Ako vybudovať bazén?

09.07.2021

 

Bazény- Merkury Market

Ak máte záhradu, umožňuje vám to usporiadať priestor okolo domu tak, aby vyhovoval vašim potrebám. Pre ľudí, ktorí radi trávia čas vonku, poskytne najlepší relax v záhrade vlastný bazén, ktorého výhody ocenia najmä v horúcich dňoch. Záhradné bazény môžu byť rôznych tvarov a veľkostí. Populárne expanzné bazény a stojanové bazény nie vždy zodpovedajú estetike a štýlu záhrady, preto môže tento problém vyriešiť vybudovanie vlastného bazéna. Bude však takýto bazén poskytovať atrakcie, ktoré ponúkajú hydromasážne bazény SPA? Domáci bazén je najčastejšie vybudovaný z dreva, ocele, betónových kociek, železobetónu alebo plastu. Aký typ nádrže zvoliť? Akú veľkosť a hĺbku by mal mať záhradný bazén, aby bolo zaistené pohodlie? Aké zemné práce musíte urobiť, aby ste mohli postaviť záhradný bazén? Aké dokumenty sú potrebné na stavbu nádrže v záhrade a koľko stojí stavba bazénu? Nasledujúci sprievodca odpovie na všetky otázky a problémy spojené s výstavbou záhradného bazéna.


V tomto článku:

  1. Výber miesta pre bazén
  2. Aký materiály použiť pri stavbe nádrže?
  3. Čo neviete o stavbe bazénov: náklady
  4. Stavba bazéna a stavba domu: naraz alebo osobitne
  5. Budovanie bazéna v záhrade, krok po kroku
  6. Detský kútik v záhrade
  7. INŠPIRUJ SA!!!


 

Bazény- Merkury Market

 

Výber miesta pre bazén

 

Budovanie bazéna: najlepšie miesto

Domáci bazén s rozlohou nepresahujúcou 30 m2 nevyžaduje úradné ani administratívne stavebné povolenie. Než sa však pustíme do stavby záhradného bazéna, mali by sme pripraviť jeho projekt a zvoliť umiestnenie. Veľkosti najobľúbenejších domácich bazénov sú nasledovné: dĺžka asi 8 metrov, šírka - 3,5-4 metre, hĺbka medzi 1,5 a 2 metre.

Na čo by ste si mali pamätať pri stavbe záhradného bazéna?

Pred budovaním bazéna si najprv preverte tieto skutočnosti:

  • vzdialenosť od kríkov a stromov - čím ďalej od bazéna rastú, tým menej vetiev a lístia bude znečisťovať vodnú hladinu,

  • výška plánovanej investície - veľkosť nádrže priamo súvisí s nákladmi na jeho údržbu,

  • správne miesto na pozemku s dostatkom prirodzeného slnečného žiarenia - ovplyvňuje to náklady na ohrev vody

  • umiestnenie bazénu v blízkosti domu - čo výrazne zníži náklady na inštaláciu vodovodných a elektrických sietí,

  • na pracovisku by mala byť spodná voda nízko, aby nespôsobovala zosuvy pôdy, nemôže tak spôsobiť zatopenie susedných pozemkov. Ak je bazén naplnený vodou, bude vážiť niekoľko ton, ktoré budú tlačiť na zem pod nádržou – preto sa treba postarať o primeranú ochranu a spevnenie dna a stien bazéna. Vykopanú zeminu bude treba aj odviezť.

 

 

Čo neviete o stavbe bazénov: náklady

 

Náklady na stavbu bazéna závisia od mnohých faktorov - v akej fáze je stavba domu, ako blízko je dom pri bazéne, aká veľká nádrž má byť postavená a akým spôsobom bude bazén v záhrade aranžovaný.

Bazénové rebríky- Merkury Market

 

Stavba bazéna a stavba domu: naraz alebo osobitne?

