Bazén a koronavírus. Je možné sa vo vode nakaziť?

03.06.2021

Pandémia COVID-19 zmenila náš každodenný život a spôsob trávenia voľného času. V súčasnosti zostáva väčšina rekreačných a oblastí na aktívny oddych zatvorená, očakáva sa však, že sa to čoskoro zmení. V druhej polovici mája bude možné ísť s rodinou alebo priateľmi opäť do aquaparku alebo na kúpalisko. Oplatí sa však využiť túto možnosť? V našom článku sa dozviete, či pobyt vo vode s inými ľuďmi predstavuje zvýšené riziko infekcie koronavírusmi a ako sa správať v bazéne, aby sa zabránilo rozvoju tejto život ohrozujúcej infekcie dýchacích ciest. 

V tomto článku:


1. Môže sa vo vode vyskytnúť infekcia SARS-CoV-2?
2. Akými odporúčaniami by sa mali verejné bazény riadiť?
3. Ako sa starať o svoju bezpečnosť pri používaní verejného bazéna?
4. Návšteva kúpaliska alebo vlastného záhradného bazéna?

INŠPIRUJ SA!!


Bazény- Merkury Market

Môže sa vo vode vyskytnúť infekcia SARS-CoV-2?


Už v máji 2020 v liste adresovanom Sanepidovi riaditeľ Národného ústavu verejného zdravia-PZH vysvetlil, že „početné inštitúcie verejného zdravotníctva po celom svete, vrátane WHO a CDC, jednomyseľne zdôrazňujú, že neexistujú žiadne prípady SARS-CoV-2 infekované vodou určenou na pitnú vodu kontrolovanej kvality alebo vodu na rekreačné účely, vrátane vody z bazénov, ktorá je upravovaná a dezinfikovaná.

 

 

ŠPECIALISTA RADÍ!
Podčiarkujúc, že ​​COVID-19 nie je chorobou závislou od vody, sa v tejto súvislosti upriamuje pozornosť na citlivosť SARS-CoV-2 ako obaleného vírusu do množstva dezinfekčných prostriedkov. ““ Zjednodušene to znamená, že na rozdiel od všeobecného presvedčenia, bazény nie sú živnou pôdou pre koronavírusy - samozrejme za predpokladu, že je voda dezinfikovaná. Britskí vedci dokázali, že chemická zložka ničí lipidový obal vírusu SARS-CoV-2, čím sa stáva neškodným.

Chlór v príslušnej koncentrácii v bazéne (1,5 mg chlóru na liter vody) za iba 30 sekúnd znižuje riziko prenosu koronavírusu tisíckrát. Podobne ako chlór v bazéne, aj chlórnan sodný a aktívny kyslík v bazéne, preto je pravidelná ozonizácia vody rovnako účinná aj v boji proti epidémii COVID-19, ktorá okrem koronavírusu zabíja aj ďalšie vírusy, baktérie, huby a roztoče. A čo viac, bazény používajú čoraz viac špeciálnych lámp vyžarujúcich dezinfekčné UV žiarenie. Kvôli tomu všetkému sa koronavírusové infekcie pri kontakte s vodou z bazéna prakticky nevyskytujú (doteraz sa taký prípad nepotvrdil). To však neznamená, že neexistujú žiadne bezpečnostné postupy, keď ste pri bazéne. Naopak - je ich veľa a treba ich striktne dodržiavať. Z čoho pochádzajú? Riziko infekcie nie je spôsobené iba pobytom vo vode s inými ľuďmi, ale aj nedostatkom odporúčanej vzdialenosti, ktorú je ťažké dodržať na verejnom bazéne. Okrem toho nie je v oblasti kúpania potrebné používať šaty a masky, čo výrazne uľahčuje šírenie vírusu kvapkami v bazénoch.
Bazény- Merkury Market

 

Akými odporúčaniami by sa mali verejné bazény riadiť?


