Výber vnútorných žalúzií

20.10.2011

Vnútorné žalúzia okrem plnenia čisto praktickej funkcie, sú aj elegantným doplnkom nášho okna. Na trhu sa môžete stretnúť so širokou škálu vzorov a farieb. V súčasnej dobe módnymi sú silné, živé farby, ale tónované odtiene majú aj celý rad svojich nasledovníkov.
 Pri nákupe by ste mali venovať pozornosť výzdobe príbytku, a to najmä farbe okenných rámov, farby stien a štýl interiéru. Pri rozhodovaní o príslušnej farbe by ste mali zvážiť množstvo svetla vstupujúceho do miestnosti. Pri oknách na južnej a na západnej strane využijeme  neutrálne farby, ak nás oslňujú intenzívnym svetlom a pri oknách orientovaných na východ a sever  môžeme  využiť silnejšie farby, ktoré oteplia náš príbytok.
 Ďalším krokom je výber materiálu. Hrubšie a tmavšie žalúzie zachycujú viac svetla a tenké, svetlé farby zabezpečia, že náš príbytok bude svetlejší. Časť látky je potiahnutý tenkou vrstvou gumy. Potom čo zatiahnete takúto žalúziu, v miestnosti sa zotmie. Pri tomto type je treba si uvedomiť, že v období intenzívneho slnečného žiarenia a vysokých teplotách sa môžu vysunúť  z uchopenia.
Pred výberom konkrétneho modelu zvažujme, že žalúzie budú plniť nielen funkciu ako ochrannú, ale aj dekoratívnu, takže by ste mali starostlivo zvážiť tú správnu voľbu.
 Väčšina z žalúzií sú tradičnými v širokej škále farieb a vzorov. Tienia celú plochu okna. Sú namontované na stenu alebo strop, záleží na situácii.
 Ďalším typom sú rímske žalúzie. Skvelá forma dekorácie. Veľmi pekne pôsobia v modernom interiéri. Tieto žalúzie, zaťahujúc ich smerom hore sa usporiadajú do paralelných záhybov a po ich rozložení je materiál rovný.
 Veľmi efektívnym riešením sú kaskádové rolety. Sú to benátske a viedenské žalúzie.  Tieto  žalúzie sú zvíjané buď zvisle alebo vodorovne po celej svojej dĺžke,  čo pôsobí veľmi našuchorene a tento efekt pôsobí aj po ich rozvinutí.
 Spustené viedenské žalúzie vytvárajú záhyby a zatiahnuté tiež vyzerajú veľmi efektne. Kaskádové rolety sú ideálne pre štýlové a elegantné interiéri.
 Ďalším bežným druhom sú bambusové žalúzie. Svojím vzhľadom pripomínajú rohožku a dopĺňajú moderný interiér v ekologickom štýle.
 Dobrým riešením sú tiež mini žalúzie, ktoré sa montujú priamo na rám okna, takže materiál priľne ku sklu. Vďaka tomuto riešeniu môžeme získať lepší účinok zatemnenia. 

Späť