Ako vyčistiť gauč? Populárne triky

31.03.2021

 

Látková či kožená pohovka, ktorá sa používa každý deň, veľmi rýchlo prestane vyzerať ako pekný kus nábytku, najmä ak ju používajú aj deti. Väčšina čalúnenia sa veľmi ľahko znečistí, vznikajú fľaky z tekutín a hromadí sa prach na povrchu, v ktorom sa vytvárajú roztoče škodlivé pre alergikov. Viditeľné škvrny mastnoty, zvyšky jedla alebo rozliate nápoje nevyzerajú dobre a nútia nás zaujímať sa, ako vyčistiť gauč tak, aby to bolo rýchle, efektívne a lacné. Čistenie pohovky je ešte väčšou výzvou pre majiteľov domácich miláčikov, ktoré nechávajú chlpy po celom dome. Čalúnené pohovky by ste mali čistiť pravidelne, pretože väčšina nečistôt sa časom čoraz ťažšie odstraňuje. To však neznamená, že by ste sa nemali pokúsiť umyť každú škvrnu ihneď po jej objavení. Ak to urobíte nekvalifikovane alebo použijete nesprávny prípravok, môže to viesť k vzniku nepekných škvŕn alebo odfarbíte čalúnenie. Predtým, ako začneme čistiť sedacie súpravy, pohovky, kreslá alebo iný čalúnený nábytok v obývacej izbe, stojí za to zistiť, ako odstrániť škvrnu z konkrétneho materiálu pomocou domácich metód.

Pohovky - Merkury Market

Čistenie pohovky krok za krokom

 

Čistenie gauča alebo pohovky by malo vždy pozostávať z niekoľkých etáp zameraných na prípravu znečisteného povrchu na čistenie, bez ohľadu na poťahový materiál.

Vysávanie čalúneného nábytku

Vždy začnite tým, že sa zbavíte prachu. Najjednoduchšie ho odstránite pomocou vysávača, pre štrbiny použite podlhovastý nadstavec, lebo tam sa zvyčajne hromadí najviac nečistôt. Z vankúšov sa obvykle dajú zvliecť poťahy a môžete ich teda vyprať v práčke. Po vysávaní stojí za to použiť špeciálny čistiaci valček, na ktorý sa nalepia zvyšné prachové častice, chlpy a vlasy.

Očistenie gauča kefou

Očistenie povrchu pohovky pomocou kefy s mäkkými štetinami nám umožní zbaviť sa niektorých zaschnutých škvŕn a nečistôt, ktoré sa nedali vysať lebo prenikli do materiálu. Buďte však opatrní a nerobte to príliš rázne, najmä v prípade citlivého koženého čalúnenia alebo ekokože.

Čistenie ostatných častí pohovky

Rohové sedacie súpravy a kreslá majú často ďalšie dekoratívne alebo funkčné prvky, ako sú nožičky, podrúčky a ozdobné doplnky. Zvyčajne sú vyrobené z dreva alebo kovu, vďaka čomu je ich čistenie veľmi jednoduché - stačí ich otrieť suchou a potom vlhkou handričkou alebo použiť saponát určený na konkrétny druh materiálu. Teraz, keď viete, ako pripraviť gauč na čistenie, je čas sa dozvedieť viac o domácich čistiacich prostriedkoch používaných na odstraňovanie rôznych druhov škvŕn z látky a kože.

 

Osvedčené spôsoby, ako vyčistiť gauč

 

Prírodné prípravky, ktoré si môžete pripraviť doma, sú nielen oveľa lacnejšie, ale aj zdravšie a bezpečnejšie ako hotové čistiace prostriedky na sedacie súpravy. Zvyčajne sú tiež oveľa jemnejšie, takže ich môžete použiť bez obáv z poškodenia čalúnenia.

Osviežiť alebo čistiť gauč?

Ak uplynulo niekoľko mesiacov od posledného čistenia gauča a nevidíte na ňom žiadne škvrny, stačí látku osviežiť. Povrch látky môžeme jednoducho utrieť vlhkou handričkou alebo siahnuť po metóde, ktorú používali ešte naše babičky - na gauč rozprestrieť plachtu navlhčenú vodou zmiešanou s avivážou, a potom poudierať pracherom na koberce. Vďaka tomu bude čalúnenie príjemne voňať a prestane elektrizovať. Na druhej strane, v prípade čerstvých povrchových škvŕn odporúčame najskôr použiť navlhčené detské obrúsky - ich použitie často problém ihneď vyrieši a oddiali potrebu čistenia gauča.

