Pokládka dlaždíc na schody - ako na to?

11.03.2021


Dlaždice sú materiál, ktorý je ideálny na dokončenie stien a podláh. Môže byť použitý aj na obloženie schodov. Na trhu sú k dispozícii rôzne modely dlaždíc: od tých, ktoré napodobňujú kameň, až po tie, ktoré sa nedajú odlíšiť od dreva. Vďaka zdobeniu schodov dlaždicami budú pôsobiť neskutočne elegantne. Ukladanie dlaždíc na vonkajšie alebo vnútorné schody nie je nič zložité. Musíte len zhromaždiť správne náradie a materiály, vďaka ktorým si na schodoch v domácnosti vytvoríte originálny dizajn. Určujúcim faktorom dokonalých dlaždíc pre schody je nielen krásny vzhľad - počítajú sa aj ich vlastnosti. Je dobré vyhľadať protišmykové keramické dlaždice. V prípade vonkajších schodov by mali byť tiež odolné voči vysokým a nízkym teplotám. Je dobré, ak dlaždice, ktoré sa majú položiť na vonkajšie schody, budú mať vysokú triedu oderu. To isté platí pre dlaždice na vnútorných schodoch. Nakoniec sa budú často používať a bola by škoda, keby ich povrch po krátkom čase prestal vyzerať atraktívne.

Dlažba schodovka - Merkury Market

Ako klásť dlaždice na schody? Urob si sám!

Nebojte sa, ak nemáte skúsenosti s obkladaním na schodoch - nie je to veľmi komplikované. Môžete využiť služby profesionála, ale nič neposkytuje také uspokojenie ako svojpomocne urobený dizajn interiéru. Potrebujete správne vedomosti, trochu vybavenia a môžete začať obkladať schody. Čo je najdôležitejšie? V prvom rade precíznosť vykonanej práce. Ak dlaždice nie sú správne uložené, časom sa rozpadnú alebo prasknú a celá konštrukcia nebude bezpečná a stratí svoje čaro. Rozhodujúci je spôsob, akým bude dlažba položená na schody. Ak zvolíte nesprávny materiál, dlaždice môžu odpadnúť alebo sa zlomiť. Lepidlo a dlaždice musia byť správne zvolené - na jednotlivých prvkoch sa neoplatí šetriť.Ako položiť dlaždice na schody?

 

Príprava podkladu pre dlaždice

Pred prípravou podkladu musíte zhromaždiť správne nástroje, ktoré vám pomôžu pri všetkých prácach. Skontrolujte, či nič nechýba, pretože tu nie je nadbytočný žiadny prvok. Potrebujete: dlaždice na schody a podstopnice; lepidlo; dištančné krížiky; základný náter; mierka, vodováha a uholník. Možno budete potrebovať aj vedro, zariadenie na rezanie dlaždíc, miešadlo, zubovú stierku, špongiu a ceruzku. Ak ste už zhromaždili potrebné veci, je čas pustiť sa do práce. Pred nalepením prvých dlaždíc musíte na ne poriadne pripraviť podklad. Povrch na obkladanie musí byť úplne suchý, čistý, odmastený a rovnomerný. Mali by ste odstrániť všetky nečistoty. Na podklade, na ktorý budete obkladať, nesmie byť ani prach a piesok. Na povrchu tiež nesmú byť žiadne nerovnosti - je potrebné ich vyrovnať. Trhliny by zasa mali byť vyplnené cementovou hmotou. Je tiež nevyhnutný základný náter, ktorý zvýši trvácnosť a priľnavosť povrchu. Ak je podklad pripravený - je čas obkladať schody.

Dlažba schodovka - Merkury Market

Krok za krokom - kladenie dlaždíc na schody

V prípade vonkajších schodov je veľmi dôležité zvoliť správne počasie. Najlepšie je začať pracovať v deň bez dažďových zrážok, počas ktorých teplota neklesne pod 5 stupňov Celzia. V prípade kladenia dlaždíc na čerstvý betónový podklad je potrebné podlahu aklimatizovať najmenej 28 dní.

 

Prvý krok - predbežné zladenie dlaždíc

Rozloženie dlaždíc je jedným z najmenej komplikovaných krokov, ktoré musíte urobiť pri pokladaní svojich schodov. Najskôr by ste mali dlaždice vyskúšať na zvolenom povrchu nasucho, namiesto toho, aby ste ich hneď prilepili. Takto zistíte, či máte skutočne dostatok dlaždíc na pokrytie celého schodiska naraz. Môžete tiež zistiť, že niektoré dlaždice bude treba rozrezať na potrebnú veľkosť, čo je lepšie urobiť pred začatím projektu. Niekoľkonásobné orezanie keramiky navyše spôsobí, že schody budú vyzerať neesteticky.

