Výber správneho matraca

10.08.2011

Výber správneho matraca má veľký význam, ak ide o komfort nášho spánku. Pri výbere sa neriaďme jeho výzorom, ale jeho vlastnosťami a funkčnosťou. Pred samotnou kúpou si musíme na vybrané druhy matraca ľahnúť aby sme skontrolovali, ako sa správa k telu. Veľkou chybou je sadať si na matrac!
 Samotný matrac by nemal byť obzvlášť mäkký a ani veľmi tvrdý. Musí sa dobre prispôsobiť krivkám nášho tela. Veľmi tvrdý matrac má za následok, že žily krvného obehu sa krčia a svalstvo je veľmi napäté. Veľmi mäkký matrac spôsobuje skrivenie chrbtice a s tým spojené bolesti chrbta a pliec.
 Trvácnosť a vlastnosti matraca závisia od materiálu, z ktorého bol vyrobený. Medzi najpopulárnejšie matrace patria pružinové a to bonellové a vrecúškové. Bonellové pružiny môžu byť v závislosti od druhu ochrannej vrstvy tvrdé alebo mäkké. Počet závitov svedčí o pružení a hrúbke matraca. Vrecúškové matrace majú pružiny ukryté vo vrecúškach. Pretože nie sú medzi sebou prepojené, umožňujú nezávislú prácu každej pružiny a to má za následok, že sa prispôsobia bez problémov k tvaru tela.
 Ďalším druhom sú matrace latexové. Sú veľmi elastické a nedeformujú sa pod vplyvom záťaže tela.
 Nasledujúcim druhom sú termoelastické matrace. Sú charakteristické tým, že pod vplyvom teploty tela pena kopíruje tvar ležiacej osoby a tým vytvára menšiu záťaž na krvný obeh.
 Ideálnym riešením je kúpa obliečky na matrac, čo umožňuje správnu starostlivosť o čistotu a taktiež umožňuje otáčanie matraca, čo vplýva na predĺženie životnosti matraca. Obliečky sú väčšinou vyrobené z bavlny, ktorá má skvelé ventilačné a pohlcovacie vlastnosti.
 Veľmi dôležitou súčasťou je výber správneho roštu pod matrac. Okrem jednoduchých, štandardných vzorov sú dostupné aj rôzne regulovacie rošty, ktoré môžeme individuálne prispôsobiť potrebám (ručne alebo pomocou diaľkového ovládania).
 Ak vybraný  matrac spĺňa všetky naše požiadavky, môžeme sa tešiť na veľký komfort pri spánku a odpočinku.

Späť