Ako sa starať o záhradný bazén? Čistenie, výmena vody
Bazén v záhrade nás príjemne ochladí v horúcom dni, dospelým umožní pohodlný relax, a naši najmenší tam vždy vymýšľajú nové hry čo podporuje aj ich kreativitu. Bez ohľadu na veľkosť plochy okolo domu je záhradný bazén čoraz obľúbenejším prvkom vybavenia našich dvorov. Podobne ako hojdacie siete a záhradné trampolíny je obľúbený u detí i dospelých - umožňuje však blažený relax v záhrade bez potreby fyzickej aktivity: v bazéne si môžete jednoducho ľahnúť a odpočívať a vďaka rôznemu príslušenstvu k bazénu je táto činnosť ešte príjemnejšia. Menšie záhradné bazény často brávame aj na výlety a kempingy. Majitelia bazénov si chcú užívať čistú vodu a udržiavať svoje nádrže v top stave po mnoho sezón. Na čom by ste mali dbať pri nákupe - a následnej montáži bazéna na záhrade?
Ako sa starať o záhradný bazén?
Aby ste mohli bezstarostne oddychovať v bazéne, musíte vykonať niekoľko činností, aby bola voda krištáľovo čistá. Správna starostlivosť o záhradné bazény zaistí, že čas strávený vo vode bude zdravotne nezávadný a hygienický, a tiež zaistí, aby bazén ostal v dobrom stave viac ako jednu sezónu. Činnosti súvisiace so starostlivosťou sú: správne pripravenie podkladu, udržiavanie čistej vody v bazéne, pravidelné čistenie jeho vnútra, čistenie čerpadla a správne skladovanie záhradných bazénov mimo sezóny.
Príprava podkladu
Správne pripravený podklad, na ktorý bude bazén položený, mu zabezpečí stabilitu, čo sa priamo prejaví v bezpečnosti a pohodlí pri jeho používaní. Pri hľadaní vhodného miesta pre záhradný bazén zvoľte rovnomerný, odolný povrch bez nečistôt. Po naplnení vodou váži bazén niekoľko ton čiže už nebude možné s ním manipulovať. Vhodným podkladom môže byť zelená plocha, betón alebo dlažba. Pri stavbe bazéna na trávniku musíte počítať s tým, že sa pôda pod ním znehodnotí - bude hniť alebo sa opotrebuje. Umelá tráva sa preto javí ako vynikajúca alternatíva, ale jej štetiny sú príliš tuhé a môžu rozrezať dno bazéna. Táto plocha by mala byť vyčistená aj od konárov a kameňov. Záhradné grily, trampolíny a ich príslušenstvo by nemali byť umiestnené v bezprostrednej blízkosti bazénov. Medzi zem a bazén je dobré dať špeciálnu podložku alebo podložku, ktorá ochráni dno a uľahčí tak aj pohyb v bazéne.
Plocha, kde sa má bazén postaviť, by mala byť z každej strany približne o 1 meter väčšia, aby bol zaistený ľahký prístup. Najlepšie je umiestniť ho na slnečné miesto, kvôli tomu aby sa voda rýchlejšie ohrievala. Prípravky odpudzujúce lietajúci hmyz, mravce a potkany, ako aj zariadenia na odstrašenie holubov, krtkov, psov a mačiek by sa mali použiť mimo oblasť bazéna, aby sme na nich nemohli stúpiť bosou nohou, čo môže spôsobiť poranenie alebo podráždenie pokožky. Takéto prípravky by sa tiež nemali dostať priamo do bazéna.
Čistenie vody
Znečistenie bazénu nám môže znepríjemniť chvíle strávené kúpaním. Perfektne čistá voda je zaručená pravidelným čistením bazéna, pridaním chlóru do vody a umiestnením filtračného zariadenia na vodu, teda čerpadla. Väčšie častice, napríklad lístie naviate vetrom, je možné pohodlne odstrániť pomocou špeciálneho bazénového sitka s rukoväťou. Aby sa zabránilo výskytu hmyzu na hladine vody, je dobré nevyužívaný bazén zakryť špeciálnou plachtou alebo krytom. Účinnou ochranou pred hmyzom sú rôzne prípravky na odpudenie hmyzu, napríklad špeciálne spreje a pasce. Mali by ste tiež venovať pozornosť záhradným hračkám pre deti, ktoré môžu byť zdrojom mnohých znečisťujúcich látok ovplyvňujúcich čistotu vody - napríklad môžete nimi prenášať piesok do bazéna.
Záhradný bazén - ako udržiavať čistú vodu?
Aby ste udržali čistú vodu aj v spodnej časti záhradného bazéna, je vhodné vodu pravidelne chlórovať. Chlór by sa nemal liať priamo na dno bazéna, pretože by mohol odfarbiť dno - je lepšie ho umiestniť do plaváka (pozri „skimmer“ - ide o špeciálne zariadenia na distribúciu prípravkov na vodnú hladinu). Chemikálie určené pre bazény a všetky prípravky zamerané na čistenie vody budú fungovať správne, ak budú čerpadlá pre bazén prispôsobené veľkosti nádrže a ich filter bude tiež pravidelne čistený. Pre najmenšie nafukovacie bazény určené pre deti sa nepoužívajú filtračné čerpadlá - je oveľa jednoduchšie vyliať z nich špinavú vodu a po očistení vnútornej strany bazéna mäkkou handričkou naliať čistú vodu. Vďaka malému objemu bazéna sa voda rýchlo zohreje.
Skladovanie bazénu v zime
Bazény, ktoré sa dajú na zimu uschovať vám umožnia vychutnať si ich používanie dlhšiu dobu. Materiály, ktoré sa používajú na výrobu bazénov či už stojanových, expanzných alebo nafukovacích, nie sú odolné voči mrazu a snehu. Takže ak ich v zime necháte na záhrade, jednoducho sa zničia. Najlepšie by bolo bazén na konci letnej sezóny vyčistiť a vysušiť, potom ho zložiť a uskladniť pri priaznivej teplote, ale postačí ho uložiť aj v domčeku na náradie alebo v garáži čo poskytne dostatočnú ochranu pred poškodením. Je tiež dôležité zbaviť sa zvyškov chlóru a chemikálií, ktoré ovplyvňujú čistotu vody v bazéne.
Pravidelné čistenie bazéna
Pri výmene alebo vypúšťaní vody z bazéna je tiež dobré vyčistiť jeho dno aj steny. Tvorbe rias môžeme predísť čistením pomocou mäkkých utierok a teleskopických kefiek alebo prístroja s názvom „bazénový vysávač“. Široký výber čistiacich prostriedkov vám umožní rýchlo sa vysporiadať s nečistotami na vodnej hladine, ktoré sa tam dostanú na našich chodidlách alebo ich tam dostane vietor a ktoré vznikajú pôsobením slnečného žiarenia na vodnú hladinu.
Postupuj podľa návodu
Každý záhradný bazén má návod na použitie, ktorý obsahuje kľúčové informácie: ako sa o bazén starať a aký chlór používať, aby ste si ho užívali čo najdlhšie. Nechýbajú ani komentáre, ako postupovať v prípade prerezania steny bazéna a zoznam záručných služieb.
Viac produktov určených pre relax v záhrade a trávenie času v záhradných bazénoch nájdete v obchode Merkury Market. Čaká na vás milá obsluha a široká škála produktov. Naše výrobky sa vyznačujú vysokou kvalitou a nízkou cenou.