Ako renovovať starý drevený nábytok

26.12.2021

Babičkino kreslo, stolík z dávnych čias, opotrebovaný, no kvalitný písací stôl – starý nábytok môže mať veľkú hodnotu, nielen sentimentálnu. Namiesto toho, aby ste ich nahradili, môžete im dať nový život! Renovácia dreveného nábytku je nielen praktickým, ale aj ekologickým riešením. Overte si, ako to urobiť správne, aby získali nový, estetický vzhľad a stali sa nielen funkčným prvkom v interiéri, ale aj skvelou dekoráciou.

 

Komody- Merkury Market


V tomto článku:
1. Renovácia dreveného nábytku
2. Kde začať s reštaurovaním nábytku?
3. Renovácia nábytku – krok za krokom
4. Renovácia dreveného nábytku – druhý krok
5. Renovovaný nábytok s moderným nádychom



Renovácia dreveného nábytku

Reštaurovanie starého nábytku nie je len menej odpadovým životným štýlom – je to aj skvelý spôsob, ako tráviť voľný čas. Hoci ide o náročnú a trpezlivú činnosť, nevyžaduje si špecializované zručnosti. Kľúčom k úspechu je presnosť a dodržanie niekoľkých pravidiel renovácie nábytku. Než začnete pracovať, musíte sa na to dobre pripraviť. V prvom rade zhodnoťte stav vášho dreveného nábytku. To vám umožní definovať rozsah požadovaných činností, a teda okrem iného pripraviť vhodné nástroje a materiály. Potom si položte otázku, aký efekt chcete dosiahnuť. Preferujete vysoký lesk alebo radšej matné povrchy? Máte radi drevený nábytok v rustikálnom, retro, klasickom a glamour štýle? Preferujete prírodný vzor dreva alebo hladké povrchy vo výrazných farbách? Renováciu dreveného nábytku je lepšie naplánovať od začiatku do konca až po konečný efekt – zmena konceptu uprostred práce môže byť problematická. Správna príprava si vyžaduje zhromaždenie nástrojov a materiálov. V závislosti od stavu drevenej komody alebo iného nábytku možno budete potrebovať:
• brúsny papier – hrubý a jemnozrnný
• brúska
• akumulátorová vŕtačka
• tmel
• tmeliaca zmes
• impregnácia
• základný náter alebo penetráciu
• Lepidlo Wikol
• farba na drevený nábytok
• lak
• moridlo
• lazúra
• olej na drevo
• handra
• štetce a valčeky
• maska
• ochranné okuliare
Veľa závisí aj od toho, aký nábytok plánujete renovovať. Napríklad viac práce si vyžadujú súpravy drevených stolov a stoličiek a oveľa menej - malé drevené vešiaky. Tiež si musíte vybrať medzi vibračnou brúskou, excentrickou brúskou atď.

 

Nábytok do jedálne- Merkury Market

Kde začať s reštaurovaním nábytku?

Skôr ako začnete s reštaurovaním dreveného nábytku, uistite sa, že máte pre seba vhodné miesto. Drevené stoly a ostatný nábytok je najlepšie brúsiť a natierať pod holým nebom. Ak na ňom plánujete stráviť viac ako jeden deň, uistite sa, že starý nábytok sa dá premiestniť napríklad do garáže. Chráňte podlahu fóliou. Zakryte aj iné predmety, aby sa na ne neprášilo. Aby reštaurovanie nábytku prinieslo očakávaný efekt, je potrebné vopred pripraviť povrch. Drevené stoličky a iný drevený nábytok je potrebné najskôr povysávať, vyčistiť mäkkou handričkou a odmastiť. Samozrejme, všetko závisí od stavu povrchu nábytku. Povrch nábytku je potrebné očistiť od starých náterov pomocou brúsky alebo brúsneho papiera. Brúste ho veľmi opatrne – najmä ak chcete zachovať prirodzený vzhľad dreva a zdôrazniť kresbu dreva. Na brúsenom povrchu nesmie byť vrstva starého laku. Odizolovaný náter stačí zdrsniť brúsnym papierom so zrnitosťou aspoň 120. Po brúsení dreva treba jeho povrch dôkladne povysávať. Oplatí sa vyčistiť aj zvyšné prvky v miestnosti, pretože sú určite zaprášené!

