Ako položiť podlahové panely? 6 tipov na ukladanie

03.10.2019

Pri dokončovaní podláh sa laminatové podlahy stávajú čoraz bežnejším riešením. Prečo? Je to lacný a veľmi ľahko inštalovateľný systém. Na položenie podlahových panelov nepotrebujete profesionálne zručnosti ani drahé nástroje. Len trochu nadšenia pre domácich majstrov, aby urobili všetku prácu sami. Predtým, ako s tým začnete, si prečítajte naše praktické tipy. Povieme vám, ako položiť podlahové panely a ako sa na ne pripraviť.

 

1. Vyberte príslušné podlahové panely

 

Pred položením panelov na podlahu musíte zvoliť správny typ. Vaše rozhodnutie by malo byť ovplyvnené použitím holí. Ak ich chcete používať v obývacej izbe, najdôležitejšie budú estetické aspekty. Môžete si vybrať panely štylizované pre rôzne druhy dreva a dokonca aj pre iné materiály - napríklad kameň. Ak ich však chcete umiestniť do kúpeľne alebo kuchyne, ich fyzikálne vlastnosti budú dôležité.

 

Najlepšie parametre majú vinylové podlahy. Sú pokryté špeciálnou vrstvou, ktorá ich chráni pred vlhkosťou a uľahčuje ich čistenie. Ak sa voda alebo tuk dostane na povrch, neabsorbuje to, nenapučia sa ani sa nedeformujú. Toto je najlepšie riešenie pre izby s ekonomickejším charakterom.

 

2. Pripravte panely a podklad

Nie každý vie, že laminatové podlahy by sa mali aklimatizovať v miestnosti, v ktorej budú umiestnené. Pred pokládkou sa odporúča nechať ich v interiéri 48 hodín. Nechajte ich ležať vodorovne a vložte ich do pôvodného obalu. Teplota v miestnosti by nemala byť nižšia ako 18 stupňov Celzia a jej vlhkosť by mala byť nižšia ako 50%, ale nemala by byť vyššia ako 70%.

 

Podlaha by mala byť pripravená pred riadnou prácou. V prvom rade musí byť rovná, čistá a suchá. Ak je akákoľvek nerovnosť viac ako 3 milimetre na bežný meter, budete musieť použiť vyrovnávaciu hmotu. Po naliatí musíte počkať, až úplne vyschne.

 

3. Položte fóliu a základ

 

Po celej ploche by mala byť vyvalená parozábrana. Jeho vonkajšie okraje by mali vyčnievať približne 10 centimetrov do steny. Musíte pamätať na to, že nasledujúce pásy fólie sa prekrývajú asi o 20 centimetrov a ich kontaktné plochy by mali byť zlepené lepiacou páskou. Ďalšou fázou je zakrytie fólie zvukovou izoláciou. Mal by priľnúť na steny, ale nemal by sa prekrývať. Rezignujeme na zvukovú izoláciu, keď kladieme laminované panely, ktoré už majú zabudovanú zvukovú izoláciu.

 

4. Pokladanie podlahových panelov

Položenie panelov by malo začať od ľavého zadného rohu miestnosti. Stojí za to ich položiť rovnobežne s uhlom slnečného žiarenia. V opačnom prípade svetlo zvýrazní miesta, kde sú spojené lamely. Prvý rad panelov by mal byť vyrezaný a položený hladkou stranou oproti stene, pričom by sa mala zachovať expanzná medzera 10-15 mm. Slúži na zabezpečenie potrebného priestoru pre panely - pri každodennom používaní sa môžu štíty mierne meniť a pohybovať sa. Špeciálne kliny alebo rozpery by vám mali pomôcť udržať takú vzdialenosť na každej stene, stĺpiku atď.

 

Moderné podlahové panely sa dajú spojiť špeciálnym zámkovým systémom. Stačí zložiť dva prvky a zľahka ich stlačiť, napríklad kladivom. Osobitná pozornosť by sa mala venovať položeniu posledného radu podlahových panelov. Musia sa tiež orezať pozdĺž dlhej hrany. Môžete použiť stolársku okružnú pílu alebo rezačku panelov. Bude fungovať aj jednoduchá skladačka.

 

5. Vyrezávanie otvorov na rúrky a rámy

 

Celá práca by bola veľmi jednoduchá, keby nás podlaha neprekvapila rôznymi prekvapeniami. Jedným z nich sú vykurovacie rúrky, ktoré je potrebné brať do úvahy pri rezaní panelov. Pomocou pílky vyrežte panel medzi otvormi na rúry. Položte jednu časť spredu a druhú dozadu. Zárubne pre interierové dvere sú osobitným problémom. Najlepšie je skrátiť drevený rám dverí výškou drieku a izoláciou pod ním. Stále musíte zvážiť medzeru v expanzii.

 

6. Namontujte lišty a prechodové lišty

 

Poslednou fázou je skryť nedokonalosť správnymi lištami. Na jednej strane by dilatačné škáry medzi panelmi a stenami mali byť pokryté soklovými doskami. Predtým vyrežte vyčnievajúci parotesnú fóliu rezákom. Montážne lišty nie sú komplikovaným procesom. Osobitná pozornosť by sa mala venovať ich spájaniu v rohoch miestnosti. Stojí za to ich orezať lomkou alebo pomocou správnych rohov. Na druhej strane skrývanie vyžaduje miesto na spojenie panelov s inými podlahami - napríklad kobercami. Pomôžu vám prechodné lišty.

 

Moderné podlahové panely sa vyznačujú tým, že sa ľahko inštalujú sami. To umožňuje tzv. systém plávajúcej podlahy.

 

Späť