Montáž korkového obloženia

23.06.2022

Moderné aranžmány sú výsledkom neustáleho hľadania zaujímavých riešení. Dôležitá je úprava interiéru, ako aj zariadenie a vhodné doplnky. Objavuje sa čoraz viac zaujímavých nápadov, najmä pokiaľ ide o dokončenie a usporiadanie stien.

Medzi moderné riešenia patrí obloženie stien, ktoré je nielen príjemným prvkom, ale aj odhluční a zútulní interiér. Korkové steny sú čoraz obľúbenejšie.

Pozrite sa, ako ich položiť, aby stena vyzerala čo najlepšie.

 

Montáž korkového obloženia - Merkury Market

 


V tomto článku:

1. Základné informácie - ako nainštalovať korkový obklad?

2. Nástroje a pomocné materiály - čo je potrebné pripraviť na montáž korku?

3. Príprava podkladu pre montáž korkovej steny

4. Lepenie korku na povrch stien

5. Korkové obloženie – aké sú výhody tohto typu obkladu?



 

Základné informácie - ako nainštalovať korkový obklad?

Dekoratívny korok sa predáva v kotúčoch alebo ako panely. Tento zaujímavý drevený obklad je možné umiestniť prakticky do každej miestnosti, no radšej ho neinštalujte do kúpeľne či kuchyne v blízkosti umývadiel a vodných zdrojov. Korkové nástenné panely sú nasiakavý podklad, pomerne ľahko absorbujú vodu a pri zvýšenej vlhkosti sa môžu zdeformovať alebo dokonca odpadnúť.

Korkové obloženie je lepšie neinštalovať vonku, ale ak sa vám páči farba a vzor korku, môžete sa rozhodnúť pre fasádne panely a dosky tohto odtieňa a vzoru. Miestnosť, kde budeme korok inštalovať, by mala byť suchá a všetky predchádzajúce stavebné práce by mali byť dokončené. Miestnosť je dobré povysávať a umyť, aby ste sa zbavili čiastočiek stavebného prachu, ktorý sa môže dostať do lepidla a zníži jeho účinnosť. Plochy určené na obloženie korkom musia byť suché, preto je potrebné dostatočne dlho počkať, aby bola suchá celá miestnosť.

Korok a lepidlo je dobré aklimatizovať v danej miestnosti aspoň 24 hodín pred montážou. Aklimatizácia znamená priniesť korok a iné materiály do miestnosti a potom ich nechať vnútri aspoň jeden deň. To umožní vyrovnať teplotu a korkové dosky dobre priľnú k podkladu.

Ideálna teplota pre inštaláciu korku je 18°C. Nikdy neinštalujte tento materiál, v prípade ak je teplota v miestnosti nižšia ako 15 °C - lepidlo sa správne nespojí, korok sa potom môže po určitom čase odlepiť. Korok by mal byť odstránený z továrenských obalov bezprostredne pred montážou. Dekoratívny korok je prírodný materiál, preto existuje možnosť miernych rozdielov v odtieňoch jednotlivého obloženia.

 

Základné informácie - ako nainštalovať korkový obklad?

 

Nástroje a pomocné materiály - čo je potrebné pripraviť na montáž korku?

Pred začatím montáže sa na prácu musíte správne pripraviť. Postarajte sa o náradie. Na jeho montáž budete potrebovať ostrý nôž, ceruzku, meter, pravítko, označovaciu šnúru, velúrový valček, čistú handričku a gumené kladivo na pritlačenie tapety.

Stena v tomto prípade bude tiež vyžadovať náležitú prípravu. Postarajte sa o valčeky alebo štetce na penetrovanie, tmel môže byť užitočný.

 

Príprava podkladu pre montáž korkovej steny

Montáž korku začnite prípravou podkladu. Podklad musí byť pevný, kompaktný a suchý. Nerovnosti, diery, škrabance alebo praskliny by sa mali opraviť tmelom na steny. Všetky staré nátery musia byť vopred odstránené a povrchy dobre vysušené.

Steny omietnuté sadrou, povrch vápenno-cementovej sadrovej omietky a sadrokartónové dosky by mali byť natreté základným náterom. Tým sa zvýši priľnavosť lepidla a predĺži sa doba schnutia lepidla. Na savý podklad odporúčame použiť disperzné základné nátery. Na sadrové povrchy je dobré použiť prostriedok, ktorý zabraňuje tvorbe plesní a húb. Je rozumné rozhodnúť sa pre výber značkových produktov. Doba schnutia základných náterov na sadrových povrchoch nie je kratšia ako 24 hodín, preto si dokončovacie práce dobre naplánujte.

