Aký záhradný gril vybrať?

18.03.2021

Relaxovanie v záhrade si vždy spájame s driemaním na deke, popíjaním chladených nápojov v horúcich dňoch, opaľovaním sa na na prvom jarnom slnku alebo so stretnutiami priateľov a rodiny. Ak chcete svoju záhradu zmeniť na oddychovú zónu, môžete sa vybaviť farebnými hojdacími sieťami, funkčným záhradným nábytkom, záhradnými dekoráciami a praktickými záhradnými bazénmi. Najdôležitejším bodom dnešného sprievodcu sú však záhradné grily, ktorými si môžete vybaviť balkón či terasu.

Elektrické grily, plynové grily, grily na drevené uhlie ... z množstva modelov a typov grilov sa vám zatočí hlava, pretože nebudete vedieť, ktoré zariadenie funguje najlepšie. Prečítajte si nášho sprievodcu až do konca, aby ste si kúpili ten najvhodnejší záhradný gril šitý na mieru pre vaše potreby, a zistite, čomu treba venovať pozornosť pri výbere zariadenia.



 

Záhradné grily - Merkury Market

Druhy grilov

 

Gril na drevené uhlie

 

Grily na drevené uhlie sú najobľúbenejšie zariadenia, po ktorých Poliaci siahajú. Sú vybavené ohňovzdornou misou, do ktorej môžete nasypať drevené uhlie alebo brikety. Grily na drevené uhlie zapaľujeme pomocou podpaľačov. Sú dostupné v mnohých variantoch, a to z hľadiska ceny aj veľkosti. Vyrábajú sa vo všetkých tvaroch a výškach. Pokiaľ ide o cenu zariadenia, gril sa dá kúpiť už od niekoľkých desiatok zlotých, najlacnejšie sú turistické grily.

Jedlá, ktoré smažíte na na takomto grile, majú charakteristickú chuť, pretože sa pripravujú priamo na ohni. Predtým než jedlo hodíte na rošt sa však uistite, že podpaľač úplne vyhorí, pretože suroviny, z ktorých je vyrobený, môžu obsahovať škodlivé látky. Toto je najväčšia nevýhoda grilov na drevené uhlie.

Ak chcete vybrať najlepší druh grilu na drevené uhlie je potrebné posúdiť nasledujúce parametre produktu: Prevedenie - záhradný gril odolný voči korózii. Za zváženie stoja grily z nehrdzavejúcej ocele. Vstavané kolieska uľahčujú presúvanie. Konštrukcia / tvar grilu vzhľadom na jeho podnožky. Záhradný gril vybavený miskou. Veko grilu pomáha udržiavať konštantne vysokú teplotu. Vstavaná nádoba na popol pre jeho ľahké odstránenie. Zabudované príslušenstvo, ako napríklad: teplomer, držiaky na rošt, police.

 

Plynový gril

 

Plynové grily sú pravdepodobne najjednoduchšie na použitie, pretože plameň ohňa je ovládaný gombíkmi. Plyn je tvorený propánom alebo zemným plynom. Svojou štruktúrou pripomína tradičný plynový sporák. Plynový gril má kovovú platňu, na ktorú kvapká tuk z jedla. Šťavy sa vplyvom tepla odparujú a stúpajú naspäť k jedlu. Vďaka tomu majú jedlá smažené na plynovom grile jedinečnú chuť a arómu. Tento druh záhradného grilu má veľkú výhodu v tom, že je takmer okamžite pripravený na použitie. Keďže nepoužívame uhlie, nemusíme čakať kým sa rozpáli. Musíte len nastaviť správnu teplotu a počkať, kým mäso dosiahne požadovaný stupeň prípravy.

 

Elektrický gril

 

Elektrický gril sa takisto používa veľmi jednoducho. Tento typ grilu sa odporúča na záhradu alebo balkón, ak je k dispozícii zdroj elektrickej energie. Veľmi rýchlo dosiahne vami preferovanú teplotu a vytvára len minimálny dym ako aj plynové grily. Sú skvelou voľbou pre ľudí, ktorí chcú grilovať doma, napríklad na balkóne. Na rozdiel od plynového grilu nevyžadujú opätovné plnenie plynových fliaš, pretože ich jediným zdrojom energie je elektrina. Tieto elektrické spotrebiče navyše dokonale smažia jedlo.

