Prečo teda pes žerie trávu?
Ak ste majiteľom domácich miláčikov, možno ste si pri prechádzkach všimli, že váš chlpatý kamarát niekedy jedáva trávu. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo to tak je? Alebo ste sa možno obávali, že s ním niečo nie je v poriadku. Psy môžu jesť trávu z rôznych dôvodov. Prečo psy jedia trávu? Túto otázku si kladú nielen ich majitelia, ale aj veterinári. Bohužiaľ, neexistuje jediná vedecky dokázaná teória. Stojí však za to analyzovať, koľko zjedol pes trávy a kedy siaha po zelenom občerstvení.
Ako je to s tou trávou?
Jesť trávu nie je samo o sebe zlé, ale stojí za to sa pozrieť na to v akých situáciach to váš maznáčik robí. Niektorí ľudia vidia psa žuvať trávu a spájajú to s nedostatkom vitamínov a ďalších živín. Iní to pripisujú problémom s tráviacim traktom. Nájdu sa však aj takí, ktorých to vôbec neprekvapuje. Tvária sa že je to normálne a vysvetľujú si to tak, že pes vie, čo jeho telo potrebuje. V skutočnosti môžu byť oba scenáre pravdivé. Ak váš pes okusuje trávu, môže to byť znakom nielen neškodného zvyku, ale aj signálom vážnych problémov alebo porúch správania a zdravia. Pre správnu identifikáciu zdroja problému je potrebné vziať do úvahy frekvenciu, množstvo zjedenej trávy a reakciu psa na tento druh potravy.
Prečo teda pes žerie trávu?
Psy (a mačky), ktoré jedia trávu sú bežným javom. Niektorý štvornohý miláčikovia jedia trávu kvôli nevyváženej strave. Toto správanie môže súvisieť s nedostatkom výživných látok alebo s nadmerným množstvom výživných látok v strave. Toto sa môže stať hlavne vtedy, keď majiteľ jedlo pripravuje sám. Zlá strava spôsobuje, že pes žerie trávu v podstate každý deň, ale žerie ju pomaly a vyberavo. Psy sú skutočne chytré tvory - vyberajú si iba tie steblá trávy, ktoré doplnia nedostatok živín v ich tele. Pes prestane konzumovať trávu najčastejšie po doplnení vlákniny. Takže ak mu chcete pomôcť mali by ste mu upraviť stravu a dávať mu krmivo s vysokým obsahom vlákniny. Aby ste si boli istí, či je konzumácia trávy spôsobená nesprávnou výživou, stojí za to analyzovať zloženie stravy vášho domáceho maznáčika.
Pes žerie trávu a zvracia - je to zlé?
Druhým dôvodom, prečo pes siahne po zelenej terapii, sú problémy s tráviacim traktom. V tom prípade je tento problém oveľa komplikovanejší. Pes žerie trávu, pretože šteklí a dráždi chuťové bunky a sliznicu tráviaceho traktu čo spôsobuje zvracanie. Pes žerie trávu, keď má žalúdočné ťažkosti, nevoľnosť, otravu jedlom a problémy s pečeňou alebo pankreasom. Zvracanie však nie je pravidlom a niektoré štúdie na psoch ukazujú, že domáce zvieratá, ktoré jedia trávu veľmi často, vôbec nevracajú.
Môže byť napadnutý červami?
Môže to byť aj nemusí. V skutočnosti môže pes pri silnom napadnutí pociťovať nepohodlie a pokúsiť sa pomôcť si trávou. Spravidla to robí veľmi hltavo, rýchlo a vo veľkom množstve. Ak so psom vyjdeme von a on sa vrhne priamo na trávu, je to signál, že so zvieraťom nie je niečo v poriadku a že je nevyhnutná návšteva veterinára.
Čo ak pes nadmerne žerie trávu?
Najdôležitejšie je sledovať správanie svojho domáceho miláčika. Ak pes žerie trávu naozaj vo veľkom množstve a ak je toto správanie sprevádzané znepokojujúcimi zmenami, ako sú hnačky alebo zápcha, silné zvracanie, bolesti žalúdka alebo apatia, je potrebné vyhľadať špecialistu. Pes vám nepovie, čo s ním je, ale dáva vám jasné signály, na ktoré by ste mali reagovať.
