Čo je slinok?

04.02.2022

Slinok je obľúbený stavebný materiál, ktorý sa teší neochvejnému úspechu už mnoho rokov. Obľúbenosť a uznanie medzi zákazníkmi si získal vďaka širokému uplatneniu v stavebníctve a priemysle dokončovania interiérov.

Slovo slinok je v modernom svete bohužiaľ nadužívané. Veľmi často sa za slinok okrem slinkových výrobkov považujú aj keramické výrobky, no tieto však nemajú vlastnosti slinku.

Čo sú teda slinkové dlaždice a slinkové tehly? Ako ich odlíšiť od iných keramických výrobkov? Ako sa vyrába, aká surovina sa používa na výrobu, aké má vlastnosti, kde a ako ho môžeme použiť? Toto sú najdôležitejšie otázky, na ktoré sa pokúsime odpovedať v článku nižšie. Ak ste zvedaví, ako použiť slinkové dlaždice pri stavebných a renovačných prácach, prečítajte si.

Dlažby- Merkury Market

V tomto článku:

1.Cement

2. Výroba cementu

3. Ako sa slinok vyrába?

4. Z čoho a ako sa vyrába slinok?

5. Čo je to slinok a prečo by ste ho mali používať?

6. Slinkové dlaždice tam, kde sa používajú

7. V akej forme si môžete kúpiť slinok? Kde sa dá použiť?



Cement

Cementy sú práškové materiály, ktoré reakciou s vodou tuhnú a tvrdnú za vzniku vápenno-kremičitých hydrátov. Chemické zmeny spôsobené tzv. puzolánovou reakciou sú za bežných podmienok nezvratné a vzniknuté hydratačné produkty dávajú výslednému materiálu, ktorý sme zvyknutí nazývať maltou alebo betónom, charakteristické vlastnosti. Z chemického hľadiska možno rozdeliť rôzne druhy cementov do troch skupín:

  • Silikátové cementy, ktorých najvýznamnejším zástupcom je portlandský cement,

  • Hlinitanové cementy s prevahou hlinitanov vápenatých,

  • Iné cementy, napr. železitanový, chromitanový a pod.

 

Výroba cementu

Spoločným znakom výroby cementov je príprava suroviny požadovaného zloženia a vypálenie suroviny v peci na tzv. portlandský slinok. Ďalej nasleduje chladenie slinku a jeho mletie. Po pridaní regulátora tuhnutia a vhodnom zabalení sú cementy pripravené na transport k spracovateľovi.

Ako surovina na výpal slinku už neslúžia len čisto prírodné materiály, ale aj rôzne vedľajšie produkty a odpady – železitý prach, elektrárenský popolček alebo energosadrovec. Tie vhodne dopĺňajú vyťažený vápenec a prispievajú k optimálnej skladbe surovinovej múčky. Namletá surovina putuje do pece, kde sa vypaľuje na medzu spekania, t. j. na viac než 1 400 °C.

Portlandský cement

Portlandské cementy sú najviac používaným druhom cementu pri výrobe betónu a malty. Vzniká drvením, mletím a homogenizáciou surovín vhodného zloženia (vápence, íly, hliny) a následným výpalom pripravenej surovinovej zmesi nad medzu slinutia. Teplota výpalu je cca 1 450 ∘C. Tým vzniká medziprodukt - slinok.

 

Terasový nábytok- Merkury Market

Ako sa slinok vyrába?

Na výrobu slinku sa používajú najkvalitnejšie íly. Precízne vybrané a pripravené sú podrobené tepelnému spracovaniu. O čom to je? Hlinené zmesi sa vypaľujú pri vysokých teplotách okolo 1100 stupňov Celzia. Výsledným efektom tohto výpalu je produkt, ktorý sa vyznačuje trvanlivosťou a odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, škrabancom, oderom a prasklinám.

Slinkové výrobky sú vyrábané tradičnou technológiou tzv „ťahanej“ z plastickej hmoty.

Vysoká kvalita a technické parametre slinku z neho robia materiál obzvlášť žiadaný ako prvok povrchovej úpravy vonkajších povrchov domov ako sú schodiská, terasy, balkóny a garáže.

Nízka nasiakavosť, mrazuvzdornosť a životnosť sú dokonca ideálne parametre, ktorými by sa mala vyznačovať kvalitná dlažba, terasová a balkónová dlažba, no aj dlažba na schody. Z tohto dôvodu sa stal materiálom, ktorý sa horlivo používa na výrobu tohto typu obkladu.

Z čoho a ako sa vyrába slinok?

Nezvyčajné vlastnosti hliny poznal človek už na úsvite vekov. Dodnes je hlina považovaná za jeden z najodolnejších a najuniverzálnejších stavebných materiálov. Už starí Gréci vedeli o vypaľovaní hliny a dodávaní jej ďalších imunitných vlastností. Práve od slova keramos pochádza dnešný názov keramických výrobkov.

Slovo keramos v gréckom jazyku znamenalo hlina a zem. Je jedným z druhov keramiky, na výrobu ktorej sa používa hlina so špeciálnymi parametrami a vlastnosťami.

