Škárovanie obkladov krok za krokom

11.11.2021

Škáry plnia nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu. Správne zvolená škárovacia hmota zvyšuje priľnavosť dlažby a chráni podklad pred vlhkosťou, hubami a plesňami. Samotný proces škárovania obkladačiek nie je zložitý, vyžaduje si však veľa precíznosti a metodickej obsluhy. Čo by ste mali vedieť pred začatím škárovania?


V tomto článku:

1. Škárovanie obkladov – aká škárovacia hmota bude najlepšia?

2. Aká šírka škáry je vhodná?

3. Škárovanie obkladov - jednotlivé etapy prác



Obklady do kúpeľne- Merkury Market

 

Škárovanie obkladov – aká škárovacia hmota bude fungovať najlepšie?

Škáry sú klasifikované podľa ich chemického zloženia. Dve primárne typy sú spojivá na báze cementu a živice. Flexibilné, silikónové a akrylátové spoje sú na stavebnom trhu relatívne nové. Špecifické vlastnosti jej dodáva práve zloženie škárovacej hmoty a výber druhu malty by mal závisieť od typu dlažby a podkladu.

Cementové spoje

Cementové spojivo sa najčastejšie používa na škárovanie. Je vo forme suchej zmesi pozostávajúcej z: cementu, jemne granulovaného kameniva, farbív a prísad. Vyplnenie medzier medzi dlaždicami cementovou škárovacou hmotou je veľmi jednoduché, po ukončení prác je tiež jednoduché podlahu vyčistiť. Na získanie škárovacej hmoty je potrebné túto zmes zmiešať s vodou v pomeroch odporúčaných výrobcom. Cementové spojivo je vysoko odolné voči mechanickému poškodeniu. Ďalšou výhodou je nízka cena a široká škála dostupných farieb.

Pružné cementové spoje

Tento typ je vylepšenou verziou bežnej cementovej zálievky. Oproti nej má väčšiu trvácnosť a odolnosť voči oderu, škvrnám, plesniam a hubám a vďaka zníženej nasiakavosti lepšie znáša vlhkosť. Do takýchto škár sa oplatí investovať pri pokládke dlaždíc na intenzívne využívaných miestach alebo miestach so sťaženým vetraním, napríklad v technickej miestnosti, chodbe alebo garáži. Flexibilné spoje dlaždíc sú dobrou voľbou aj do bytov vykurovaných podlahou.

Epoxidové škárovacie hmoty

Tieto spoje sa skladajú z dvoch zložiek – epoxidovej hmoty a tužidla. Ich najväčšou výhodou je odolnosť voči výkyvom teplôt, vode a mrazu, preto ich možno umiestniť ako vonku, tak aj v kúpeľni (aj v sprchovacom kúte a okolo vane). Epoxidové škárovacie hmoty sú navyše mimoriadne odolné, neprepúšťajú paru, pri kontakte s chemickými látkami netmavnú ani nefarbia, vďaka čomu sú ideálne nielen do súkromných domov, ale aj do priemyselných zariadení. Je však potrebné vedieť, že epoxidová hmota stojí oveľa viac a je o niečo náročnejšia ako cementová hmota, ktorá je mäkšia a pružnejšia ako cementová hmota. Okrem toho, pri škárovaní jemných keramických dlaždíc by sa malo čistenie škár vykonať hneď po ich nanesení, pretože inak sa prebytočnej epoxidovej škárovacej hmoty z dlaždíc len veľmi ťažko zbavíte.

Akrylové a silikónové spoje

Silikóny a akryláty sú pružné spoje pripravené na okamžité použitie, bez nutnosti ich predchádzajúceho miešania s vodou. Tieto typy spojov sa používajú na miestach, kde je vysoké riziko pnutí spôsobujúcich prasknutie spojov, napríklad v rohoch a miestach styku podlahy so stenou. Možno ich použiť na škárovanie vonkajších obkladov, ale len na stenu alebo fasádu. Je nepravdepodobné, že by boli vhodné na podlahu terasy, pretože neznášajú dlhší kontakt s vodou.

 

Vane- Merkury Market

 

Aká šírka škáry je vhodná?

