Ako zrekonštruovať starú stoličku?

08.04.2021


Nevyhadzujte starú rozbitú stoličku, ale dajte jej druhý život, nech vyzerá ako nová! Musíte ju len opraviť a správne nalakovať. Objavte čaro starého nábytku! Vytvorte si dokonalý nábytok do svojej obývačky alebo kuchyne. Renovácia starej stoličky je skvelou príležitosťou na vytvorenie originálneho sedadla s nízkymi nákladmi. Fotografie reštaurovaných stoličiek, ktoré obdivujeme na portáloch interiérov, nás môžu motivovať k tomu, aby sme siahli po kefách, brúsnom papieri a dôkladne zmenili náš nábytok. Poďme teda pohľadať starý nábytok, dostať ho z podkrovia a naplánovať jeho renováciu. Dať starým stoličkám druhú mladosť je jedným z najjednoduchších a zároveň hospodárnych spôsobov, ako vytvoriť jedinečný dekor. Ako obnoviť drevenú stoličku?
Kuchynské stoličky- Merkury Market

 

Renovácia starých stoličiek - čo potrebujete vedieť?
 

Treba začať tým, že renovácia drevenej stoličky je jednoduchá úloha - nepotrebujete špeciálne vybavenie ani odborné znalosti. Nový vzhľad môžete dať buď veľmi opotrebovanej stoličke, alebo stoličke, ktorej stačí iba pár šmirgľových papierov. Oplatí sa tiež navštíviť miestny blší trh a prezerať si reklamy na webe - na týchto miestach je obzvlášť ľahké nájsť lacné stoly, stoličky alebo celé sady stolov a stoličiek, ktoré si zoberieme do dielne. 

 

Ako obnoviť stoličku - krok za krokom?
 

Pred tým než sa pustíte do práce si pripravte potrebné výrobky, príslušenstvo a základné náradie vrátane brúsneho papiera: hrubý a jemnozrnný, fólia na ochranu podlahy, tmel, tmel na drevo, malý a väčší štetec, nádobu na farbu, vedro, handrička, špongia, jemný čistiaci prostriedok a farba, lak alebo lazúru.
Kuchynské stoličky - Merkury Market

 

Príprava
 

Aby naša snaha priniesla očakávaný výsledok a znovu získala lesk starého nábytku, musíme v prvom rade správne a precízne pripraviť povrch na maľovanie. Najskôr si poďme vyhodnotiť stav stoličky. Musíme vykonať nevyhnutné opravy, aby bolo jej použitie predovšetkým bezpečné. Ďalej skontrolujeme náter alebo lak pokrývajúci drevo. Môže sa stať, že sa vrstva farby alebo laku na nábytku odlupuje alebo pri dotyku sa lúpu celé pláty. To znamená, že musí byť odstránený všetok starý povlak. Ak na takýto povlak nanesiete ďalšiu vrstvu farby, dôjde v krátkom čase k odlupovaniu čerstvej vrstvy spolu so starou. Renovácia drevených stoličiek je založená hlavne na dôkladnom vyčistení ich povrchov hrubým brúsnym papierom. Zbavíme sa všetkého, čo odpadne. Brúsením sa tiež snažíme vyrovnať prípadné mechanické poškodenia a škrabance.
Poslednou prípravnou fázou je matovanie povrchu jemnozrnným papierom, vďaka čomu nová farba dosiahne lepšiu priľnavosť k podkladu. Môžeme tiež použiť brúsku na drevo na odstránenie starých náterov. Aby sme obnovili starú stoličku a odstránili starý lak, musíme brať do úvahy aj potrebu demontáže nábytku. Potom farbu odstránime oveľa opatrnejšie, ale rozdiel nebude vždy viditeľný a často urobíme týmto spôsobom nejaké práce navyše.
Vankuše- Merkury Market

 

Ako vymaľovať drevenú stoličku?
 

