Ako položiť dlaždice? Podrobné pokyny a odborné poradenstvo

07.12.2020


 

Myslíte si, že kladenie keramických dlaždíc je práca pre profesionála? Ak áno, mýlite sa. Glazúru aj terakotu si môžete položiť sami - samozrejme za predpokladu, že sa vopred dôkladne pripravíte. Pamätajte, že kladenie dlaždíc je jedna vec, zatiaľ čo užívanie ich estetického vzhľadu je úplne iná vec. Pri kladení podlahových alebo stenových dlaždíc sa preto určite riaďte pokynmi a odporúčaniami výrobcu. Na to budete potrebovať veľa trpezlivosti, vhodné doplnky k obkladačkám a kvalitné materiály. Pred zakúpením dlaždíc si starostlivo premerajte zrekonštruovanú miestnosť a vypočítajte, koľko dlaždíc budete potrebovať. Pridajte k tomu o 10% viac, aby ste mali rezervu v prípade akýchkoľvek chýb alebo poškodenia. Môžu byť užitočné aj pre neskoršie opravy. Máte už všetko potrebné na prácu? Začíname pokladať!
Gres Cemento slate pol. rekt. 60/60
Terakota Pucara castano 20,5/61,5
Glazura Blanco Mate 30/60

 

Prvý krok - ako pripraviť stenu na dlaždice?
 

Pred položením dlaždíc je nevyhnutná správna príprava podkladu. Celý povrch, ktorý bude pokrytý kameninou, dlaždicami alebo terakotou, dôkladne očistite. Nesmie na ňom byť prach, špina ani iné nečistoty. Uistite sa, že na stene kúpeľne nie sú zvyšky predchádzajúcej glazúry a dôkladne ju odmastite. Potom počkajte, kým stena nevyschne, a skontrolujte, či na nej nie sú praskliny a špina. Ak spozorujete akékoľvek nerovnosti, musíte ich vyplniť (môžete tiež použiť samonivelačný poter na podlahu). Čím väčšia je keramická dlažba, tým hladší by mal byť povrch. Pripravený podklad môžete napenetrovať. Použite na to štetec alebo maliarsky valček. Na miestach, ktoré sú obzvlášť vystavené kontaktu s vodou, to znamená predovšetkým v sprche, stojí za to použiť špeciálny hlboko penetračný prípravok. Ak máte z nejakého dôvodu pochybnosti o tom, či obklady budú dobre držať (napríklad ich kladiete na betón), naneste dodatočne prostriedok na zlepšenie ich priľnavosti.
 

Krok dva - aké lepidlo na dlaždice zvoliť?
 

Závisí to od toho, aké dlaždice plánujete položiť, na aký povrch a za akých podmienok. Do kúpeľní sa dobre hodí vodotesné lepidlo a pre obklady stien sa navyše odporúča jedno so zníženým prietokom. Pre veľkoformátové dlaždice stojí za výber lepiaca malta s vysokou priľnavosťou (trieda C2 S1 alebo C2 S2), zatiaľ čo pre malé gresové dlažby a terakotové dlaždice montované na podlahové kúrenie bude perfektné flexibilné lepidlo (s prídavkom plastu). Pokiaľ majú keramické dlaždice pokrývať podlahu, po ktorej budete chodiť počas renovácie, je potrebné použiť rýchloschnúce lepidlo, ktoré tuhne za pár minút. V prípade pochybností o druhu lepiacej malty, ktorá bude optimálna na použitie, navštívte najbližší obchod a vyhľadajte pomoc odborníka, ktorý vám poskytne všetky potrebné informácie. S lepením môžete začať až po úplnom zaschnutí základného náteru. Pre uľahčenie siahnite po lepidle, ktoré je pripravené na brúsenie. Na prípravu malty ju nalejte do vedra s vodou v pomeroch odporúčaných v návode a pomaly ju miešajte pomalým miešadlom alebo bežnou vŕtačkou. Dbajte na to, aby neboli hrudky.
 

Krok tri - ako položiť dlaždice?
 