Ako sme už spomenuli, výrobky zo slinku možno nazvať výrobkami s vysokými parametrami trvanlivosti, mrazuvzdornosťou, protišmykovými vlastnosťami a nízkou nasiakavosťou. Produkty, ktoré sa neboja ani tých najťažších poveternostných podmienok. Táto výnimočná odolnosť ich odlišuje od keramických dlaždíc, gresu alebo glazúry.

 

Terasový nábytok- Merkury Market

Čo je to slinok a prečo by ste ho mali používať?

Hneď na úvod stojí za zmienku, ktoré produkty možno nazvať slinkom.

Je to materiál s niektorými veľmi výraznými vlastnosťami. Rozhodujú o tom, či danú surovinu možno nazvať slinkom alebo nie. Medzi vlastnosti slinku patria:

  • absorpcia vody pod 6%,

  • odolnosť voči zaťaženiu minimálne 28 N / mm2

  • hustota najmenej 1900 kg/m3.

 

Tieto tri hlavné parametre zaručujú dlhú životnosť, mrazuvzdornosť, protišmykovosť, odolnosť voči deštruktívnym faktorom, farebnú stálosť a mnohé ďalšie praktické vlastnosti.

Slinkové dlaždice tam, kde sa používajú

Slinkové dlaždice sú materiály, ktoré sa často vyberajú ako prvok povrchovej úpravy podláh vo vnútri aj mimo domov. Kde je najlepšie použiť slinok? Určite na všetkých miestach, ktoré sú vystavené nepriaznivým poveternostným podmienkam, akými sú dážď, sneh a mráz. Vďaka nízkej nasiakavosti a mrazuvzdornosti znesú slinkové dlaždice aj tie najťažšie podmienky a dlhé roky sa tešia z krásneho vzhľadu a bezchybného povrchu. Slinok je materiál určený na vnútorné a vonkajšie schodiská, balkóny, terasy, prístrešky a garáže. Dlažba má vysoké protišmykové parametre, vďaka čomu poskytuje užívateľom komfort a bezpečnosť.

Svojou vysokou pevnosťou presahuje slinok parametre bežného keramického materiálu. Oveľa častejšie sa používa na miestach vystavených nízkym aj vysokým teplotám, vysokej vlhkosti a intenzívnemu používaniu.

Je potrebné zdôrazniť, že tieto dlaždice nezmenia farbu, nevyblednú a nepoškriabu sa tak ľahko ako bežné keramické dlaždice.

 

Dlažby- Merkury Market

V akej forme si môžete kúpiť slinok? Kde sa dá použiť?

Slinok je materiál, ktorý má široké využitie v stavebníctve. Výrobcovia nám ponúkajú produkty prispôsobené potrebám mnohých veľmi náročných zákazníkov. Slinok môžeme kúpiť vo viacerých podobách.

Používa sa pri výrobe tehlových škridiel, strešných škridiel a dlažobných kociek.

Slinkové dlaždice

Slinkové dlaždice pripomínajú bežné dlaždice, ale majú oveľa vyššiu životnosť a parametre odolnosti. Vyznačujú sa bohatým dizajnom a širokou farebnou škálou, umožňujúcou usporiadanie dlaždíc na rôznych miestach v budove a v okolí budovy. Najčastejšie ho nájdeme ako dokončovací prvok pre schody, terasy a balkóny. Tu by sa mali rozlišovať stupnice, podstupnice a sokle. Široká ponuka obkladov a dlažieb láka mnohých zákazníkov.

Používajú sa aj ako fasádne obklady na úžitkové budovy a domy. Fasády zo slinkových dlaždíc sú estetické aj odolné. Jednoznačne možno konštatovať, že slinkové dlaždice sú výborným materiálom na konečnú úpravu interiérových a exteriérových častí nehnuteľnosti.

Obľúbenosť slinku je naozaj obrovská. Je to z veľkej časti spôsobené jeho skutočne vysokými technickými parametrami.

Slinková tehla

Slinkové tehly, sú materiálom, ktorý pripomína klasickú tehlu. Vyznačuje sa mimoriadnou trvácnosťou tvaru a farby. Často sa používa na stavbu altánkov, záhradných grilov, ale aj záhradných domčekov a krbov. Je to materiál navrhnutý tak, aby odolal náročným poveternostným podmienkam ako je mráz, dážď a sneh.

Slinkové dlažobné kocky

Slinkový dlažobný kameň je ďalší produkt, ktorý sa vyznačuje výnimočnou protišmykovosťou, nízkou nasiakavosťou a trvácnosťou. Tieto parametre robia z dlažby výborný materiál na stavbu chodníkov, záhradných uličiek a dokonca aj prístupových ciest k domom.

Ak potrebujete materiál na dokončenie fasády schodov, terás alebo dokonca plotov, môžete si vybrať slinok. Kvalita produktu je zárukou spokojnosti zákazníkov, dlhej životnosti a výnimočnej estetiky, ktorú ponúka.


Inšpirujte sa!

Dlažby na terasy Jasper Rojo
Dekoračný obkladový kameň Rustik III
Dekoračný obkladový kameň Retro

 

Späť