Ako skontrolovať pH bazénovej vody?
Rozpínacie záhradné bazény, rámové záhradné bazény a nafukovacie bazény - to nie je len možnosť ochladenia v horúcich dňoch, ale aj potreba pravidelne sa starať o kvalitu vody. Aby bazén zodpovedal našim očakávaniam, robil nám radosť a poskytoval príjemný relax na záhrade, je potrebné venovať čas náležitej starostlivosti. Okrem dezinfekcie a pravidelného odstraňovania rias vyžaduje udržanie dobrého stavu bazénovej vody aj kontrolu a úpravu pH vody.
V tomto článku:
1. Čo to je pH vody?
2. Správne hodnoty pH
3. Ako merať pH?
Čo to je pH vody v bazéne?
Hodnota pH vody v bazéne je mierou stupňa kyslosti alebo zásaditosti vody. PH bazénovej vody by sa malo udržiavať na optimálnej úrovni. Ideálna hodnota pH je nielen priateľská k pokožke, nespôsobuje podráždenie, ale ovplyvňuje aj pôsobenie dezinfekčných a čistiacich prostriedkov pre bazén alebo radu výrobkov známych ako bazénové chemikálie. Preto je také dôležité udržiavať správny faktor pH. A čo viac, udržaním vhodnej úrovne pH bazénovej vody zabránime korózii kovových prvkov konštrukcie bazéna, napríklad rebríkov alebo vodovodných inštalácií, ako sú bazénové čerpadlá. Správne hodnoty pH vody majú obrovský vplyv na intenzitu a účinnosť chemických látok v bazéne, ako sú napríklad prostriedky na báze chlóru.
Dezinfekcia vody v bazéne a ideálna hodnota pH nám umožnia vychutnať si krištáľovo čistú vodu počas celej sezóny, taktiež zlepšia komfort kúpania odstránením problémov s pokožkou. Starostlivosťou o správne pH bazénovej vody sa staráme aj o svoje financie. Ušetríme peniaze, ktoré by sme museli minúť na ďalšie chemikálie pre bazén a eliminujeme potrebu pravidelnej výmeny vody v bazéne.
Aké je správne pH bazénovej vody?
Hodnota pH bazénovej vody by mala byť šetrná k pokožke. Zvyčajná výška je 7,0 - 7,4. PH vody s pH 7 je neutrálne a pH nad 7 - mierne zásadité. Počas letnej sezóny sa veľmi často mení, najmä pri častých kúpaniach alebo pod vplyvom poveternostných podmienok, preto by ste mali pravidelne, aspoň raz týždenne, kontrolovať pH vody. Počas dlhotrvajúcich horúčav môže pH stúpať, zatiaľ čo dážď ho znižuje. Kyslá reakcia, to znamená nízka hodnota pH pod 7,0, môže spustiť proces korózie kovových častí bazéna, poškodiť kĺby. Na druhej strane vysoké pH, to znamená zásadité, spôsobuje na pokožke nepríjemné svrbenie. Okrem toho spôsobuje tvorbu vápenných usadenín vo vode, a účinnosť dezinfekcie. Stanovenie úrovne pH bazénovej vody je prvým krokom k zaisteniu toho, aby chemikálie používané v bazéne fungovali efektívne a podľa plánu.
Ako merať hladinu pH v bazéne?
Najjednoduchší spôsob, ako skontrolovať hladinu pH vody, je tester. Najpopulárnejšie testery sú vo forme prúžkov na ponorenie do vody, získaná farba by sa mala porovnať s mierkou poskytnutou výrobcami. Môžeme si kúpiť aj elektronické prístroje - merače, ktoré udávajú nielen hladinu pH bazénovej vody, ale aj obsah chlóru dezinfikujúceho vodu, ako aj zásaditosť a tvrdosť tejto vody. Získaný výsledok by sa mal porovnať so stupnicou, ktorá je medzi 0 a 14. Pamätajte, že pH pod 7 je kyslé a nad 7 je zásadité. Ľudská pokožka má pH 5,5 a ľudská slza 7,4. Pri hľadaní optimálnej hodnoty pH vo vode bazéna je potrebné zohľadniť tieto dva limity, aby sa voda čo najviac priblížila neutrálnej reakcii.
Ako udržiavať správne pH bazénovej vody?
Keď máme informácie o ukazovateli pH vody v bazéne, môžeme pristúpiť k procesu jeho možnej korekcie. Podľa toho, či je pH vody príliš vysoké alebo príliš nízke, bude potrebné použiť vhodnú bazénovú chémiu. pH Plus na zvýšenie pH bazénovej vody alebo pH mínus na jej zníženie. Vďaka prírodným chemickým vlastnostiam vody (zásadité pH) je prípravok pH Minus najčastejšie používaným prostriedkom na úpravu pH vody v bazéne. Pri príprave bazéna na letnú sezónu bude mať pH obvykle stúpajúcu tendenciu po jeho doplnení čerstvou vodou. To je potom to, že pomocou prípravku pH Minus dokážeme znížiť pH a získať optimálnu hodnotu pre vodu v bazéne. Na druhej strane, ak chcete zvýšiť hladinu pH, použite prípravok pH Plus. Je to ľahko rozpustný, zásaditý prostriedok zvyšujúci pH. Ak je voda príliš kyslá, môžu sa podráždiť sliznice a spôsobiť nepríjemný zápach vody. Ďalším krokom bude chlórovanie čerstvej vody v bazéne.
Ak to zhrnieme, záhradné bazény si vyžadujú našu stálu pozornosť a starostlivosť. To je veľmi dôležité nielen z estetických dôvodov, ale aj zo zdravotných dôvodov. PH bazénovej vody by malo byť čo najbližšie k pH našej pokožky. Plávanie v bazéne s príliš nízkym alebo vysokým pH je veľmi nebezpečné pre naše zdravie alebo pohodu. Môže to spôsobiť suchosť pokožky, vyrážky, alergické reakcie alebo začervenanie očí.
Faktory, ktoré menia pH vody, sú kyslé zrážky, veľké množstvo kúpajúcich sa a použitie prípravkov s neprirodzenou reakciou pH. Ak systematicky upravujeme hodnotu pH vo vode bazéna, spôsobí to, že sa pH bude časom zvyšovať oveľa pomalšie. Mali by ste tiež venovať pozornosť bezpečnosti používania chemikálií určených na úpravu vody v bazéne. Nezabudnite postupovať podľa pokynov výrobcu a nepoužité prostriedky uschovajte na miestach neprístupných deťom.
Bazény | Záhradné lehátka | Záhradné grily | Záhradný nábytok |