Škáry sa dajú zladiť s farbou dlažby a pôsobia veľmi decentne alebo naopak kontrastujú s podlahou, odhaľujú ju a dodávajú miestnosti jedinečný charakter. Zručné škárovanie obkladov vám umožní aj efektívne zamaskovať nerovnosti okrajov. Kým pri pokládke vnútorných obkladov netreba prikladať príliš veľký význam dodržaniu vhodnej vzdialenosti medzi nimi (väčšinou čím väčšia dlažba, tým širšia škára), na miestach vystavených veľkým teplotným výkyvom by škáry mali byť minimálne 5 mm (balkón a terasa, vykurované interiéry, fasáda budovy, krb). prečo? Keramické dlaždice, ktoré sa zahrievajú a ochladzujú, menia svoj objem, čo môže viesť k deformácii, lámaniu a praskaniu. Ak máte informácie o šírke škár a veľkosti dlaždíc, môžete približne odhadnúť, koľko špárovacej hmoty budete potrebovať na škárovanie obkladov a dlažieb v celej miestnosti. Pomôže vám nasledujúci vzorec: (A + B) x C x D x g / (A x B) = ... kg / m2, kde: A je dĺžka dlaždice v mm, B je šírka dlaždice v mm, C je hrúbka dlaždice v mm, D je šírka škáry v mm a g je hrúbka škáry (1,6 pre epoxidové) a (1,5 pre cementové) . Niekedy je možné použiť aj hotovú kalkulačku dostupnú na stránke výrobcu škárovacej hmoty. Dbajte na to, aby kupovaná hmota nepochádzala z rôznych šarží, pretože farba škárovacej hmoty by sa po jej nanesení mohla mierne líšiť.

 

Sanitárna keremika- Merkury Market

 

Škárovanie obkladov - jednotlivé etapy prác

Príprava obkladu

So škárovaním dlažby môžete začať minimálne deň po jej položení. Najprv odstráňte dištančné podložky a zvyšky lepiacej malty – ako z povrchu dlaždíc, tak aj z priestoru medzi nimi. Umyte pripravenú podlahu špongiou namočenou v čistej vode a potom ju utrite suchou handričkou. Pri poréznych obkladoch, ako je gres, sa oplatí urobiť takzvané skúšobné škárovanie na nenápadnom mieste. Vďaka tomu sa naučíte vyplniť medzery škárovacou hmotou a v praxi uvidíte, koľko času máte pred prvotným tuhnutím škárovacej hmoty. Je to dôležité, pretože nesprávne vykonané škárovanie kameninových obkladov môže viesť až k ich zničeniu. Dôležité je, že steny jednu po druhej škárujte a z ich povrchu priebežne odstraňujte prebytočnú hmotu, pretože po vyschnutí môže byť čistenie dlaždíc veľmi náročné. Ak plánujete škárovať veľké dlaždice, rozdeľte podlahu na menšie zóny.

Pokladanie škárovacej hmoty

Hmotu rozmiešajte vo vode podľa pokynov výrobcu a pokračujte v nanášaní hmoty na steny. Priestory medzi obkladmi vyplňte gumenou stierkou tak, aby boli medzery úplne a rovnomerne vyplnené. Buďte obzvlášť opatrní s glazúrou, ktorá je jemnejšia ako terakotové alebo gresové dlaždice. Chvíľu počkajte a keď škárovacia hmota začne matnieť, siahnite po mäkkej špongii a obklady umyte vodou, pričom odstráňte prebytočnú škárovaciu hmotu (snažte sa škárovaciu hmotu nedrhnúť). Je to tiež správny moment na tvarovanie malty, teda dať škáram mierne zapustený tvar. Môžete to urobiť pomocou špeciálnej gumenej čiapky alebo len prstom. Opakujte všetky kroky na ďalšej stene, kým nebude položená celá glazúra. Škárovanie dlaždíc je rovnaké, pamätajte na to, že silikón by sa mal použiť na miestach od podlahy k stene (bežná škárovacia hmota môže byť príliš neelastická).

 

Kúpeľňové obkladačky Quarry Moon Kúpeľňové obkladačky Onyx Kúpeľňové obkladačky Mosaic Kúpeľňové obkladačky Negro

 

Späť