Hnedá voda v bazéne. Ako sa toho môžem zbaviť?

18.05.2021

Majitelia nádrží si často kladú otázku, čo robiť, aby mala voda v bazéne priehľadnú farbu a množstvo železa vo vode nepresahovalo stanovené normy. Na tento účel sa používajú bazénové chemikálie, čerpadlá a bazénová krytina. Napriek tomu bohužiaľ mnoho ľudí čelí problému hnedej vody v bazéne. Takéto zafarbenie často nastáva, keď sa pridá príliš veľa chlóru. Hnedá voda v bazéne je vo väčšine prípadov výsledkom nadmerne vysokej hladiny železa a mangánu. Tieto látky sú samy o sebe bezfarebné, pri reakcii s chlórom však dôjde k chemickej reakcii a voda získa farbu špinavej hrdze. Ak svoj bazén naplníte studničnou vodou, ste obzvlášť zraniteľný voči tomuto nepríjemnému problému. 

 

Je voda v bazéne s vysokou koncentráciou železa škodlivá?


Záhradné bazény, v ktorých voda zhnedla, bohužiaľ nie sú vhodné na kúpanie. Voda s takou vysokou koncentráciou železa je škodlivá. Veľké množstvo tohto prvku v nádrži predstavuje nielen farbu vody nepríjemnú pre oči, ale aj ohrozenie zdravia ľudí v prípade kúpania. Povrch takto sfarbenej vody sa stáva hrdzavým a veľmi zakaleným. Počas plávania môžete cítiť nepríjemnú, trpkú chuť a štipľavý zápach. Železo môže navyše korodovať bazénový systém, takže zbavenie sa hnedej farby z bazéna je obzvlášť dôležité. Na tento typ problémov sú náchylné rozpínacie bazény, rámové bazény, detské bazény a záhradné vírivky, pretože práve do týchto nádrží najčastejšie pridávame chlór a vodu získavame zo studní.
Bazény- Merkury Market

 

Čo je príčinou hnedej vody v bazéne?


Najviac problémov s vysokým obsahom železa vo vode majú majitelia vlastných studní. Podzemná voda obsahuje veľmi vysokú koncentráciu kovov vrátane železa, mangánu a ďalších prvkov. Tento typ vody môže zmeniť svoju farbu len pár hodín po naplnení nádrže. Môže mať zelenkastú alebo hnedú farbu. Táto ťažkosť nevzniká v prípade komunálnych vôd, pretože systémy zásobovania vodou čistia vodu od prvkov všetkých kovov. Preto keď používame mestskú vodu, nedochádza k nepríjemnej reakcii s chlórom a k nijakému zafarbeniu nádrže. Ak však vodovodný systém obsahuje železné potrubie alebo inštalácia beží pri nízkych otáčkach - aj voda zo siete môže spôsobiť podobné problémy. 

 

Hnedá voda po pridaní chlóru


Čo môže byť dôsledkom podania chlóru do vody s vysokým obsahom železa? Pohár bude spočiatku číry a čistý, ale akonáhle pridáte prvú dávku chlóru, voda zhnedne alebo zožltne. Vysoká koncentrácia tohto prvku spôsobuje veľmi rýchlo zákal a zmenu farby vody. Dôvodom je tvorba trojmocného hydroxidu železa, ktorý vzniká oxidáciou bezfarebného dvojmocného železa oxidačným činidlom, teda chlórom alebo aktívnym kyslíkom.

 Bazény- Merkury Market

Hrdza, ktorá vznikne v dôsledku tohto procesu, môže spôsobiť ťažké sfarbenie v systéme bazéna. Obzvlášť zraniteľné sú bazény s PVC fóliou a polyesterom. Nízky obsah železa naopak vedie k vzniku zelenej špiny vo vode bez toho, aby zákal klesol na dno. Voda zvyčajne zostáva čistá, ale má zelenkastý nádych. 

 

Ako sa účinne zbaviť železa vo vode?


Odstránenie železa z bazéna je možné len pomocou filtračného systému so špeciálnym chemickým prostriedkom, ktorý sa na železo viaže. Bazénové čerpadlá sú rozdelené na kartušové čerpadlá pre bazén a pieskové čerpadlá pre bazén. Táto metóda prinesie vhodné výsledky, ak je pre čerpadlo zvolený vhodný filter. Ak chcete správne používať pieskové filtre, dôkladne ich prepláchnite asi 5-10 minút. Potom upravte pH vody na hodnotu medzi 7 a 7,2. Ak do vody predtým nebol pridaný chlór, malo by sa vykonať chlórovanie. Tento proces vykonávajte vždy s odpojeným vodným okruhom, aby sa chlór mohol dostať do všetkých rohov bazéna. Ďalším krokom je vloženie vankúšika do skimmera. Počas tejto doby by malo cirkulačné čerpadlo bežať nepretržite 24 hodín. Ak vaša konštrukcia bazénu nemá skimmer, vložte do rozpínacej nádrže vankúšik. Pieskový filter by sa mal opláchnuť asi po troch až štyroch dňoch. Ak je po tejto dobe dno bazéna stále zakalené a voda úplne neodstránila hnedú farbu, opakujte celý postup pomocou nového vankúšika.
Bazény- Merkury Market
Čistenie bazénov kartušovými filtrami vyzerá trochu inak. Prvým krokom je výmena filtračného prvku za prvok, ktorý zabezpečí dôkladnú filtráciu. Rovnako ako vo vyššie uvedených nastaveniach - upravte hodnotu pH vody na 7 - 7,2 jednotky. Následne vykonajte chloračný proces s vypnutým vodným okruhom, pokiaľ ste chloračný proces už nevykonali pred úpravou. Potom nalejte do bazénu kvapalinu na čistenie vody. Počkajte 24 hodín bez toho, aby ste obehové čerpadlo po celú dobu vypínali. Po čakaní filtračnú vložku dobre opláchnite alebo vymeňte za novú. Zásobníky čerpadiel pre bazény sú mimoriadne dôležité v procese znižovania hnedej farby vody v bazéne. Dôležité je tiež príslušenstvo k bazénovým čerpadlám, napríklad antibakteriálne filtre, ktoré udržia bazény dlho čisté.

 

Ako správne nalievať bazénovú vodu zo studne?


Ak nemôžete používať vodu z vodovodu, pretože váš bazén sa nachádza ďaleko od mesta, navrhujeme, ako správne naplniť nádrž vodou zo studne. Po naplnení nádrže môžete použiť zmäkčovač vody v bazéne, ktorý ihneď po naliatí do bazéna zníži tvorbu zelenej a hnedej vody. Môže sa používať zameniteľne s vitamínom C. Použitím tohto prípravku znížite zrážanie železa a v bazéne si budete môcť vychutnať čistú a preiezračnú vodu. Navyše sa vyhnete usadzovaniu železa na povrchu bazéna, aby inštalácia nezožltla a nezafarbila. Dúfame, že vďaka našim radám sa raz a navždy zbavíte nepríjemného problému s hnedou vodou v nádrži!

Späť