Čo je glazúra? do akých interiérov by ste ju mali vybrať?

01.02.2022

Keramické obklady a dlažby sú veľmi obľúbeným materiálom používaným v domoch a bytoch ako dokončovací prvok a dekorácia interiéru. Glazúrové alebo fajansové dlaždice sú popri grese, terakote a slinku jedným z najznámejších typov keramických obkladov. Hoci si veľa ľudí spája glazúru najmä s obkladmi používanými na konečnú úpravu stien alebo podláh, má aj mnoho ďalších využití.

Ak ste zvedaví, kde a ako môžete použiť glazúru, pozývame vás prečítať si ďalší článok zo série „Sprievodca svetom dlaždíc“


V tomto článku:

1. Glazúra - čo to je?

2. Glazovaný a technický gres

3. Ako sa vyrába glazúra

4. Glazúra – farby a vzory

5. Glazúra - keramická dlažba - použitie

6. Oplatí sa vyberať glazované dlaždice do kúpeľne a kuchyne?

7. Glazúra - použitie



 

Kuchynské linky- Merkury Market

 

Glazúra - čo to je?

Glazúra nie je celá dlaždica, ale tenká vrstva smaltu, na povrchu dlaždice. Hovorovo povedané, glazúra alebo fajansové dlaždice nie sú nič iné ako dlaždice vyrobené z keramiky podobnej porcelánu, vyrobené z kontaminovaného kaolínu.

Treba priznať, že efekt glazúry výrazne zlepšuje vzhľad a odolnosť obkladačiek, tehál, dlaždíc, ale aj riadu, pohárov, tanierov a figúrok – vyrobených touto technikou. Okrem toho poskytuje odolnosť voči vode a vlhkosti. Mimoriadna vodeodolnosť robí glazúru ideálnou pre miesta vystavené neustálemu kontaktu s vodou a vlhkosťou, ako je kuchyňa alebo kúpeľňa.

Glazúrové dlaždice sú pomerne ľahké, jemné a krehké. Ich povrch je pokrytý glazúrou, vďaka ktorej sa dlaždice elegantne trblietajú a vnášajú do interiéru očarujúci štýl.

Je potrebné pripomenúť, že pre krehkosť glazúry si vyžaduje obzvlášť starostlivé používanie a starostlivosť, úplne naopak ako gresové dlaždice (gresové dlažbytechnická kamenina), ktoré sa vyznačujú mimoriadnou odolnosťou.

 

Obklady a dlažby- Merkury Market

 

Glazovaný a technický gres

Stáva sa, že pojmom „glazúra“ sa označujú všetky keramické obklady a dlažby bez ohľadu na ich vlastnosti, druh, tvar a účel, prípadne všetky obklady pokryté glazúrou. V skutočnosti je takýto koncept zjavne nesprávny. Glazúra je len jeden typ dlaždíc s veľmi špecifickými parametrami, určený na pokládku na steny, oveľa menej často na konečnú úpravu podláh.

V stavebníctve je glazúra tenký povlak vyrobený zo smaltu, ktorý sa nanáša na rôzne druhy keramických výrobkov. Vďaka tomu sa zlepšuje nielen ich vizuálny vzhľad, ale zvyšuje sa aj ich odolnosť a zabraňuje sa nasiakavosti. Vrchná vrstva glazúry robí ňou pokryté keramické výrobky hladšie, lesklejšie a ich farba sa prehlbuje a sýti.

 

Obklady a dlažby- Merkury Market

 

Ako sa vyrába glazúra

Životnosť každej dlaždice začína v sklade surovín, kde sú uložené minerály potrebné na jej výrobu, ako sú íly, živce a piesky. Glazúra je vyrobená z kontaminovaného kaolínu (jemnozrnná hlina). Pripomína trochu porcelánové výrobky, preto mnohí ľudia glazúru hovorovo nazývajú „fajansové dlaždice“.

V obrovských mlynoch sa minerálne suroviny odobraté zo skladu po pridaní vody melú na tekutú zmes. Tie potom idú do obrovských nádrží. Kvapka získaná týmto procesom sa podrobí homogenizácii, t.j. procesu zjednotenia.

Následne prechádza procesom sušenia. Vysoká teplota, ktorá na nejaký čas pôsobí na hmotu, spôsobuje odparovanie vody. Proces sušenia končí, keď sa hmota zmení na granule. Kým sa získajú určité vlastnosti, dozrieva a čaká na ďalšie fázy spracovania.

