Protišmykové dlaždice do kúpeľne. Kedy do nich investovať?

05.10.2021

Steny a podlahy kúpeľne môžu byť zdobené dlaždicami v tlmených alebo kontrastných farbách a vzoroch. Milovníci prírody nájdu medzi širokou škálou keramických obkladov dlaždice imitujúce kameň, betón a drevo. Dlaždice do kúpeľne musia okrem atraktívneho vzhľadu spĺňať aj množstvo ďalších požiadaviek. Podlahové dlaždice, najmä tie, ktoré sú určené na podlahu v kabíne bez sprchovej vaničky, nesmú byť šmykľavé. Preto je najlepšie položiť protišmykové dlaždice. Ďalším dôležitým parametrom je ich absorpcia vody a odolnosť proti oderu a zafarbeniu.


V tomto článku:

1. Protišmykové dlaždice - čo to znamená?

2. Protišmykové dlaždice pre kúpeľňu - praktické otázky

3. Aké ďalšie parametre by sa mali brať do úvahy?

4. Aké obklady do kúpeľne ponúka trh?



Obklady- Merkury Market

 

Protišmykové dlaždice - čo to znamená?

Ako skontrolovať protišmykové vlastnosti keramických dlaždíc? Najjednoduchší spôsob: tieto informácie nájdete na obale. Aby mohli byť podlahové dlaždice (dlažby) klasifikované ako protišmykové, musia mať symbol R a číslo od 9 do 13. Čím vyššia je jej hodnota, tým lepšie majú podlahové dlaždice protišmykové vlastnosti. Tieto symboly označujú uhol sklonu povrchu dlaždíc poliatych olejom, po ktorom sa osoba zosunie dole v zákonom stanovenej obuvi. V domácej kúpeľni, kuchyni a hale je zvyčajne postačujúce položiť dlaždice triedy R9. Podľa niektorých odborníkov v odbore by však protišmyková odolnosť dlaždíc vo vlhkých priestoroch kúpeľne, najmä v kabíne bez sprchovej vaničky, mala byť o niečo vyššia - napríklad R10. Rovnaký princíp odporúčajú uplatniť aj v kúpeľni určenej pre staršiu a / alebo zdravotne postihnutú osobu. Dlaždice s protišmykovými vlastnosťami minimalizujú riziko pádu a všetkým členom domácnosti poskytnú väčší pocit bezpečia.

 

Obklady- Merkury Market

 

Protišmykové dlaždice pre kúpeľňu - praktické otázky

Protišmykový efekt zvyšujú reliéfy, teda vypuklé vzory na celej ploche keramických dlaždíc. Na niektorých protišmykových dlaždiciach sa podobná ochranná funkcia vykonáva drážkovaním, čo je technika „rezania drážok“, ktoré blokujú nohu a zabraňujú nebezpečnému pošmyknutiu. Drážky sú dlhé, úzke (asi 3 - 5 mm) vytvorené po celej dĺžke dlaždíc. Môžu byť umiestnené na jednej strane dlaždice alebo na oboch. Okrem toho je pri kúpe obkladov do kúpeľne, najmä obkladov do sprchy, lepšie zvoliť také, ktoré majú matný alebo polomatný povrch. Budú oveľa menej klzké ako tie s hladkým zrkadlovým povrchom.

Tiež stojí za to vedieť, že podlahové dlaždice v kúpeľni môžu byť tiež pokryté protišmykovou glazúrou alebo impregnáciou. Pozor! Protišmyk je tiež dôležitým prvkom podlahy v kuchyni a hale a mimo domu - na schodoch, balkónoch a terasách.

 

Aké ďalšie parametre by sa mali brať do úvahy?

Už vieme, že podlahové dlaždice by mali byť protišmykové. Akým ďaľším funkciám by sme mali venovať pozornosť? Ďalšími dôležitými parametrami sú absorpcia vody a odolnosť proti oderu a zafarbeniu. Absorpcia vody je označená symbolom E a uvedená v percentách. Čím menej nasiakavá dlaždica, tým menej absorbuje vodu a iné nečistoty. Dlaždice v predaji sú rozdelené do troch skupín: nízka nasiakavosť - hodnota E je menšia alebo rovná 3%; stredná nasiakavosť - hodnota E je vyššia ako 3%, ale menej ako 10%, vysoko nasiakavá - hodnota E je vyššia ako 10%. Odborníci odporúčajú, aby podlahové dlaždice a obklady v kúpeľni v sprche mali minimálne priemernú nasiakavosť 3 až 5%.

Pokiaľ ide o odolnosť proti oderu, dlaždice sa klasifikujú podľa dvoch noriem - ISO 10545-7 alebo EN 154. Podľa prvej, sa dajú rozdeliť do piatich tried (trieda I určuje najmenšiu oderu a V - najvyššiu). Na dlaždice triedy I sa dá chodiť v topánkach s mäkkou podrážkou alebo naboso. Na podlahe pokrytej dlaždicami triedy II môžete chodiť v mäkkej alebo bežnej obuvi a sú odolné voči malému množstvu nečistôt a abrazívnych materiálov. Dlaždice triedy I alebo II preto budú v domácej kúpeľni dobre fungovať. Pre kuchyne a chodby sa odporúčajú výrobky s vyššou odolnosťou proti oderu. Na druhej strane norma EN 154 rozlišuje štyri triedy odolnosti proti oderu, označené ako PEI (napr. PEI 1). Podobne platí, že čím vyššia je trieda, tým lepšia je odolnosť proti oderu.

 

Nábytok do kúpelne- Merkury Market

 

Aké obklady do kúpeľne ponúka trh?

Čo sa týka materiálu na výber, máme okrem iných aj keramické dlaždice cotto, terakota, gres, kremenný sintr. Dlaždice Cotto sa vyrábajú ručne alebo mechanicky zo slínkovej hmoty a pália sa v tradičných peciach. Do kúpeľne sú vhodné glazované dlaždice, odolné proti vlhkosti a nečistotám. Terakota má zvyčajne glazovaný povrch v matnom, polomatnom alebo lesklom vyhotovení. Dlaždice s lesklou povrchovou úpravou je lepšie umiestniť iba na stenu. A ak ich naozaj chceme použiť na podlahu, bude potrebné dokúpiť protišmykové podložky.

Gres je populárne a často používané riešenie na efektívne dokončenie podlahy. Na trhu existuje veľa odrôd tohto materiálu. V kúpeľni stojí za zváženie glazovaný gres. Pri výrobe tohto typu dlaždíc je ich povrch pokrytý vrstvou farieb a glazúr. Po vytvrdnutí sa vytvorí dekoratívny ochranný povlak odolný proti poškriabaniu a znečistenia.

 

Podlaha pokrytá veľkoformátovými doskami z kremenných sintrov vyzerá veľmi atraktívne. Tento materiál je vyrobený z mletých žulových hornín s prídavkom ílov, tavív a farbív. Sintre sú veľmi odolné proti oderu a rôznym druhom škvŕn.

 

Obklady- Merkury Market

 


 

Inšpirujte sa!

 

Gresová dlažba Egzo brown 42/42 Gresová dlažba Jackstone 29,8/29,8 Gresová dlažba Bilbao Oxido 45/45 Gresová dlažba Ultra Wood SP 20mm 45/45
Dlažby interiérové Dlažby exteriérové Dlažby do obývačky Dlažby na terasy

 

Späť