Dôležitý je výber lepidla na korok. Lepidlá na báze akrylových živíc (nízkoemisné lepidlá na vodnej báze) sa používajú len na savé podklady (napr. napenetrované sadrové podklady). Oplatí sa zvoliť kontaktné lepidlo, ktoré sa používa na obojstrannú aplikáciu – môžete ho naniesť ako na povrch, kam chcete korok inštalovať, tak aj na samotné obloženie. Návod na použitie lepidla je na každom balení, pred začatím práce si ho pozorne prečítajte. Vhodné oboznámenie sa s výrobkom výrazne zvyšuje efektivitu práce a trvácnosť povrchovej úpravy.

 

Príprava podkladu pre montáž korkovej steny

 

Lepenie korku na povrch stien

Po príprave povrchu a skompletovaní nástrojov je čas na inštaláciu korku. Pomocou kriedovej linky, metra a uhlovej mierky si na stene vyznačte dve na seba kolmé čiary, aby ste mohli začať obkladať od ich priesečníka. Odporúčame, aby šírka orezania po okraj steny obloženia nebola menšia ako 5 cm, inak bude pre vás ťažké správne orezať korkový obklad.

Lepidlo sa nanáša zubovou stierkou len na povrch podkladu, ktorý bude pokrytý korkom v priebehu 10-15 minút. Ihneď po rozotretí lepidla začnite klásť obloženie tak, že ho jemne po celej ploche zatlačíte rukou tak, aby sa celé dno obloženia navlhčilo lepidlom. Po krátkom čase korkové obloženie opäť pritlačte gumeným kladivom. Škvrny od lepidla treba však ihneď odstrániť vlhkou handričkou.

Pokryte povrchy lepidlom a obložením, kým sa nedokončí všetka práca. Neponáhľajte sa a buďte dôslední – len tak budú korkové steny vyzerať vhodne. Korkom je možné dokončiť celé steny, ale môžete s ním vytvárať aj zaujímavé aranžmány.

Nástenný korok sa ľahko reže, a preto sa používa na vytváranie povrchových úprav so šesťhrannými vzormi, ktoré sú v poslednej dobe veľmi obľúbené. Korkové obloženie sa môže predávať vo forme kotúčov alebo panelov.

Panely sa zvyčajne inštalujú s perom a drážkou vo vertikálnom alebo horizontálnom usporiadaní.

 

Lepenie korku na povrch stien

 

Korkové obloženie – aké sú výhody tohto typu obkladu?

Korková stena sa stáva čoraz obľúbenejšou, a to z dobrého dôvodu. Je z prírodného a šetrného materiálu, ktorý sa pre jeho estetiku a funkčnosť oplatí zaviesť do aranžmánu.

 

Pozrite sa, aké sú výhody korku a prečo sa oplatí zvoliť tento typ povrchovej úpravy.

  • Ide o ekologický výrobok, korok je prírodný materiál, je veľmi podobný drevu.

  • Korkové panely majú unikátne izolačné a akustické vlastnosti, preto sú vhodné do bytov v paneláku, kde dokonale utlmia zvuky z bytu susedov, navyše tepelne izolujú a zlepšia mikroklímu interiéru.

  • Korok je nepriepustný pre kvapaliny a plyny.

  • Ľahko sa udržiava v čistote

  • Panely majú antistatické a antialergické vlastnosti (nehromadí sa v nich prach), takže sú ideálne pre alergikov.

  • Je to najlepší spôsob, ako dať svojmu bytu individuálny štýl - korkové panely nie sú dostupné len v rôznych odtieňoch ale aj vo vzoroch a je tiež ľahké ich narezať na konkrétny tvar. Korkové obloženie môžete usporiadať na celú stenu alebo na určitú časť. Vyzerá skvele s dreveným nábytkom alebo tam, kde sa drevo používa vo veľkom množstve.

 

Korkové obloženie

 


 

Inšpirujte sa!

 

Ako obnoviť nástenné panely


Čo je to kompozit? Kde ho môžete použiť?


Čalúnené panely - čelo postele

Späť