Ako vybudovať jazierko?

02.03.2021

Jazierko môže zdobiť každú záhradu. Jedinečné čaro takejto nádrže zaisťujú plávajúce rybičky alebo pestovanie vodných rastlín. Odpočívanie v jeho blízkosti poskytuje pozitívne vizuálne podnety a spríjemňujú relaxáciu. Je to tiež skvelé miesto pre hry detí, samozrejme pod prísnym dohľadom dospelých. Ako vybudovať rybník? Aké materiály na to použiť? Aká hlboká by mala byť voda v jazierku? Špecialisti z Merkury Marketu vám odpovedia na tieto a aj ďalšie otázky v tomto článku.

Záhradné jazierka - Merkury Market

Prípravy na budovanie rybníka

 

Urobte si plán

 

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pred začatím budovania nádrže, je jej správne naplánovanie. Najlepšie bude nakresliť si plán vašej záhrady, kde bude zachovaná mierka, aby ste mohli vizuálne zhodnotiť aká bude optimálna veľkosť jazierka a jeho umiestnenie.

 

Poloha jazierka

 

Najdôležitejšie je starostlivo vybrať miesto, kde chcete vytvoriť jazierko. Nemalo by byť pod vplyvom intenzívneho slnečného žiarenia po celý deň. Optimálne vystavenie slnku je 4 - 6 hodín denne. Nadbytočné prehrievanie vody v jazierku môže spôsobiť jej nadmerné odparovanie a rýchly rast rias. Na druhej strane príliš zatienené miesto bude mať negatívny vplyv na vývoj rýb a rastlín zasadených v jazierku. Nádrž by tiež nemala byť umiestnená v bezprostrednej blízkosti stromov. Listy a konáre, ktoré z nich budú padať, znečistia vodu a zanášajú dno. Korene stromov môžu tiež spôsobiť vydutie jeho štruktúry. Mali by ste dbať aj o to, aby ste okolo jazierka mali vyššie rastliny, napríklad rôzne trávy a kríky. Tie budú schopné zatieniť časť jeho povrchu a poskytnúť tak útočisko rybám v horúcich dňoch. Z praktických dôvodov by rybník nemal byť príliš ďaleko od domu. Pri starostlivosti o jazierko budete potrebovať prístup k zdroju elektriny a tečúcej vody.

 

Veľkosť jazierka

 

Počas projektovania rybníka je tiež potrebné rozhodnúť, aká bude jeho veľkosť. Pamätajte, že čím väčšia je plocha jazierka, tým ľahšie sa udržuje v dobrom stave. Malý a plytký rybník sa na slnku rýchlo vyhreje, čo bude mať za následok zlé okysličenie vody a premnoženie rias. Na druhej strane by ste nemali v malej záhrade stavať jazierko s rozlohou väčšou ako 8 m2, pretože bude pre ňu príliš veľké.

 

 

Stavebné povolenie

 

Podľa ustanovení stavebného zákona potrebujete stavebné povolenie na vodné nádrže s rozlohou presahujúcou 50 m2. Požiadajte oň v miestnom úrade a priložte 4 kópie projektu rybníka vypracované autorizovaným architektom.

Záhradné jazierka - Merkury Market

Budovanie jazierka krok za krokom

 

Jazierko je možné kúpiť ako hotový výrobok alebo si ho môžete vyrobiť sami. Druhá možnosť vám dá nielen lepší pocit z dobre vykonanej práce ale poskytuje aj viac možností. Použitím hotového výrobku, ktorý je dostupný v rôznych tvaroch, bude tiež uspokojivé, a navyše rýchlejšie.

 

Výkopové práce

 

Stavba rybníka si vyžaduje vhodný výkop. Môžete si ho vykopať sami. V prípade nádrží s väčšou rozlohou a hĺbkou bude potrebné zamestnať odborný tím pre rybníky so špecializovaným vybavením.

Začať by ste mali vyznačením obrysu jazierka v teréne pomocou záhradnej hadice alebo lana. Týmto spôsobom bude jeho tvar nakreslený na zemi. Potom môžete začať kopať prvú vrstvu – jazierko može mať viacej rôzne hlbokých vrstiev. Aby sa zabránilo zosuvom pôdy, mali by sa vykonávať práce z vonkajšej strany smerom do stredu jazierka. Výkop by nemal presiahnuť hĺbku 100 cm. Na úrovni 30 až 60 cm výkopu by mali byť vybudované terasy široké 30 - 40 cm. Poslúžia na neskoršie umiestnenie špeciálnych košov s vodnými rastlinami. Aby sa zem nezosúvala ani pod tlakom vody, ktorá bude v jazierku, musia byť okraje dna vybudované s príslušným sklonom (nie kolmo). Dno by mal byť rovné. Okolo nádrže je možné vytvoriť úzku drážku vysypanú štrkom, ktorá zabráni presakovaniu vody z nádrže do zeme.

