Panelové ploty - montáž. Pokyny krok za krokom

02.01.2021


Plot je súčasťou väčšiny nehnuteľností. Jeho účelom je vymedziť hranice nehnuteľnosti na zemi a obmedziť prístup nežiaducich osôb do domu. Okrem toho hrá aj dôležitú estetickú úlohu. Môže byť vyrobený z dreva, kovu, betónu alebo kameňa - výber jedného z týchto materiálov závisí iba od financií a preferencií investora. Panelové oplotenie je vynikajúcim riešením pre ľudí, ktorí majú obmedzený rozpočet. Je pomerne lacný, veľmi odolný, ľahko sa stavia a má estetický vzhľad.
Ploty a brány - Merkury Market

 

Výber správneho typu plotu

Plotové panely okolo domu môžu byť vyrobené z drôtu, čo je najtradičnejšia možnosť. Vyzerajú podobne ako pletivové oplotenie, ale z hľadiska konštrukcie, rozdiel medzi nimi je veľmi veľký. V prípade oplotenia panelov sú jednotlivé oká zvarené dohromady, aby vytvorili stabilný celok, t. j. panel, a potom sú pripevnené k stĺpiku. Fragmenty takého plotu sú pokryté antikoróznym povlakom, vďaka čomu sú odolné voči škodlivým účinkom vonkajších faktorov a tým aj trvácnejšie. Na výrobu panelov sa zvyčajne používajú oceľové rúry alebo profily, zatiaľ čo v prípade drahších modelov sa používajú hliníkové plechy a tvarovky. Panelové ploty sú dostupné aj v drevenej variante. Drevo ako menej odolný materiál je primerane chránené impregnačným procesom. Tento typ plotov vyzerá elegantnejšie ako oceľové, sú však menej odolné. Ďalším materiálom použitým na vytvorenie panelových plotov je betón, ktorého textúra je najpevnejšia. Vďaka tomu je možné nehnuteľnosť úplne chrániť pred zrakom cudzincov, aj keď je možné namontovať aj betónový plot s odstupmi. Ploty tohto typu sú o niečo menej estetické ako iné panelové ploty. Vďaka svojim vlastnostiam je možné panelové oplotenie postaviť na takmer akomkoľvek pozemku. Čas aj spôsob montáže závisia striktne od oblasti, na ktorú sa má plot umiestniť, typu materiálu, z ktorého sú plotové prvky vyrobené, a od očakávaní majiteľa.
Panel kompozytowy ogrodzeniowy Terra szary 2000x167x18mm

Vlastnosti oplotenia z oceľového panelu

Z technologického hľadiska sú oceľové panelové ploty konštrukcie pozostávajúce z oceľových stĺpov a rozpätia s tyčami s priemerom od 4 mm do 8 mm. Vytvárajú štruktúru, ktorá je zjavne ľahká a jemná, ale v skutočnosti veľmi pevná a odolná. Veľmi dôležitou vlastnosťou panelových plotov je žiarové zinkovanie, ktoré vytvára povlak, ktorý úplne chráni stĺpiky aj rozpätie pred koróziou. Prvky plotu sú tiež lakované práškovou farbou, ktorá spočíva v rovnomernom striekaní s použitím špecializovaných zariadení na práškovú farbu na lakovaný povrch. Takto získava dodatočnú ochranu pred škodlivými vplyvmi poveternostných podmienok a veľmi odolný je náter farby, ktorý zaručuje požadovanú farbu a štruktúru. Značnou výhodou tohto typu plotov sú nízke náklady na opravu, pretože v prípade poškodenia je potrebné vymeniť iba jediný prvok z celku.
Furtka 3D 100x153 cm lewa – RAL 6005
 

Panelový plot - množstvo materiálu
 

Množstvo materiálu pre panelový plot je striktne závislé od veľkosti pozemku, na ktorom sa má postaviť, teda od dĺžky samotného plotu. Pred začatím inštalácie starostlivo zmerajte obvod pozemku a potom zmerajte polohu montážnych stĺpov a plotových panelov. Štandardný panel je dlhý 2,5 m. Medzi panelom a začiatkom stĺpika by ste mali pridať priestor na oboch stranách, t. j. dĺžku približne 3 centimetre. K tomu je potrebné pripočítať polomer stĺpika a potom sa dá predpokladať, že jeden panel pokrýva asi 2,58 bežného metra plotu. Preto, aby ste zistili, koľko prvkov, ako sú plotové panely, bude potrebných, musíte rozdeliť počet bežných metrov, ktoré tvoria obvod pozemku, o 2,58. Ak je výsledkom neúplné číslo, malo by sa zaokrúhliť na najbližšie celé číslo. V prípade, že sa prvok štandardnej dĺžky nezmestí na koniec plotu, bude potrebné ho orezať. Je potrebné zabezpečiť, aby minimálna dĺžka takého prefabrikovaného prvku nebola kratšia ako 1 meter, pretože by to mohlo príliš oslabiť jeho štruktúru. Montáž panelov je taká jednoduchá, že postavenie aj pomerne dlhého plotu by nemalo trvať dlhšie ako dva dni. Na vykonanie tejto práce je potrebné zhromaždiť dostatok materiálu a správne nástroje. Budete potrebovať miešaný betón, montážne stĺpy s presahmi, plotové panely, skrutky, spojky, štartovacie, stredové a rohové svorky, lopatu, vodováhu, meter, šnúru s drevenými tyčami a drevené podpery.
Brama 3D 400x153 cm – ocynk
 