 

Najlepšie je naplánovať výstavbu bazénu spolu s výstavbou domu alebo jeho časti - odpadajú tak dodatočne výkopové práce, ktoré môžu narušiť rozvinutú alebo už upravenú záhradu. Znížite tiež náklady na inštaláciu, pripojenie k inžinierskym sieťam, pretože nemusíte platiť osobitne za dom a za ich uvedenie k bazénu.

Bazény- Merkury Market

Aký materiály použiť pri stavbe nádrže?

 

Nádrž bazéna musí byť správne zaizolovaná - ale skôr ako to urobíme, mali by sme sa zamerať na správnu inštaláciu potrubí (vrátane osvetlenia, filtrov a čerpadiel, ktoré by mali byť utesnené v miestach spojov). V závislosti na tvare bazéna môžu byť nádrže postavené z nasledujúcich materiálov: murovaný z betónových kociek alebo aj železobetón umožňuje bazénu dostať akýkoľvek tvar a sklon dna bazéna. Nádrž z betónových kociek je niekedy nahradená rovnako odolným mramorom; ďalej živicami vystuženými sklenenými vláknami alebo polyesterom a polypropylénom; drevený skelet umožňuje štvorcové, obdĺžnikové aj mnohouholníkové tvary. Takýto skelet je vyrobený z drevených trámov spojených s oceľovými vzperami; oceľový plech alebo plastové nádrže majú tvar uvedený výrobcom (nádrže sú k dispozícii v mnohých veľkostiach a objemoch).

Najdlhšiu životnosť majú nádrže z betónu vystuženého sieťou z tyčí s priemerom asi 5 mm. Plastové nádrže sú z vnútornej strany pokryté akrylovou, keramickou alebo epoxidovou živicou.

 

  • Ako dokončiť nádrž?

Nádrže vyžadujú povrchovú úpravu, vďaka čomu sa dno bazéna pohodlnejšie čistí. Spôsob konečnej úpravy bazénov ovplyvňuje aj konečný vzhľad bazénu. Oceľové a drevené nádrže sú povrchovo upravené PVC fóliou, ktorá zaisťuje dlhodobú nepriepustnosť bazéna aj niekoľko rokov. Pri betónovej nádrži bude povrchová úprava náročnejšia na prácu, ale je odolnejšia ako fólia z PVC, vyžaduje tiež vypúšťanie vody z bazéna počas zimy. Materiály použité na dokončenie nádrží musia byť nielen vodotesné, ale aj odolné voči chlóru, mrazuvzdorné a protišmykové - najlepšie je použiť keramické dlaždice vo forme sklenenej mozaiky. Ak je dom dostatočne vzdialený od záhradného bazéna, dlaždice použité na dokončenie terasy a nádrže nemusia navzájom korešpondovať. Ak si pre nádrž vyberieme mozaiku je najlepšie ju kombinovať s dlaždicami imitujúcimi betón.

Bazény- Merkury Market

 

Budovanie bazéna v záhrade, krok po kroku

 

Projekt výstavby záhradného bazéna pozostáva z troch krokov: vybudovanie nádrže a príprava tepelnej inštalácie, pripojenie vodovodných systémov - dodávka, čistenie a ohrev vody (bude to najbezpečnejšie, ak túto etapu prác vykoná inštalatér), dokončenie a zabezpečenie bazéna a aranžovanie okolia.

 

  • Vodovodné inštalácie a ohrev vody

Voda v nádrži potrebuje niekoľko horúcich dní aby sa zahriala na príjemnú teplotu. Nanešťastie sa teplá voda rýchlo ochladzuje - dobrým spôsobom, ako predĺžiť kúpaciu sezónu, je inštalácia vykurovacích zariadení (pripojených k vykurovacím systémom domu) a zastavenie tepelných strát z nádrže.