Predtým, ako siahneme po štetcoch a pustíme sa do renovácie, musíme venovať chvíľu správnemu výberu prípravy na maľovanie a ochrane dreva. Toto je ideálny okamih na zváženie, aký konečný výsledok chceme a pred akými faktormi chceme drevo chrániť. Môžeme sa zamerať na prírodu a zachovať zrnitý vzor, ​​zatiaľ čo exponujeme a prehlbujeme tieň dreva. Na druhej strane nám obnova starých stoličiek dáva príležitosť dať nám úplne inú, ale stále prírodnú a „drevenú“ farbu. Podľa toho, aký výsledok chceme dosiahnuť obnovou, vyberáme buď úplne priehľadný produkt, alebo produkt s pigmentmi vybranej farby. Drevo je mimoriadne univerzálny a všestranný materiál. Je ťažké presne definovať jeden štýl usporiadania alebo konvencie, v ktorom bude táto prírodná úprava fungovať. Vyzerá obzvlášť pôsobivo v aranžmánoch: ekologických, klasických, elegantných a vintage. Pred začatím práce by ste si mali tiež pamätať, najmä ak je kuchynský nábytok striekaný, aby ste si mohli pripraviť ochrannú masku alebo dokonca okuliare - nikdy nemôžete byť príliš opatrní. Obnova starej stoličky tradičnou farbou nebude vyžadovať nijaké špeciálne opatrenia, stojí však za to starostlivo zvoliť prostriedok aj štetec.
Pamätajte, že rôzne druhy farieb by ste mali pred prácou poriadne pretrepať, tie klasické by sa mali občas zriediť. Pokiaľ ide o akt maľovania - zamerajme sa viac na presnosť ako na rýchlosť. Renovácia starých drevených stoličiek niekedy vyžaduje nanášanie dvoch vrstiev farby a tento krok sa neoplatí vynechať. Pamätajte však, že každá nasledujúca vrstva sa nanáša po zaschnutí predchádzajúcej.
Kuchynské stoličky- Merkury Market

 

Ako renovovať staré stoličky?
 

Pri renovácii stoličiek je najlepšie zamerať sa na vysoko kvalitné výrobky. Ako ich použiť na dosiahnutie najlepšieho účinku, závisí od konkrétneho produktu. Preto by sme mali hľadať podrobné a záväzné informácie v technickom liste vybraného produktu. Existuje tiež niekoľko pravidiel, ktoré zostávajú rovnaké. Pokiaľ sme neodstránili predchádzajúci náter a máme v úmysle natrieť drevenú stoličku iným výrobkom ako doteraz, mali by sme najskôr vykonať skúšobný náter. Je to test na malej a neviditeľnej časti povrchu. Ak po zaschnutí nezaznamenáme žiadne nežiaduce účinky, môžeme to s istotou celé vymaľovať. V opačnom prípade by mala byť stolička zbavená všetkých predchádzajúcich náterov a mal by sa znova vykonať proces prípravy farby. Okrem toho nezabudnite na štetec naniesť malé množstvo produktu a najlepšie je začať maľovať z ťažko dostupných miest. Ako obnoviť starú stoličku, ak chceme čo najprirodzenejší efekt a chceme dodatočne chrániť nábytok pred mechanickým poškodením? Môžeme použiť výrobky, ktoré vytvárajú priehľadné povlaky. Po vyčistení a odstránení prachu stačí naniesť vrstvu vhodného laku.
Kuchynské stoličky- Merkury Market

 

Ako obnoviť čalúnenú stoličku?
 

Na záver pár slov o čalúnení - ako obnoviť stoličku, ktorá je ním vybavená? Okrem vyššie popísaných činností by ste mali skontrolovať stav sedadla. Aby sme to dosiahli, musíme odstrániť látku, ktorá kryje penu, a zistiť jej stav aj látky. Niekedy ich stačí vyčistiť. Bohužiaľ, nie vždy máme šťastie, niekedy musíte myslieť na to, ako spolu s opravou sedačky obnoviť staré drevené stoličky. Môžeme vyrobiť úplne novú výplň. Musíte len vystrihnúť vhodný kúsok materiálu a potom ho pomocou zošívačky na čalúnenie, spojiť s hubkou. Stáva sa tiež, že stav peny tiež vyvoláva naše pochybnosti. V takom prípade je najlepšie ju vymeniť vyrezaním nového kusu správnej veľkosti. Ako obnoviť čalúnené drevené stoličky, ak nemáme vyššie uvedené nástroje a materiály? Ľahko ich nájdete v obchode pre domácich majstrov. Cena aj tak neprekročí náklady na kúpu novej stoličky.

Zhrnutie

Je pravda, že investícia do dreveného nábytku je investíciou kapitálu na celé roky. Aj keď ich prvá sláva zhasne a prestanú sa hodiť do interiéru, stačí ich len renovovať a za nízku cenu môžeme vytvoriť elegantný a jedinečný nábytok, ktorý sa hodí k novému interiéru. Obnova starých sedadiel je jednoduchá, rýchla a zábavná. Namiesto toho, aby ste trávili čas hľadaním dokonalej stoličky do obývacej izby na internete alebo v obchodoch s nábytkom, môžete si ju vytvoriť sami. Stačí urobiť kozmetické opravy, vyčistiť a prebrúsiť drevený povrch a potom ho natrieť farbou, ktorú chcete.

 

Späť