvený kameň, pretože umožňujú priechod vlhkosti.
Rozloženie na zemi a zosúladenie prvkov
Rolky trávy rozvinte. Uistite sa, že všetky smerujú rovnakým smerom - vizuálny konečný výsledok bude tak uspokojivý. V tejto fáze môžete trávu orezávať nožnicami alebo nožom na tapety.
Fizelina s lepiacou vrstvou
Je čas pripevniť trávnik k povrchu. Na pokládku sa najčastejšie používa fizelina, ktorá má lepiacu vrstvu. Musíte dať jej pásky na vnútornú stranu trávy pod okraje. Jednotlivé fragmenty by mali do seba úplne zapadnúť, aby kĺby neboli viditeľné. Vďaka tomu sa vyhnete nepekným prestávkam. Každú vrstvu povrchu vyhlaďte rukami, jemným prečesávaním. Ak položíte trávnik na balkón, na jeho pripevnenie je najlepšie použiť špeciálne lepidlo na trávu alebo lepidlo na balkónovú podlahu.
Najskôr kefovanie a pieskovanie
Potom musíte trávu očistiť a vypieskovať. Pieskovanie sa vykonáva kremenným pieskom, ktorého malé množstvo sa musí rozložiť na všetky povrchy trávy. Vďaka tomu budú mať náležitú váhu. Použitie piesku umožňuje podkladu absorbovať vlhkosť a zabraňuje jej rýchlemu zahriatiu.
Z čoho sa vyrába umelá tráva?
Umelá tráva je vyrobená z najkvalitnejších syntetických vlákien. Prvé rolky umelej trávy vyzerali mierne esteticky. Pretože sa však táto možnosť stala populárnejšou, technológia výroby sa výrazne rozvinula. Môžete si kúpiť trávu rôznych farieb a druhov. Na trhu sú modely s krátkym a dlhým vláknom.
Tráva je vyrobená z troch materiálov: polypropylén (PP), polyetylén (PE) a nylon (PA). Prvá možnosť je zďaleka najlacnejšia, dá sa však ľahko poškodiť. Nie je tiež veľmi odolná voči slnku alebo teplote. PE trávniky sú o niečo drahšie, ale odolnejšie voči mechanickému poškodeniu. Najlepšou možnosťou je tráva PA, ktorá vydrží veľké zaťaženie, je odolná proti UV žiareniu a poškodeniu. Jej cena je pomerne vysoká. Existujú aj zmesi rôznych druhov. Často sa používa kombinácia PE + PA, takže cena trávnika je nižšia. Takáto zmes sa nazýva kopolymér. Podklad umelého trávnika je vyrobený z pružného materiálu. Steblá trávy sú pripevnené k podložke veľmi pevne, a preto dobre držia. Všetko je zabezpečené latexom. Existujú dve kategórie vlákien: monofilové a fibrilované. Prvé sú úzke, jednoduché a pletené. Posledne menované sú vrúbkovaná páska, ktorá má tvar voštiny. Počas používania sa jednotlivé steblá oddeľujú, takže vyzerajú prirodzenejšie a stávajú sa príjemnejšími na dotyk.
Starostlivosť o umelú trávu v skratke
Použitím umelej trávy môžete dosiahnuť efekt nadýchaných trávnatých kobercov. Aby však tráva vyzerala skvele, musíte sa o ňu starať. Nie je však na tom nič ťažké a je to časovo i pracne menej náročné ako starostlivosť o stav skutočného trávnika.
Ako by sa malo postupovať pri starostlivosti o umelú trávu, aby sa udržal jej povrch v dobrom stave?
Časté čistenie stebiel.
Nemôžete zabudnúť na pravidelné čistenie trávy. Nejde však o namáhavú činnosť - musíte to robiť iba zhruba raz za mesiac. Na kefovanie môžete použiť zametač, ktorý rozčesáva trávu pomocou špirálovej kefy z plastu. Ručné čistenie stebiel je ďalšou možnosťou, ktorú môžete urobiť s metlou. Kefovanie by sa malo robiť pohybmi opačnými k smeru, v ktorom sú vlákna usporiadané - podľa odporúčaní výrobcu.
Priebežné odstraňovanie nečistôt
Najlepšie je pravidelne odstraňovať všetky druhy nečistôt. Okrem toho nezabudnite zbierať lístie, zametať piesok a iné nečistoty naviate vetrom.
Ako umývať umelý trávnik? Umývania umelej trávy sa spravidla nemusíte báť. Túto úlohu zvláda dážď. V období sucha sa ho však oplatí umyť od všetkých nečistôt. Aby ste udržali povrch trávy čistý, stačí použiť vodu a dôkladne ju opláchnuť. Nezabudnite, že na umelý trávnik nepoužívajte žiadne drsné čistiace prostriedky. Mohli by poškodiť jeho jemný povrch a odfarbiť farbu vlákna.
Nevýhody umelej trávy
Zatiaľ čo umelý trávnik je možné umiestniť prakticky kamkoľvek a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, má aj určité nevýhody. Nie je to prirodzené riešenie, dotyk s umelou trávou nebude taký mäkký a príjemný ako ten pravý. Jeho steblá sú tvrdšie. Niektoré modely sa rýchlo zahrejú a vyblednutím stratia svoje čaro. Náš obchod ponúka umelé trávy v rôznych odtieňoch zelenej. Dokonale sa budú hodiť k štýlu vášho balkóna, terasy alebo záhrady. Ďalej sú to cenovo dostupné a veľmi prirodzene vyzerajúce modely. Ak si nie ste istí, ktorou umelou trávou vyzdobíte svoj relaxačný kútik, radi vám poradíme.