Panelový plot - ako namontovať panelový plot
 

Montáž panelového oplotenia je jednoduchá, nevyžaduje odborné znalosti ani zložité nástroje, pretože jeho konštrukcia je vyrobená z prefabrikovaných prvkov. V skutočnosti ich stačí iba správne pripojiť a pripevniť hotové prvky k stĺpikom zabudovaným v teréne. Nie je potrebné rušivé dotiahnutie materiálu, ako je to v prípade iných konštrukcií.
Panel 3D Light II 250x153 cm – RAL 6005
Príprava miesta pre oplotenie
 

Prvým krokom v procese inštalácie panelového oplotenia je správna príprava miesta. Je potrebné dôkladne vyčistiť zem od všetkých prvkov, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť výkon montážnych prác, ako sú zvyšky trosiek, väčšie kamene alebo stromy a iné rastliny. Potom je pre uľahčenie montáže a zabezpečenie vhodnej stability konštrukcie potrebné vyrovnať zem, na ktorú sa má plot umiestniť. Malo by sa pamätať na to, že v prípade čerstvo vykopanej pôdy alebo hnojenej pôdy, ktoré nie sú dostatočne stabilné, je potrebné ich mechanicky zhutniť pomocou vhodného zariadenia. Umenie stavby vyžaduje, aby bol plot postavený nad úrovňou cesty v teréne, aby sa zabránilo zaplaveniu nehnuteľnosti počas silných dažďov.
 

Inštalácia plotových stĺpikov
 

Na namontovanie plotových stĺpikov je potrebné osadiť ich do stredu, asi 50 - 70 cm hlbokých otvorov, urobených pomocou rydla alebo špeciálneho vrtáka na zeminu, ktorý vytvorí dokonale guľatý otvor, zvyčajne s priemerom 25 - 30 cm. Použitie vrtnej súpravy zaručuje správne zapustenie betónu a lepšie prilepenie stĺpika k zemi. Samotné stĺpiky sa umiestňujú po ich príslušnom vyrovnaní. Používa sa na to „dvojšňurová metóda“ - dolná, ktorá sa tiahne asi 20 cm nad zemou, a horná, ktorá beží presne vo výške konca stĺpov, a vodováhe. Ďalším krokom je stabilizácia stĺpov betónom, na ktorý môžete použiť suchý betón B15 alebo hotovú cementovú maltu. Rozstupy medzi stĺpmi by mali byť presne zhodné s dĺžkou panelových prvkov.
 

Inštalácia panelov oplotenia
 

Panely oplotenia sa montujú ihneď po dokončení procesu betonáže. Na tento účel sa používajú tri typy špeciálnych svoriek: stredové, štartovacie a rohové svorky. Stredové svorky navzájom spájajú dva panely. Štartovacie svorky umožňujú inštaláciu brány alebo bránky a používajú sa na konci plotu. V rohoch plotu sa používajú rohové svorky. Pri ich montáži používajte na ochranu pred koróziou skrutky s odtrhávacími maticami z nehrdzavejúcej ocele.
Panel 3D Light II 250x123 cm – RAL 7016

Podmurovka pod panelové oplotenie

 

V prípade inštalácii panelového plotu stojí za zváženie jeho osadenie na tzv. podmurovke. Jedná sa o prefabrikovanú betónovú dosku, ktorá izoluje polia plotu od zeme a zároveň zvyšuje odolnosť celej konštrukcie. Plot s podmurovkou sa v zásade používa iba na oceľové ploty, ktoré majú nízku hmotnosť. Vykonanie panelového plotu je nekomplikované - musíte len venovať pozornosť tomu, aby ste správne pripravili oblasť, vykonali správne merania, napríklad rozstupy medzi stĺpmi, určili miesto brány a zohľadnili vyhotovenie podmurovky. Takto inštalovaný plot nielenže ochráni okolie nášho domu, ale aj poteší oko atraktívnym vzhľadom.

Späť