 

Krok dva - lepenie materiálu

Po rozložení materiálu môžete pristúpiť k príprave lepiacej malty. Mali by ste prísne dodržiavať pokyny výrobcu na obale produktu. Keď ste maltu pripravili, naneste ju zubovým hladidlom na podklad a dno každej dlaždice. Dlaždice musíte stlačiť nadol a veľmi jemne ich posúvať vo výslednej hmote, kým nebudú správne ukotvené. Po vykonaní tohto postupu si môžete byť istí, že pod keramikou nie je žiadny vzduch - takže je oveľa menej pravdepodobné, že sa poškodí. Ak počas tejto operácie lepidlo vyteká na dlaždice, pred zaschnutím ho utrite. Materiál začnite lepiť vždy od hornej časti schodiska, nikdy nie od spodnej časti. Najskôr je potrebné pripevniť podstopnice - až potom stupnice. Tiež nemôžete zabudnúť na dilatačné škáry a nechať dostatok priestoru pre fugy, k čomu vám pomôžu krížiky. Počas všetkých prác skontrolujte, či sú dlaždice nalepené v správnej úrovni.

 

Typy lepidiel - ktoré z nich zvoliť pre dlaždice?

Rôzne druhy lepidiel nájdete vo veľkých obchodoch s kutilmi a špecializovaných predajniach, ako je napríklad Merkury Markert. Najčastejšie sú vo forme suchej zmesi, ktorá sa zmieša s vodou. K dispozícii sú tiež výrobky pripravené na okamžité použitie. Lepidlá môžeme podľa zloženia rozdeliť na druhy: cement (symbol C). Sú sivé alebo biele. Ďalším komponentom sú minerálne plnivá, ktoré umožňujú nanášanie malty v hrubších vrstvách, ako aj polyméry a modifikátory, ktoré poskytujú pružnosť, ktorá ovplyvňuje rýchlosť tuhnutia. Tieto lepidlá sa zvyčajne zmiešajú s vodou alebo inou tekutou zložkou tesne pred zamýšľaným použitím; disperzné lepidlá (označené symbolom D), ktoré sú zmesou organických spojív vo forme vodnej polymérnej disperzie, organických prísad a minerálnych plnív. Tieto varianty sa považujú za najpružnejšie, a preto sú ideálne pre podklad, ktorý sa môže časom zdeformovať. Disperzné lepidlá sa kupujú pripravené na použitie; živičné lepidlá (symbol R), ktoré môžu byť epoxidové alebo polyuretánové. Sú vodotesné a majú mimoriadne dobrú priľnavosť. Tieto lepidlá sa obzvlášť často používajú na ťažké podklady, ktoré sú často v kontakte s vodou a chemikáliami. Tento typ malty je možné zakúpiť buď v jednozložkovej, alebo viaczložkovej podobe. Ďalšími dôležitými symbolmi sú triedy lepidiel označené príslušnými symbolmi na obale:
C1 - normálne viazanie;
C2 - pre dlaždice so zvýšenými parametrami;
F – rýchle viazanie ;
t - so zníženým odtokom (ideálne pre obklady stien);
E - s predĺženou pracovnou dobou (ideálne, pokiaľ ide o veľkoformátové dlaždice);
S1 - deformovateľný (pre terasové dlaždice);
S2 - vysoko deformovateľný. 

 

Krok tri - dokončovacie práce

Po položení všetkých dlaždíc zostáva počkať, kým je lepená konštrukcia úplne suchá. Doba tuhnutia malty zvyčajne trvá asi jeden deň. Po uplynutí tejto doby môžete dlaždice na schodoch očistiť vlhkou špongiou a škárovacou hmotou začať vypĺňať medzery medzi dlaždicami. Po dvadsiatich minútach môžete vyrobený spoj ľahko premyť. Použitie čerstvo vydláždenej plochy bude možné až po približne dvadsiatich štyroch hodinách. Súčasťou dokončovacích prác je aj stavba sokla. Na výrobu sokla potrebujete vhodne zladené lišty určené na tento účel

 

Je kladenie dlaždíc na schody ťažké?

Ukladanie dlaždíc na vonkajšie a vnútorné schody nie je príliš náročné. Musíte na to vynaložiť čas a pracovné vyťaženie a preukázať aspoň minimálne manuálne zručnosti. S touto úlohou sa však môžete popasovať sami. Vďaka vlastnému usporiadaniu schodov nemusíte využívať služby stavebnej firmy, ktorá by sa postarala o profesionálne dokončenie schodov, čo by vás určite stálo viac, ako je suma, ktorú musíte minúť za materiál a náradie. Svojpomocná práca na dokončení domu prináša veľa spokojnosti a rozširuje tiež rozsah vašich vedomostí, ktoré budú pravdepodobne mnohokrát užitočné.

Späť