Všetky nerovnosti a zvyšky ako konáre, korene a kamene by sa mali z dna jazierka odstrániť. Potom treba pôdu na dne poriadne vytvrdiť (udupať) a vysypať asi 5 - 10 cm vrstvou piesku. Vo fáze výkopových prác musíme mať všetko dobre premyslené a dbajte na precízne prevedenie.

 

Položenie izolačnej fólie

 

Izolačná fólia by mala byť chránená pred možným poškodením, čo zabezpečíme vyložením dna špeciálnou podložkou. Na tento účel môžete použiť materiály ako geotextília, agrotextília alebo minerálna vlna. Fólie a lepidlá na jazierka nájdete za dostupnú cenu v našom obchode Merkury Market. Ďalším krokom je položenie izolačnej fólie s hrúbkou minimálne 1 mm. Musíte ju rozložiť, počnúc od najnižšieho bodu nádrže smerom nahor. Fóliu nemôžete príliš naťahovať, mala by ležať voľne. Fólia musí presne kopírovať povrch jazierka, aby sa na nej netvorili ohyby. Na brehu jazierka by mal byť presah fólie minimálne 20 - 30 cm, ktorý by mal byť zamaskovaný kamienkami. Nakoniec na dne umiestníme filtračné čerpadlo. Vhodné jazierkové čerpadlá fungujú bez poruchy mnoho rokov. Hadice a elektrické káble vedúce k čerpadlu musia byť pokryté fóliou a zamaskované kameňmi a štrkom. Odporúčame napríklad krémové dekoračné kamienky.

 

Napustenie vody do jazierka

 

Po položení fólie môžete začať rybník napúšťať vodou. Je potrebné vykonať tento proces pomalým tempom, aby sa izolačná fólia neposunula a nepokrčila. Najlepšie urobíte, ak jazierko naplníte najskôr do polovice a ak je fólia správne usadená, jazierko doplníte.

 

Dokončovacie práce

 

Ďalším krokom je vystuženie brehov rybníka. Za týmto účelom sú na ne umiestnené kamene rôznych veľkostí. Aby sa nám fólia nezosunula, musíme použiť kamene väčšej veľkosti, ktoré sa ukladajú do murovacej malty.

V blízkosti rybníka môžte vysadiť rôzne druhy rastlín. Ich úlohou je okrem čisto estetických účelov aj absorbovať prebytočnú vlhkosť. Chránia tiež jazierko pred vetrom a silným slnkom a vystužujú jeho brehy. Najlepšie druhy rastlín pre jazierka sú tie, ktoré rastú v prirodzenom prostredí v blízkosti vodných nádrží. Tie sú najviac odolné voči hnilobe od nadmernej vlhkosti. Konečnou fázou budovania jazierka je výsadba vodných rastlín. Nielenže zdobia jazierko ale aj maskujú všetky prípadné nedostatky, ktoré vznikli pri jeho budovaní. Predovšetkým však udržiavajú biologickú rovnováhu v nádrži. Úlohou rastlín je okysličiť vodu a zabezpečiť jej adekvátne tienenie. Vďaka tomu chránia vodu pred nadmerným ohrievaním a poskytujú útočisko vodným živočíchom. Musíte ale dbať na to, aby aspoň jedna tretina vodnej hladiny nebola zarastená. S výsadbou vodných rastlín môžete začať najskôr dva týždne po vybudovaní jazierka. Je potrebné ponechať dostatočný čas na stabilizáciu biologických podmienok vo vode jazierka. Vďaka tomu sa rastliny rýchlejšie aklimatizujú. Vysádzajú sa do špeciálnych košov, ktoré sú opatrené výstelkou, aby sa zabránilo vyplavovaniu pôdy do vody. Na výsadbu v týchto košoch môže byť použitá normálna kvetinová pôda. Lepším riešením však bude zmes z hliny, piesku a kompostu, zmiešaná v rovnakom pomere.

Späť