Dlažba do garáže - ktorú si zvoliť?

29.12.2020


Odhliadnúc od vzhľadu je keramický obklad použiteľní nielen v domácnosti, ale aj v garáži. Avšak na zabezpečenie plne funkčného a bezpečného používania tejto miestnosti by mala mať jedinečné vlastnosti.
Motocykl, Garaż, Naprawy, Hobby

 

Dlažba do garáže - na aký účel?
 

Garáž je miesto so zvláštnym charakterom. V porovnaní s ostatnými miestnosťami v dome má pomocný a čisto technický charakter, často sa používa aj ako dielňa a ako domáca úschovňa, kde sa zhromažďuje náradie, pneumatiky na prezutie, bicykle alebo nové športové potreby. Hlavnou funkciou garáže je však v prvom rade ochrana automobilu pred vplyvmi nepriaznivých poveternostných podmienok, ako aj obsluha pohodlia majiteľa, ktorý vďaka svojmu vlastníctvu nemusí strácať čas a energiu na odhŕňanie snehu a škrabanie zamrznutých skiel auta a vydržať chlad pred zahriatím motora, zostane v teple, kým nezačne pracovať klimatizácia. Kvôli spôsobu použitia garáže potrebuje podlahu, ktorá je obzvlášť odolná voči veľmi zložitým podmienkam. Využívanie podlahy na takomto mieste spočíva nielen v neustálych vjazdoch a východoch ťažkého automobilu, ale aj v neustálej kontaminácii zemou, pieskom, kameňmi, snehom, často korozívnou soľou a inými škodlivými faktormi. Pretože je garáž tiež často používaná na opravy a čistenie, je podlaha tiež vystavená mastnotám, olejom, silným čistiacim prostriedkom a iným škodlivým faktorom. Podlaha garáže je tiež vystavená mnohým mechanickým poškodeniam a riziku prasklín a škrabancov. Zo všetkých týchto dôvodov by sa podlaha garáže nemala obmedzovať iba na vrstvu tvrdenej zeminy, pretože nielenže neposkytuje dostatočnú odolnosť proti neustálemu pohybu automobilu po nej, ale vďaka svojej nasiakavosti dokonca podporuje prienik látok nebezpečných pre životné prostredie do pôdy. Kvôli svojej jemnej štruktúre nie sú pre túto aplikáciu vhodné ani všetky panely a podlahové krytiny. Preto by podlahy v garáži mali byť špeciálne vytvrdené a chránené betónovým poterom, na ktorý je možné položiť keramické dlaždice, ktoré vďaka svojim vlastnostiam, najmä pokiaľ ide o odolnosť proti vode, budú mať ďalšiu estetickú hodnotu, ako aj zabezpečenie vyššej úrovne bezpečnosti a ľahšieho udržovania čistoty.
Gres Livorno Gp Grey 41,8/41,8 Pei 3  R11

 

Aké dlaždice zvoliť do garáže?
 

Pri odpovedi na otázku, ktoré garážové dlaždice si zvoliť, treba poukázať na to, že pri hľadaní dlaždíc do tak náročnej miestnosti, akou je garáž, by ste mali venovať zvýšenú pozornosť druhu podlahy a technickým parametrom keramických dlaždíc, ktoré sa musia vyznačovať najmä tvrdosťou, odolnosťou proti mechanickému poškodeniu oderu, ako aj majú protišmykové vlastnosti. Najbežnejšie používaným materiálom pre garážové dlaždice je technický gres, ktorý je mimoriadne odolný a trvácny voči absorpcii a poškodeniu vodou. Populárne sú aj dlaždice zo slinku a terazza.
Gres G409 grey mix granit 42/42

 