Konzumácia trávy a poruchy správania psa
Bohužiaľ, niekedy vaše domáce zvieratá jedia trávu z dôvodu poruchy správania. Ak je váš maznáčik znudený a nespokojný kvôli nedostatku vašej pozornosti, môže začať jesť trávu. Bude to jeho spôsob vyrovnávania sa so stresovou situáciou. Ak sa situácia opakuje často, zareagujte a vezmite svojho miláčika k veterinárovi, môže sa ukázať, že je to forma obsedantno-kompulzívnej poruchy. Ak veterinár vylúči zdravotné problémy, je najlepšie vziať vášho miláčika k psychológovi.
Pes žerie trávu – daj na to pozor!
Niektorí ľudia to považujú za úplne prirodzené a nerobia z toho žiadnu tragédiu. Aj tento postoj môže byť správny, je úplne normálne, že sa domáce zvieratá takto chovajú - niektorým to proste chutí. Takže keď pes z času na čas zje trochu trávy by vás nemalo znepokojovať. Nemusíte hneď bežať s domácim miláčikom k veterinárovi.
Najdôležitejšie je dohliadať na správanie zvierat a zachytiť včas všetky nezvyčajné príznaky. Zvyky psov sú veľmi odlišné - a ich podnety sa tiež líšia. Nemusíte sa obávať dôvodov, prečo váš pes žere trávu, ale tiež to nepodceňujte. Určite venujte pozornosť tomu, po akom druhu najčastejšie siahne. Zo správania vášho psa môžete veľa odvodiť.
Tráva môže vášho psa otráviť!
Jedna vec, ktorú musíte vedieť a zapamätať si to, že niektoré druhy tráv a rastlín, ako ihličnaté stromy, kríky či balkónové a izbové kvety sú jedovaté alebo veľmi ťažko stráviteľné. Konzumácia týchto konkrétnych druhov rastlín vašim psom mu môžu spôsobiť ťažkosti a žalúdočnú nevoľnosť a v najhoršom prípade smrť. Nižšie je uvedený zoznam rastlín, tráv a kríkov, ktoré by váš pes nemal jesť.
Rastliny, ktoré sú pre psov nebezpečné: narcis, náprstník, zemolez, hortenzia, azalka, pagaštan konský,tis obyčajný, konvalinka voňavá, stračonôžka, cezmína ostrolistá, štedrec, krušpán, imelo a betlehemská hviezda.
Keď púšťate svojho psa pred dom, myslite na to, že chvíľu pred tým mohol niekto postriekať trávnik alebo kríky chemikáliami – ak sa to dostane do psieho tráviaceho traktu, môže to byť pre neho veľmi nebezpečné. Po nastriekaní chemikálií chvíľu počkajte, kým psa vypustíte na dvor. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa používaniu chemikálií. Nie je to dobré pre vás ani pre psa.
Umelá tráva v záhrade
Umelá tráva je dobrým riešením, najmä v záhrade, na balkóne alebo terase – túto trávu pes určite nebude chcieť jesť. V našej predajni nájdete široký výber umelej trávy, pozývame vás na nákupy, naši predajcovia vám pomôžu s výberom najlepšieho produktu. Okrem toho môžete navštíviť aj chovateľskú sekciu, kde nájdete doplnky a krmivo pre psov.
Zhrnutie
Nemusíte sa príliš báť, kľudne nechajte psa zožrať trávu, kontrolujte situáciu a správanie psa. Dbajte na vyváženú stravu – radšej kupujte krmivo pre psov namiesto toho, aby ste mu jedlo pripravovali sami. To, čo je dobré pre vás, nemusí byť nevyhnutne dobé pre vášho spoločníka. Do krmiva pre vášho psa môžete vložiť zeleninu, niektoré psy to majú radi. Za žiadnych okolností by ste sa však nemali vzdať krmiva pre psov, ktoré dostane v obchode. Je to najlepšie pripravené a vyvážené jedlo. Vďaka nemu sa psy tešia dobrému zdraviu. Nechajte psa vyskúšať nové príchute krmív. Niekedy pes trávu od zvedavosti rozhryzie, prežúva, ale neprehltne. Psovi môže tráva dokonca chutiť. Nezakazujte mu na silu, aby ju nejedol. Správanie domácich miláčikov je niekedy mätúce, ale to neznamená, že je nebezpečné.