Pranie vankúšov

05.05.2021

Viete, ako sa správne starať o vankúše, aby si dlho zachovali svoje vlastnosti? Pranie paplónov a vankúšov výrazne predlžuje čas ich používania. Posteľná bielizeň naplnená perím a páperím sa môže zhlukovať dovnútra a na niektorých miestach spôsobiť dutiny. Vďaka tomu sú periny a vankúše tenšie. Pri starostlivosti a osviežovaní posteľného prádla často robíme základné chyby, ktorým sa dá ľahko vyhnúť, keď máte základné znalosti o praní a sušení perových vankúšov. Záhradné vankúše sa osviežujú najčastejšie po zimnom období, keď si do záhrady vezmeme záhradný nábytok. Vankúše zvyčajne zdobia nábytok, ako sú: záhradné stoličky, záhradné kreslá, záhradné lehátka, záhradné lavice.
Záhradné podušky a podsedáky- Merkury Market
Ďalej sme zhromaždili rady týkajúce sa prania, sušenia a toho, ako často treba vankúše vymieňať za nové. Ak sa chcete dozvedieť tajomstvá procesu čistenia a základnej starostlivosti o posteľnú bielizeň, odporúčame vám prečítať si náš článok. 

 

Pranie syntetických vankúšov a vankúšov z peria


Čistenie syntetických vankúšov sa spravidla nelíši od prania prírodných vankúšov. Spočíva v nastavení programu prania v súlade s pokynmi na štítku vankúša a vkladaní obliečok na vankúše do bubna práčky. Najdôležitejšie je to, čo výrobca označuje na štítku. Existujú však výnimky, napríklad latexové vankúše, ktoré by pri praní v práčke narobili viac škody ako úžitku. Mohla by sa poškodiť látka a obliečka na vankúš sa dala iba vyhodiť. V takom prípade použite metódu suchého prania alebo mechanického utierania materiálu vlhkou handričkou. Aby ste vankúš v práčke správne umyli, nastavte teplotu maximálne na 40 stupňov, pretože to výrobca najčastejšie odporúča. Vyvarujte sa žmýkania - vankúše budú dlhšie schnúť, ale budete mať istotu, že sa v práčke nepoškodia. Ak sa chystáte vankúš prať ručne, nalejte do vane horúcu vodu a pridajte do nej trochu prášku. Voliteľne môžete použiť aj bielidlo. Perové vankúše namočte na hodinu do vody, kým nie sú úplne nasiaknuté saponátmi. Po uplynutí hodiny vylejte vodu z vane, vankúše opláchnite sprchou, kým sa prášok úplne nevymyje. Vankúš najlepšie niekoľkokrát opláchne, striedavo so žmýkaním. Umytý vankúš môžete nechať vysušiť.
Záhradné podušky a podsedáky- Merkury Market

 

Pranie dekoratívnych vankúšov


So záhradnými a domácimi vankúšmi s výšivkou a ozdobnými korálkami by sa malo zaobchádzať šetrnejšie. Pranie perových vankúšov sa môže ukázať o niečo jednoduchšie ako starostlivosť o ozdobné vankúše, vzhľadom na ich jemnosť a dekoratívnosť. Nie všetky ozdobné vankúše majú zips alebo gombíky, ktoré vám umožňujú vybrať vankúš z vankúša. V takom prípade by ste mali vankúš vyčistiť ručne. Nalejte horúcu vodu zmiešanú s mydlom alebo veľmi jemným čistiacim prostriedkom do misky s vodou. Pomocou handričky utierajte vankúš malými krúživými pohybmi, kým sa neodstráni škvrna alebo kým sa látka neobnoví. Pamätajte, že syntetické vankúše, perové vankúše, ako aj latexové a kožené vankúše môžete prať rovnakým spôsobom.
Záhradné podušky a podsedáky- Merkury Market

 

Ako často sa vankúše perú?


Časté pranie vankúšov má veľa výhod. Čisté vankúše nie sú len svetlý materiál a osviežené perie. Vankúš, na ktorom spíte, absorbuje prebytočný kožný maz z pokožky, ktorý sa hromadí v páperi a na tkanine. Nie je iba živnou pôdou pre mikroorganizmy, ale ovplyvňuje aj stav vašej pokožky - spôsobuje akné a nepríjemné kožné zmeny. Čím častejšie podstúpite správny proces čistenia posteľnej bielizne, tým lepšie to bude pre vašu pleť a vankúše.
 

Sušenie vankúšov
 

Pranie vankúšov je prvým krokom k úspechu správnej starostlivosti, druhým je správne sušenie vankúšov. Perové a syntetické vankúše by sa nemali pripínať štipcami ani zavesiť na šnúru na sušenie. Najlepším spôsobom je položiť vankúš vertikálne na domáci sušiak. Je potrebné otvoriť okno alebo vziať sušiak na balkón. Čím viac vzduchu vaša posteľná bielizeň dostane, tým rýchlejšie perie vyschne. Stred posteľnej bielizne musí byť pred ďalším použitím úplne suchý.
 

Ako prať vankúše a periny?
 

Periny a perové vankúše je možné prať v automatickej práčke podľa pokynov na štítku od výrobcu. Proces prania posteľnej bielizne je mimoriadne jednoduchý: Pred vložením posteľnej bielizne do práčky sa uistite, že v perine a vankúši nie sú žiadne otvory. Ak sú v bielizni otvory, môže sa perie počas prania v práčke rozsypať. Dierka, aj tá najmenšia, musí byť zašitá. Nastavte práčku na 60 alebo 40 stupňov, spustite vhodný program v súlade s pokynmi výrobcu. Perinu a vankúše perte vždy osobitne. Na pranie peria používajte vhodné pracie prostriedky, jemné pre tento typ náplne. Nepoužívajte univerzálne prostriedky ani prostriedky, ktoré používate na pranie vlastných odevov. Ukončite prací cyklus pomalým odstreďovaním. Hodte do bubna niekoľko tenisových loptičiek alebo loptičiek na pranie, ktoré počas sušenia pomôžu rozložiť páperie. Posteľnú bielizeň vyložte na sušiak a každú pol hodinu ju pretrepte, aby sa náplň vo vankúšoch a v paplóne nehromadila na jednom mieste. Perinu je možné sušiť aj na vzduchu, kým nebude úplne suchá. Ak sú vankúše alebo periny ťažšie ako pred praním - znamená to, že ešte nie sú úplne suché.
Záhradné podušky a podsedáky- Merkury Market

 

Ako umývať penové vankúše?
 

Penový vankúš nie je vhodný na osvieženie v automate. Poťah je možné odstrániť a prať v práčke s možnosťou odstreďovania, samotnú penu je však potrebné vyčistiť ručne. Aby ste penu správne vyčistili, pripravte si misku s teplou vodou a mydlom, namočte do nej handričku a jemne pošúchajte špinavé miesto. Po napustení vodou ihneď nechajte penu zaschnúť. V dôsledku nadmernej vlhkosti sa pena môže ľahko poškodiť, takže postup vykonajte veľmi opatrne.
 

Ako často by ste mali vankúše vymieňať?


Periny sa odporúčajú meniť každých 5 až 10 rokov a vankúše každé dva roky. Čím častejšie vankúše periete, tým je pravdepodobnejšie, že vám vydržia dlhšie. Postelné prádlo je vhodné vymeniť v prípade, že poťah zožltne alebo dôjde k silnému zhutneniu nákladu, a to aj po správnom umytí a vysušení.

Späť