Pohovky - Merkury Market

Čistenie látkových sedacích súprav

Pohovky, kreslá, čalúnené taburetky, rohové sedacie súpravy s funkciou spania a ďalší látkový čalúnený nábytok sa nachádza v prevažnej väčšine domov a bytov. Ak má škvrny, môžete ich skúsiť odstrániť vodou so saponátom alebo prípravkom na koberce ale existujú aj o niečo účinnejšie metódy.

Roztok teplej vody (2 litre) so šťavou z jedného citróna (zabraňujúcou množeniu roztočov) a dvoma lyžičkami sódy bikarbóny (rozpúšťajúcej nečistoty) bude perfektný. Tento roztok aplikujte na čistú handričku a potom jemne vtierajte do škvrny. Ak čalúnenie príliš namočíte a molitan pod látkou je vlhký, odstráňte prebytočnú vodu papierovými utierkami a potom osušte fénom.

Roztok vody a kyseliny citrónovej (10 g na pol pohára vody) je tiež veľmi účinný pri odstraňovaní škvŕn od kávy, čaju či džúsu. Po nanesení na fľak počkajte asi 10 minút a potom zotrite vlhkou handričkou.

Voda s amoniakom (dve polievkové lyžice na liter vody) je dokonalá na čistenie velúrových alebo zamatových sedacích súprav, ale látku by ste mali vždy utierať v smere uloženia vláken. Najťažšie je odstrániť mastné škvrny. Ak ich zbadáte ihneď po vytvorení, posypte ich zemiakovou múkou a počkajte 15 minút, potom znečistený povrch povysávajte a utrite vlhkou handričkou alebo špongiou. V prípade starej škvrny môžete použiť zriedený alkohol, napríklad denaturovaný lieh.

 

Ako čistiť kožené pohovky a iný čalúnený nábytok?

 

Prírodná aj umelá koža je oveľa jemnejšia ako látka, takže sa ľahšie poškodí. Na jej čistenie nepoužívajte bielidlá, rozpúšťadlá ani prípravky s alkoholom, benzínom alebo amoniakom, ktoré by mohli poškodiť takéto čalúnenie – môžu spôsobiť napríklad zmenu farby alebo popraskanie kože.

Aby ste sa zbavili nečistôt z ekokože, stačí ju utrieť bavlnenou handričkou namočenou vo vode so sivým mydlom. Je dôležité, aby bola dobre vyžmýkaná, pretože kožené čalúnenie veľmi zle znáša vlhkosť. Nie skôr ako hodinu po utretí pohovky dosucha ju môžete potrieť mastným prípravkom alebo napríklad ľanovým či repkovým olejom. Vďaka tomu sa bude čalúnenie elegantne lesknúť a oveľa menej absorbovať nečistoty.

Ako vyčistiť pohovku z mimoriadne jemnej prírodnej kože? Najbezpečnejšou metódou je použitie špeciálneho prostriedku so správne vybranou zmesou jemných čistiacich látok a prírodných voskov. Ak škvrny po takomto ošetrení nezmiznú, môžete tiež použiť roztok rastlinného oleja (pol pohára) a octu (3/4 šálky), ktorý na zafarbené miesto naneste rozprašovačom a potom ho utrite mäkkou handričkou .

Pohovky - Merkury Market

Čistenie pohovky – čo by ste ešte mali vedieť?

 

Prípadné väčšie nečistoty na gauči by ste mali čistiť zvonka dovnútra, aby ste škvrnu ešte nezväčšili. Ak sa chcete ubezpečiť, že sa pohovka pri čistení nepoškodí, mal by sa urobiť jednoduchý test - zakúpený alebo domáci prípravok nanesieme na čalúnenie na málo viditeľnom mieste a skontrolujeme, či neodfarbuje čalúnenie nábytku.

Ak pri pokuse o čistenie pohovky spôsobíme nepekné škvrny, zvyčajne ich stačí utrieť handričkou namočenou v demineralizovanej vode. Gauč môžeme tiež očistiť tepovačom, ktorý pod tlakom vysáva nečistoty, ktoré prenikli hlboko do materiálu.

Späť