Granulát, ktorý už má príslušné parametre, sa posiela do lisov. Počas prepravy môže byť podrobený dodatočnému suchému farbeniu špeciálnymi pigmentmi. Tu aj hmota nadobúda svoj konečný tvar.

Etapa smaltu - glazúry nastáva iba v prípade smaltovaných dlaždíc, ku ktorým patrí glazúra. Pred vstupom dlaždíc do pece sa na ich povrch nanesie glazúra a príslušné dekorácie. Proces končí vysokoteplotným výpalom, ktorý vytvrdzuje každú dlaždicu.

 

Glazúra – farby a vzory

Glazúra, podobne ako gresové dlaždice a terakota, je dostupná v mnohých vzoroch a farbách, ich dekoratívnosť je obmedzená len fantáziou výrobcu. Vďaka tak širokej škále modelov glazovaných dlaždíc je ľahké nájsť produkt, ktorý dokonale zapadne do interiéru podľa vášho výberu.

 

Keramické obklady- Merkury Market

 

Glazúra - keramická dlažba - použitie

Úplne iné ako gres, terakota či slinok– glazúra sa používa len na špecifických miestach. Aký je rozdiel medzi rôznymi druhmi?

Smaltovaný povrch glazúry spôsobí že sú odolné voči vode - sú vhodné na použitie v kúpeľni a kuchyni, ale na stenu. Gres, terakota a slinok fungujú dobre v interiéri ako dlažba, dlažba na schody, ako aj na terasy, balkóny a verandy.

Nevýhodou je nízka odolnosť proti mechanickému poškodeniu - dlaždice sa pri náraze ľahko lámu a pri väčšom tlaku pukajú, preto sa volí skôr ako prvok povrchovej úpravy stien, menej často ako dlažba. Krehkosť materiálu znižuje ich odolnosť voči mechanickému poškodeniu, neodporúča sa ich klásť na podlahu ako dlažbu. Používa sa tiež v sanitárnych zariadeniach, ako sú vane, sprchové kúty. Taktiež nemá mrazuvzdorné a protišmykové vlastnosti, takže je možné ju inštalovať len v interiéri.

Pri výbere glazúry stojí za to vedieť, že je k dispozícii v niekoľkých stupňoch. Líšia sa kvalitou a cenou. Čím lepšia trieda, tým vyššia cena, no zároveň lepšia kvalita produktu.

Nakoniec je vhodné zdôrazniť, že glazúra je vlastne druh náteru, ktorý pokrýva povrch dlaždíc. Rôzne druhy vzorov a farieb glazúry ju robia široko používanou na stenách v kúpeľniach, kuchyniach, kde úspešne nahrádzajú materiály ako: terakotové a gresové dlaždice.

 

Oplatí sa vyberať glazované dlaždice do kúpeľne a kuchyne?

Určite áno, ale na steny nie na podlahy, tu je lepšie použiť iný materiál, napríklad terakotu alebo gres.

 

Dlažby- Merkury Market

 

Glazúra - použitie

Keď sa píše o glazúre, väčšina ľudí si hneď predstaví obklady a dlažby, a preto sa zameriame na toto použitie. Čo je to glazúra? Ako sme už písali, ide o keramické dlaždice pokryté smaltom. Sú pomerne ľahké, ale aj krehké. Vďaka tomu je ich odolnosť voči mechanickému poškodeniu nízka, neodporúča sa klásť ju na podlahu ako dlažbu.

Nakoniec je potrebné zdôrazniť, že glazúra je vlastne druh náteru, vďaka čomu je jej použitie oveľa širšie ako dlaždice. Používa sa okrem iného v prípade kúpeľňovej keramiky, kde sa vďaka nízkej nasiakavosti veľmi dobre uplatňuje. Smaltovaný povrch hlineného riadu ich predurčuje na uskladnenie nápojov a tekutého riadu.

 


 

Inšpirujte sa!

DLAŽBY DO KUCHYNE ZEBRINA FOREST DLAŽBY DO KUCHYNE ESPERANZA MULTI DLAŽBY DO KUCHYNE BLANCO FUTURE DLAŽBY DO KUCHYNE MODUS LILAC
DLAŽBY DO KUCHYNE ZEBRINA FOREST DLAŽBY DO KUCHYNE ESPERANZA MULTI DLAŽBY DO KUCHYNE BLANCO FUTURE DLAŽBY DO KUCHYNE MODUS LILAC
Späť