Môžete to urobiť dvoma spôsobmi. Pri použití metódy dvojitého mazania sa lepidlo nanáša zubovou stierkou na podklad aj na dlaždice. Lepiacu maltu však môžete rozložiť iba na podlahu alebo stenu a potom dlaždice mierne zatočiť proti nej a potom na ňu zatlačiť. Uistite sa, že spodok každej dlaždice je pokrytý správnym množstvom lepidla - nesmie ho byť ani príliš veľa, ani príliš málo. Pamätajte tiež na to, aby ste lepidlo nenanášali naraz na príliš veľkú plochu, pretože v takom prípade existuje riziko jeho vysušenia skôr, ako stihnete obložiť celý fragment. Ak zistíte, že dlaždica je krivo, môžete jej polohu upraviť, pokiaľ lepiaca malta ešte nestvrdla. Nezabudnite dodržať škáry medzi dlaždicami (šírka odporúčaná výrobcom), aby sa mohli pohybovať a vyrovnať napätie. Medzi dlaždice položte krížiky správnej veľkosti a potom dlaždice jemne poklepte gumovým kladivom. Pri kladení podlahových dlaždíc treba brať do úvahy aj dilatačné škáry pri stenách miestnosti.
 

Krok štyri - kde začať s obkladaním?
 

Ako usporiadať keramické dlaždice na dosiahnutie uspokojivého efektu? Začnite pokladať od stredu steny. Označte stredový bod podkladu, ktorý sa má obkladať. Pomôžu vám v tom šňúry spájajúce stredy protiľahlých stien - dlaždice začnite ukladať od bodu ich priesečníka. Umiestnite tam prvú dlaždicu a uistite sa, že prvý rad dlaždíc vedie pozdĺž dlhšej čiary označenej šnúrkou. Najlepšie je najskôr to urobiť nasucho a dbať na to, aby ste držali pravý uhol na obe strany. Prečo by sa obklady mali robiť zvnútra smerom von? Z estetických dôvodov. Orezané dlaždice budú na okrajoch oveľa menej viditeľné. Rovnaký princíp platí pre obklady stien. Ak ju chceme zakryť iba čiastočne, stenové dlaždice vždy prilepíme zhora nadol, ale ak ju chceme zakryť celú, urobíme to opačne, pretože sa pozeráme častejšie dole ako hore.
 

Piaty krok - ako fugovať dlaždice?
 

Ak ste dlažbu dokončili, musíte s fugovaním počkať najmenej 24 hodín. V opačnom prípade môžete pochybovať, či lepiaca malta drží dostatočne pevne. Po jednom dni čakania odstráňte dištančné krížiky a dlaždice očistite od nečistôt. Okraje dlaždíc na stene mierne navlhčite, aby zasychajúca hmota nepraskala. Potom produkt nalejte do vody (nikdy nie naopak!) a premiešajte ho v pomeroch uvedených na obale zmesi. Po dosiahnutí hustej a rovnomernej konzistencie nanášajte hmotu rýchlymi a pevnými pohybmi pomocou gumového hladidla. Pre lepší efekt v rohoch použite malú špachtľu. Prebytočné škáry odstránite stierkou na okno. Hneď ako zistíte, že sa škáry začnú lepiť (asi 10 minút po aplikácii), umyte ich z povrchu dlaždíc špongiou namočenou vo vlhkej vode. Pokiaľ dlaždice okamžite nečistíte, mohli by ste mať problém s ich leštením a hrozí ich poškriabanie. Škárujte podlahu v dávkach na ploche nie väčšej ako 4 metre štvorcových, čo vám dá lepšiu kontrolu nad vysušením škáry.
 

Krok šesť - čím chrániť dilatačné škáry?
 

Dlažby poklásť už viete, takže je čas na hrsť informácii o utesňovaní spojov stien. Dilatačné škáry spájajúce steny navzájom a s podlahou nie sú vyplnené škárovou hmotou, ale trvalo elastickou tesniacou hmotou. Najčastejšie ide o silikón nanášaný špeciálnou pištoľou. Hmotu môžete vytlačiť aj priamo z tuby, vyžaduje to však viac cviku. Po niekoľkých minútach odstráňte prebytočnú vodu a uhlaďte prstom navlhčeným vo vode. Predtým, ako zabezpečíte špáry, nezabudnite ich zakryť maliarskou páskou. Nezabudnite ju po ukončení práce pomaly a šikmo zložiť.
Dekor Sand 30/60 patchwork

Späť