Záhradné grily - Merkury Market

Vonkajšie stacionárne grily

 

Tieto typy grilov zvyčajne zaberajú o niečo viac miesta. Sú trvale umiestnené v záhrade, kde majú aj dekoratívnu funkciu. Vonkajšie záhradné grily sú vykurované dreveným uhlím alebo drevom. Delíme ich na:

Murované grily – tieto grily si musíme skonštruovať sami. Môžeme ich umiestniť na terase, veľkosť a tvar si prispôsobíme svojim potrebám. Pokiaľ ide o materiál, z ktorého má byť vyrobený rošt, odporúča sa liatina. Na nej sa pripravujú jedlá najjednoduchšie.

Betónové grily - dostupné ako hotový výrobok, pevné a odolné. Štruktúra grilu pripomína krb. Mal by byť položený na stabilnom a pevnom podklade. Môže dosiahnuť vysoké teploty. Jedná sa o veľmi kvalitné grily. Grilovanie na nich je veľmi pohodlné, pretože sú veľké a majú aj veľké rošty.

 

Ďalšie typy záhradných grilov a ich alternatívy:

 

Udiarne, kotly, záhradné ohniská, plynové variče

Záhradné grily - Merkury Market

Aký záhradný gril zvoliť?

 

Ak neviete, ktorý gril zvoliť, zvážte niekoľko podmienok: Ako často by ste chceli grilovať na rošte? Koľko voľného miesta máte na záhrade? Malo by byť zariadenie stacionárne alebo mobilné? Ktoré z vyššie uvedených výhod grilu najlepšie zodpovedajú vašim očakávaniam? Či vás zaujíma konkrétny spôsob grilovania a prípravy jedla?

 

Koľko stojí prevádzka záhradných grilov?

 

Náklady na domáci krb nie sú určené len cenou produktu, ale aj následnými prevádzkovými nákladmi. Dá sa predpokladať, že čím viac budete grilovať, tým vyššie budú náklady. Najvyššie náklady budete mať pri elektrickom grile. Ceny elektriny naďalej stúpajú a elektrický gril jej aj veľa spotrebuje. Samotný proces grilovania na tomto zariadení je však najjednoduchší. Na druhom mieste je gril na drevené uhlie. Uhlie a podpaľače sa veľmi rýchlo spotrebúvajú a ich ceny nie sú najnižšie. Plynový gril bude z hľadiska prevádzky najlacnejší. Toto zariadenie je vybavené plynovými fľašami, ktoré sa musia po vyčerpaní znovu naplniť. Musíte si však uvedomiť, že náklady na plyn sú nižšie ako na elektrinu, uhlie a podpaľače.

 

Príslušenstvo a výbava grilu

 

Aby ste mohli grilovať, musíte mať základné príslušenstvo pre grilovanie. Je dôležité, aby vami vybrané pomôcky neboli drevené ani plastové, pretože grilovanie je práca pri vysokých teplotách. Riad musí byť odolný voči teplu - pre túto úlohu je najvhodnejšia nehrdzavejúca oceľ.

Najdôležitejšie veci, ktoré by ste si mali kúpiť, sú: kliešte, lopatka a vidlica. Doplnky môžete kupovať jednotlivo alebo v sade, čo bude určite jednoduchšie.

Za zmienku stojí aj kefka so stojanom na tečúci tuk, ktorou môžete mäso pohodlne namazať olejom.

Ďalším príslušenstvom je: zkrehčovač mäsa, teplomer, oceľové alebo hliníkové tácky pre gril, ihli na špízy, klasické alebo silikónové rukavice.

Záhradné grily - Merkury Market

Čistenie grilu

 

Dúfame, že ste si už vybrali ten pravý gril pre vašu záhradu! Teraz je dôležité naučiť sa, ako ho správne očistiť. Najdôležitejšie je, aby bol rošt po každom grilovaní dôkladne umytý a odmastený. Ak sú na mriežke zaschnuté nečistoty, použite kefu s tvrdými štetinami. Proces čistenia grilu bude oveľa jednoduchší, keď siahnete po prípravku na čistenie rúry. Tento výrobok odstraňuje mastnoty, baktérie aj usadeniny.

Na ochranu vášho vybavenia na zimné obdobie si môžete kúpiť aj špeciálny poťah. Gril schovaný pod ochranným poťahom bude menej vystavený prachu a iným nečistotám.

Späť