 

 Štetce- Merkury Market


Renovácia nábytku - krok za krokom

Po vybrúsení je vidieť surové drevo – je čas posúdiť, či si zrenovovaná drevená posteľ, drevený toaletný stolík či iný kus nábytku rokmi nezískal nechcených nájomníkov. Prítomnosť podkôrneho hmyzu spoznáte podľa malých otvorov na jeho povrchu. Vyhnanie hmyzu je dosť náročná úloha, preto je lepšie použiť na to špeciálne prípravky. Chemikálie treba naniesť na povrch nábytku, zabaliť do fólie a nechať cez noc pôsobiť. Drevené skrinky a iné predmety z masívneho dreva môžu mať rôzne praskliny a dutiny. Mali by byť doplnené použitím tmelu. Pomocou špachtle nanášame prípravok tak, aby prenikol hlboko do dreva - do dier a zárezov. Nechajte vyschnúť, potom obrúste a odprášte.

 

Písacie stoly- Merkury Market


Renovácia dreveného nábytku - druhý krok


Je čas dať vášmu starému nábytku nový vzhľad! Staré drevené nočné stolíky môžu vyzerať ako nový nábytok alebo sa stať originálnym prvkom retro či vintage dizajnu interiéru. Predtým pripravený povrch je potrebné chrániť - podkladovým lakom, impregnáciou alebo olejom. Ochrannú vrstvu je možné vytvoriť aj moridlom alebo lazúrou. Drevené prvky natrieme základným lakom alebo iným prípravkom pomocou štetca. V prípade oleja môžete použiť aj špeciálne tampóny. Pred lakovaním sa však oplatí prečítať si pokyny výrobcu. Laky na vodnej alebo rozpúšťadlovej báze chránia drevené prvky. Prípravok však chráni drevo len vtedy, keď je nanesený presne a rovnomerne. Toto je niečo, s čím by ste sa nemali ponáhľať! Napríklad skrinky na topánky atď., natierajte pomaly kým sa nedosiahne rovnomerný, jednotný náter. Pri nanášaní laku alebo moridla na povrch nábytku nezabudnite pravidelne utierať prebytočný prípravok. Pre lepší účinok nechajte prípravok zaschnúť – koľko času tomu treba venovať, si pozrite v pokynoch výrobcu. V prípade potreby naneste druhú vrstvu.

 

Písacie stoly- Merkury Market

Zrenovovaný nábytok s moderným nádych

 

Najobľúbenejším riešením je natretie nábytku farbou alebo nanesenie laku v odtieni podobnom prírodnému. V tejto verzii vyzerajú všetky druhy dreva atraktívne. Bez ohľadu na to, či renovujete starý nábytok alebo napríklad drevené rámy, ich prírodný vzhľad surového dreva sa bude skvele hodiť do moderných aj klasických aranžmánov alebo módnych škandinávskych, rustikálnych, retro či vintage aranžmánov. Alternatívou k takémuto riešeniu je renovácia nábytku a jeho náter farbou vo výraznej farbe. Fľašková zelená, červená, čierna alebo oranžová - takéto farby vyzerajú skvele v modernistických alebo pop artových interiéroch.

 

 

Písacie stoly- Merkury Market

Pozor! V prípade nábytku ako sú drevené kuchynské kúty alebo iné prvky používané v kuchyni je najlepšie použiť špeciálny renovačný náter V33. Kazeínová farba nie je príliš vhodná na tento typ materiálu. Na trhu sú dostupné prípravky určené na renovovaný kuchynský nábytok. Reštaurovanie poškodeného, ale stále konštrukčne zdravého nábytku je v prípade masívnych, kvalitných drevených prvkov tým najlepším riešením. Takéto práce prinesú želaný efekt aj v prípade dyhovaného nábytku. Je to skvelý spôsob, ako vdýchnuť nový život starým veciam a osviežiť vzhľad vášho bytu za nízku cenu!
 


Inšpirujte sa!

Zariaďujeme obývaciu izbu v paneláku - sprievodca v 3 krokoch
Ako usporiadať kuchynské skrinky
Aká šírka postele pre dve osoby

 

Späť