Tvrdosť a oteruvzdornosť garážových dlaždíc
 

Pri výbere podlahových dlaždíc pre garáž je potrebné venovať osobitnú pozornosť parametrom označujúcim ich tvrdosť a stupeň odolnosti proti oderu, čo dokazuje odolnosť voči možným škrabancom na povrchu a je vyjadrený symbolom PEI na obale. Odolnosť dlaždíc proti hlbokému oderu je v súlade s normou EN 154 rozdelená do štyroch kategórií, pričom ďalšiu, piatu a najvyššiu triedu oderu definuje norma ISO 10545-7. Samozrejme, čím vyššia je trieda, tým vyššia je odolnosť dlažby, takže v garáži by sa tu kvôli extrémnym podmienkam, ktoré v nej panujú, mali použiť dlaždice so štvrtou a piatou triedou PEI - 1, 2. Ďalším systémom, v ktorom je vyjadrený parameter odolnosti proti oderu, je tzv Mohsova stupnica tvrdosti, čo je desaťbodová stupnica minerálnej tvrdosti, s materiálom, z ktorého je vyrobená garážová dlaždica, by sa mala pohybovať medzi 7 až 8 bodmi. V prípade garážových dlaždíc má tiež veľký význam ich pevnosť v ohybe, to znamená, že nie sú náchylné na praskanie, ktoré by malo byť najmenej 35 N / mm2, s výhodou až 45 N / mm2. Preto by také dlaždice mali mať hrúbku najmenej 7 až 9 mm a dokonca 12 mm, ak sa jedná o vozidlo s veľmi vysokou hmotnosťou, napríklad dodávkové vozidlo alebo nákladné auto. Najklasickejší rozmer, aký by mala mať garážová dlaždica, je 60x60 cm.
Gres Metal Silver 58.5/58.5

 

Protišmyková odolnosť garážových dlaždíc
 

Pretože každé auto, jeho pneumatika, unesie vodu, bahno, sneh a ďalšie látky spôsobené nepriaznivými poveternostnými podmienkami, podlaha z garáže by mala mať z bezpečnostných dôvodov protišmykové vlastnosti, ktoré zabezpečia príslušnú úroveň priľnavosti pre jej používateľov. Mazivé oleje, ktoré sa používajú v garáži, si vzhľadom na svoje klzné vlastnosti vyžadujú aj použitie takéhoto povrchu. Keramická dlaždica má protišmykové vlastnosti, ak je nameraný kritický bod sklzu najmenej 6 °. V tomto rozmedzí je základné protisklzové hodnotenie R9 a má kritický bod sklzu medzi 6° a 10°. V garáži by sa mali používať dlaždice s minimálnou protišmykovou stupnicou, najlepšie R10, s uhlom sklzu medzi 10° a 19°. Za zváženie tiež stojí použitie keramických dlaždíc v garáži s hrubou nerovnou štruktúrou, ktoré znižujú riziko pošmyknutia v dôsledku lepšej priľnavosti a v dôsledku toho zvyšujú bezpečnosť ich použitia.
Gres Riga black 60/60 lapato

 

Mrazuvzdornosť garážových dlaždíc
 

Mrazuvzdornosť danej dlaždice závisí od parametra ich absorpcie vody vyjadreného symbolom E a určenia stupňa ich absorpcie. Keramické dlaždice s kompaktnou štruktúrou s menším počtom mikropórov budú mať spravidla nižšiu nasiakavosť, čo je dôležité, pretože inak sa vplyvom teploty v miestnosti pod 0 ° C poškodí glazúra použitá v garáži, ktorá s ňou nasiakla, bude praskať a drobiť sa. Je to spôsobené javom, že objem zmrazenej vody rýchlo rastie, čím sa oslabuje štruktúra dlažby. Spravidla teda platí, že čím nižšia je nasiakavosť danej dlaždice, tým lepšia je jej mrazuvzdornosť, preto by sa v garáži mali používať dlaždice s nízkou nasiakavosťou pod 2,3%. Gresové dlaždice sa vyznačujú týmto koeficientom na úrovni 0,5%, takže gres je odolný voči možnému skĺznutiu. Gres je tiež vynikajúci pre domácnosť a záhradu - na podlahách aj na chodníkoch (odporúča sa napríklad kameň gresový). Informácie o mrazuvzdornosti danej dlaždice by mali byť uvedené na obale.
Gres Thunder Black Full Lapatto 60/120

 