Prečo voda v bazéne tak rýchlo stráca teplo? Voda sa dlho zohrieva, ale veľmi rýchlo sa ochladzuje. Existujú tri dôvody: odparovanie vody - ak bazén nie je zakrytý, môže cez noc stratiť až 90% tepla; odparovanie môže mať tiež za následok stratu vody v nádrži; strata tepla v atmosfére je len polovica problému- môže za to aj pohyb vody a vzduch, čo závisí od vlhkosti vzduchu a rýchlosti vetra. Výmena tepelnej energie medzi podložím bazéna a vodou – tento prenos znižuje teplotu o 5% .

Aby ste udržali vodu v nádrži teplú, nezabudnite v noci zakryť hladinu bazéna a porozmýšľať o jeho zastrešení. Ak dom už má napríklad slnečné clony, stojí za to naplánovať zastrešenie nádrže tak, aby navzájom ladili.

 

  • Aranžovanie okolia bazéna

Vybudovanie bazéna je jedna vec - druhá je postarať sa o jeho brehy a okolie. Podľa toho, kde sa bazén v záhrade nachádza, by mal priestor poskytovať bezpečný prístup k nádrži. Stavba by mala byť naplánovaná tak, aby na každej strane nádrže bol ponechaný odstup najmenej jeden meter. Ak sme sa rozhodli brehy bazéna obložiť dlaždicami, treba vybrať vhodné dlaždice aj škárovaciu hmotu, ktorá bude použitá na ich spojenie – dlaždice sa musia vyznačovať najvyšším stupňom protišmykových a mrazuvzdorných ukazovateľov. Nezabúdajme, že dlaždice sa môžu príliš zahrievať slnečnými lúčmi, čo bude mať za následok nepríjemný pocit pri kontakte s bosými nohami - alternatívou bude estetické dokončenie brehov bazéna pomocou terasových dosiek.

 

  • Ako udržiavať čistú vodu v bazéne?

Aby ste si mohli v bazéne vychutnávať čistú vodu, stojí za to využiť možnosti, ktoré uľahčujú čistenie dna a stien bazénov, napríklad siete na zachytávanie znečisťujúcich látok alebo bazénové vysávače (môžu sa používať bez vypúšťania vody). Bazénové čerpadlá (Bazénové filtrácie) zabezpečujú pohyb vody a jej pravidelnú výmenu. Pieskoviská a záhradné trampolíny, ktoré majú pred vstupom zem pokrytú pieskom by mali byť vo veľkej vzdialenosti od bazéna. Piesok, štrk a ozdobné kamene sú nepriateľmi čistej vody v bazéne. Bohužiaľ, ani ten najkrajší trávnik nie je ideálnym riešením pre okraj bazéna - zemina a steblá trávy, ktoré sa dostanú do nádrže, nám tiež pridávajú prácu naviac.

 

Detský kútik v záhrade

 

Pri úprave okolia záhradného bazéna stojí za to riadiť sa potrebami všetkých členov domácnosti. Naši najmenší si určite obľúbia nafukovacie a detské bazény, ktoré môžu byť vybavené zaujímavým bazénovým príslušenstvom. Výborným riešením je vanička na opláchnutie nôh, vďaka ktorej detské chodidlá pokryté pieskom z pieskoviska netrafia priamo do bazéna. Menšie a plytšie bazény sú najlepším riešením pre dosiahnutie primeranej bezpečnosti pre deti, ktoré ešte nevedia plávať alebo nedočiahnu na dno vo veľkej nádrži. V bezpečnej vzdialenosti od bazéna je možné umiestniť záhradné trampolíny alebo hojdacie siete, ktoré vám umožnia zdriemnuť si v tieni stromov.

 

Bazény- Merkury Market

Viac produktov pre vybudovanie bazéna v záhrade nájdete v obchode Merkury Market. Čaká na vás milá obsluha a široká škála produktov. Naše výrobky sa vyznačujú vysokou kvalitou a nízkou cenou.


INŠPIRUJ SA!!!

Hojdacie siete
Nafukovacie vírivky Hojdacie siete Záhradná architektúra Záhradný nábytok

 

Späť