Starostlivosť o kožený nábytok

10.08.2011

Ako sa starať o nábytok z kože?
 Ošetrovaný kožený nábytok je elegantnou ozdobou každého domu. Vďaka prírodzeným vlastnostiam kože nám takýto nábytok môže slúžiť dlhé roky. S postupom času nábytok naberá neopakovateľný výzor a eleganciu. Aby to bolo možné je potrebné pamätať na niekoľko dôležitých zásad. Nábytok by sme nemali vystaviť priamemu pôsobeniu slnečného svetla, pretože koža bledne. Nesprávne je aj umiestnenie pri radiátore. Blízke susedstvo so zdrojom tepla ma za následok vysýchanie a praskanie kože.
 Aby nábytok nestrácal svoju krásu, sme povinní nábytok starostlivo ošetrovať. Koža je prírodný výrobok a vyžaduje správne navlhčenie a starostlivosť. Najjednoduchší spôsob je utieranie nábytku suchou handričkou (najlepšie flanelovou) a takto chrániť nábytok pred prachom.
 V prípade vzniku škvŕn je najlepšie ich odstrániť papierovým obrúskom alebo hygienickou vreckovkou. Je neprípustné, aby sa škvrna stihla vsiaknuť. Avšak mastné škvrny je potrebné utrieť suchou handričkou a nechať ich vyschnúť. Mastnota by sa mala vsiaknuť a nezanechať žiadne stopy.
 Mastné škvrny za žiadnych okolností nečistite vodou. V závislosti od intenzity používania nábytku, 2-4 krát v roku preveďte základné čistenie a konzerváciu. Pri čistení si všímajte hlavne operadlá a  miesta, na ktorých dochádza k styku kože s ľudskou pokožkou, ktoré sú obzvlášť náchylne na zašpinenia. Na umývanie môžeme použiť mäkkú špongiu, ktorá sa dokonale prispôsobuje k rôznym štruktúram nábytku. Čistiaci prostriedok by mal byť vo forme peny, ktorá dôkladne penetruje všetky záhyby a póry kože. Po skončení čistenia, kožu zakonzervujte špeciálnym krémom, ktorý zabezpečí dokonalú ochranu. Ochranný krém vytvorí tenký filter, vďaka ktorému voda alebo iné substancie zostanú na koži a nevsiaknu do kože. Krém nanášame mäkkou handričkou po celom povrchu. Pamätajte hlavne na miesta, ktoré boli už skôr vyčistené.
 Pred opätovným použitím nábytku sa presvedčíme, či koža vyschla po všetkých ukončených konzervačných procesoch.

 

Späť