Ľahkosť udržiavania garážových dlaždíc čistých
 

Pretože je garáž miestom, kde je podlaha obzvlášť vystavená nečistotám, obzvlášť ťažko odstrániteľným ako únik oleja alebo pôsobenie mazív (a iných podobných znečisťujúcich látok), je v tejto miestnosti dôležité používať dlaždice s vysokou triedou odolnosti proti nečistotám a pádom chemikálii s veľmi silným čistiacim účinkom, pretože sa budú najčastejšie používať. Najlepším riešením, zabezpečujúcim najvyššiu úroveň odolnosti voči možným nečistotám, je impregnovanie dlaždíc (použitím špeciálnych výrobkov), ktoré je možné urobiť už počas výrobného procesu, t. j. musí mať továrenský charakter a spoliehať sa na mechanickú, rovnomernú aplikáciu špeciálneho prípravku na utesnenie mikropórov na povrch dlaždíc ich textúre, ešte predtým, ako sa pečú v špeciálnej peci. Po nanesení impregnácie sa potom gresové dlaždice vypália pri teplote 1270 ° C asi 40 minút, čím sa ich vonkajší povrch veľmi dôkladne zapečie, a tým sa póry, do ktorých impregnačný prípravok prenikol, trvale zalepia. Nevýhodou tohto typu dlaždíc je ich oveľa vyššia cena, teda o cca 20 - 30%. Dlaždice je možné impregnovať aj doma, a to tak, že sa na už položený keramický obklad nanesie špeciálna impregnačná tekutina, čím sa zvýši ich odolnosť voči nečistotám a životnosť. Okrem impregnácie keramického obkladu je veľmi dôležité pravidelne odstraňovať výsledné nečistoty (napríklad bahno alebo soľ a sneh spod kolies automobilov), ako aj venovať náležitú starostlivosť spočívajúcu v čistení garážových dlaždíc na sucho aj na mokro. Ktoré produkty si k tomu zvoliť? Môžeme použiť chemikálie určené na keramické povrchy. Na odstránenie obzvlášť odolných nečistôt používajte špeciálne prípravky určené pre daný druh nečistôt a vyznačujúce sa obzvlášť silným čistiacim účinkom.
Gres Underground Brown Matt 60/120

 

Pamätajte na estetiku
 

Aj keď sa to javí ako okrajový problém, estetické problémy v miestnosti, ako je napríklad garáž, majú tiež svoj vlastný význam. Garážová dlaždica by mala mať spravidla tmavú farbu, napríklad grafitovú, antracitovú, čiernu alebo teplejšiu béžovú (tzv. populárna béžová) a hnedú farbu. Estetiku povrchu garáže nepochybne zvýši aj použitie soklov z keramických dlaždíc, ich prilepením k stene, do určitej výšky, aby boli adekvátne chránené tieto povrchy, ktoré sú tiež vystavené nečistotám. Toto riešenie tiež umožní veľmi estetické a praktické dokončenie spojenia medzi stenou a podlahovou rovinou.
Gres Black marquina 60/120

 

Pokládka v garáži - základné pravidlá
 

Pred zakúpením materiálu pre náš garážový podklad je potrebné starostlivo zmerať jeho veľkosť, naplánovať keramický obklad a analyzovať finančné prostriedky, ktoré sú naň pridelené. Prvým krokom, ktorým je úvod do kladenia keramických dlaždíc, je vykonanie samonivelačného poteru, ktorý zabezpečí dokonalé vyrovnanie podkladu a bude základom pre položenie podlahy z keramickej dlaždice. Samotná glazúra by mala byť nalepená na úplne čistý podklad, ktorý bol predtým natretý základným náterom. Pokiaľ ide o konečné zariadenie podlahy, malo by sa pamätať na to, že v garážach je vzhľadom na prevládajúcu zimnú teplotu rozumné injektovať malty určené na vonkajšie použitie, preto by škáry mali byť vyrobené z epoxidových škárovacích hmôt. Pri inštalácii podlahy v garáži je veľmi dôležité dlaždice správne nalepiť tak, aby sa pod ich spodným povrchom nemohli vytvárať vzduchové bubliny, inak môže vysoký tlak vyvíjaný motorovým vozidlom spôsobiť prasknutie, zlomenie alebo odštiepenie. . Aby sa tomu zabránilo, je potrebné pomocou stierky vybavenej jemnými zubami naniesť lepidlo veľmi presne na spodnú plochu obkladov a dodatočne na podklad.

Späť