Znovuotvorenie bazénov, fitnescentra a telocvične sa rýchlo blíži. Podľa pokynov ministra zdravotníctva sa všetky tieto zariadenia musia počas pandémie starať o bezpečnosť svojich zamestnancov aj používateľov, čím sa zníži riziko šírenia vírusu SARS-CoV-2. Aké štandardné preventívne opatrenia sa v tejto súvislosti prijímajú na kúpaliskách? V prvom rade môže zostať v bazéne obmedzený počet ľudí, v závislosti od veľkosti budovy a samotného bazéna. Osobné obmedzenia sa zvyčajne vzťahujú aj na oblasť kúpania - konkrétne odporúčania sa poskytujú vo forme nápisov alebo piktogramov na dobre viditeľných miestach. Ak vonkajšie dvere budovy nie sú automatické, mali by zostať vždy otvorené, aby sa ich zákazníci nedotýkali. Priamo pred pokladňou a šatňou môže byť iba jedna osoba. Vzdialenosť, ktorú by si ľudia čakajúci v rade mali od seba držať, naznačujú stojace značky alebo nálepky na podlahe. Na urýchlenie služieb zákazníkom by mali byť všetky potrebné informácie umiestnené pred vstupnými dverami a vedľa pokladne. V celej budove sú k dispozícii rozprašovače s dezinfekčnou kvapalinou (najlepšie ak sa aplikujú bez kontaktu). Pracovníci dezinfekciu tiež priebežne vykonávajú. Týka sa to okrem iného kľúčov alebo transpondérov a skriniek, ako aj často dotknutých spoločných priestorov (kľučky dverí, spínače svetiel, umývadlové a sprchové batérie, sprchové panely, zábradlia) ). Na bazénoch je štandardom nielen úprava vody chlordioxidom, ale aj pravidelná výmena. Ak sa pri bežnej sanitárnej kontrole zistí prítomnosť škodlivých mikroorganizmov v bazéne, je dočasne vyradená z používania. Skupinové aktivity vo vode, ako napríklad aerobik alebo lekcie plávania, sú organizované, iba ak je možné ich vykonávať s dostatočným odstupom medzi účastníkmi.

 

Ako sa starať o svoju bezpečnosť pri používaní verejného bazéna?

 

Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel hygieny a bezpečnosti, ktoré výrazne znížia riziko nákazy koronavírusom počas pobytu v aquaparku alebo na kúpalisku: Noste masku tváre, ktorá zakrýva nos a ústa všade, kde je to možné - okrem haly pri bazéne. a sprchovacieho kúta. Najlepšie je nechať masku s oblečením v šatni a nasadiť si ju, keď sa k nej vrátite. Umyte si ruky čo najskôr mydlom a vodou podľa pokynov vedľa umývadla a potom ich vydezinfikujte prípravkom s obsahom etanolu najmenej 60%. Celý bazén sa snažte držať čo najďalej od ostatných ľudí (odporúčaná vzdialenosť je 1,5 metra). Ľudia, ktorí odchádzajú z miestnosti, vždy nechajte prejsť dverami a nezdržiavajte sa v budove dlhšie, ako je potrebné. Dôsledne dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny. Po prezlečení do plaviek vstúpte do sprchy a pomocou ponorného bazéna si umyte nohy skôr, ako sa ponoríte do bazéna. Pri kašľaní a kýchaní si zakryte nos a ústa pokrčeným lakťom alebo vreckovkou (ak ju máte pri sebe). Snažte sa nedotýkať sa oblasti tváre rukami, najmä ústami, nosom a očami. Pokiaľ je to možné, bazén používajte mimo špičiek, t. J. Večer v pracovných dňoch, než popoludní a cez víkendy.

 

Návšteva kúpaliska alebo vlastného záhradného bazéna?


Aj keď koronavírus predstavuje skutočné zdravotné riziko, nie je dôvod nenavštíviť kúpalisko. Pamätajte, že fyzická aktivita je kľúčom k vášmu blahu a určite sa neoplatí sa jej vzdávať - ​​samozrejme za predpokladu, že budete dodržiavať preventívne opatrenia. Ak však chcete v letných dňoch plávať alebo len tak skákať do vody, ale radšej sa vyhýbate kontaktu s inými ľuďmi a potrebe neustále si dezinfikovať ruky, je váš vlastný záhradný bazén dokonalým riešením. Podľa vašich preferencií môžete investovať do veľkého rámového bazéna alebo sa rozhodnúť pre oveľa ekonomickejší nafukovací bazén alebo rozpínací bazén ideálny pre celú rodinu.

Bazény- Merkury Market

Záhradné bazény, rovnako ako záhradná vírivka, sú osvedčeným spôsobom relaxácie v záhrade. Nielenže sa v nich cítite úplne v pohode, ale tiež sa nemusíte obávať koronavírusu a jeho komplikácií.
Vírivky- Merkury Market


INŠPIRUJ SA!!

Záhradné altánky a prístrešky Záhradný nábytok Záhradné domčeky Umelá tráva

 

Späť