Ako natrieť stoličku nabielo, aby ste jej vdýchli druhý život?

01.05.2021

 


Ak vás interiér bytu nudí a plánujete ho osviežiť, môžete namiesto nákupu nového nábytku radikálne zmeniť vybraný interiér vďaka jeho renovácii. Najjednoduchší spôsob, ako dať svojej kuchyni nový vzhľad, je nafarbiť drevené predné časti skriniek a stoličiek na bielo. Na rozdiel od zdania, renovácia neznamená veľa práce a umožňuje dosiahnuť veľkolepé výsledky. Biely kuchynský nábytok vyzerá veľmi úhľadne a elegantne a zároveň je univerzálny, pretože sa hodí takmer k akémukoľvek usporiadaniu a dodáva mu ľahkosť a štýl. Dokonale zapadá do minimalistického škandinávskeho štýlu aj do nostalgického provensálskeho, vintage alebo shabby chic štýlu. Navyše opticky zväčšuje priestor a vytvára dokonalé pozadie pre výrazné doplnky. Niet divu, že biele súpravy kuchynského nábytku už mnoho rokov nevychádzali z módy a získali si čoraz viac fanúšikov.
Kuchynské stoličky- Merkury Market

V tomto článku sa dozviete, ako renovovať staré stoličky a používať bielu farbu a niekoľko doplnkov, aby vyzerali ako nové. 

 

Maľovanie stoličiek bielou farbou - ako sa pripraviť na renováciu?


Najskôr sa uistite, či sú stoličky, ktoré plánujete renovovať, v dobrom stave a vhodné na ďalšie bezpečné a pohodlné používanie - konštrukcia je stabilná a kĺby dobre držia. Ak áno, pripravte si:

  • Na maľovanie: penový alebo vločkový valec (prípadne striekacia pištoľ) a malý štetec
  • Na brúsenie: brúsny papier (jemný a hrubý)
  • Na vyplnenie dutín: stierka a plnivo do dreva
  • Na umývanie a odstraňovanie prachu: vedro s vodou, jemným čistiacim prostriedkom a handričkou
  • Na impregnáciu: lak alebo moridlo

Kuchynské stoličky - Merkury Market
Výber farby závisí od toho, aký efekt chcete maľovaním dosiahnuť. Krytie nábytku by malo byť úplné alebo iba čiastočné, matné alebo lesklé, štruktúra dreva viditeľná alebo skrytá pod silnou vrstvou smaltu? Môžeme si vybrať z niekoľkých druhov farieb vhodných na maľovanie dreveného nábytku: akrylové, alkydové (ftalické), kriedové a renovačné.
Akrylová farba sa ľahko nanáša, rýchlo schne a poskytuje úplné pokrytie. Má jemnú vôňu, takže ju môžete použiť, aj keď sú v byte, kde budete kreslo maľovať, deti. Funguje dobre pri renovácii surového dreva aj starého dreveného nábytku a vďaka vysokej odolnosti proti poveternostným podmienkam je vhodný aj na vonkajšie použitie. Akrylové emaily chránia nielen pred mechanickým poškodením.
Alkydová farba, tiež známa ako ftalická, sa vyznačuje obsahom oleja, ktorý mu dodáva mimoriadnu priľnavosť a možno ho použiť aj na maľovanie lakovaného nábytku, dosiek z MDF a drevotrieskových dosiek. Vytvára jednotný, pružný a veľmi odolný povrch, preto je veľmi obľúbená. Schne však oveľa dlhšie ako akrylová farba a vďaka prítomnosti benzínu a živice v kompozícii vydáva silný zápach, takže maľovanie by sa malo robiť iba pri otvorenom okne.
Kriedová farba na báze vody, kriedového prášku a prírodných pigmentov je plne ekologická a poskytuje efektívny matný povrch pri renovácii nábytku. Nanáša sa rýchlo a má jemnú vôňu. Nie je však veľmi funkčná, pretože netoleruje kontakt s tekutinami a ľahko sa zotiera aj napriek naneseniu niekoľkých vrstiev. Z tohto dôvodu sa odporúča pokryť ju bezfarebným lakom alebo voskom.
Renovačná farba je farba, ktorá veľmi uľahčuje maľovanie nábytku. Vďaka jej použitiu nemusí byť povrch, ktorý sa má renovovať, takmer pripravený, a renovácia je rýchla a efektívna. Je tiež veľmi odolná a poskytuje dokonalý konečný výsledok. Perfektná na renováciu stoličiek používaných v jedálni a kuchyni, zvlášť vystavených kontaktu s vodou a mastnými nečistotami. Tento typ farby sa nanáša najmenej v niekoľkých vrstvách, preto schne dlho (asi 12 hodín), ale je schopná pokryť aj veľmi tmavý nábytok. Bez ohľadu na to, akú farbu sa rozhodnete použiť, pozorne si prečítajte odporúčania výrobcu a pri lakovaní stoličiek sa nimi riaďte.


Malovanie stoličiek bielou farbou - aké sú ďalšie fázy práce?


Príprava na maľovanie


Pred maľovaním v bielej farbe povrch stoličky opatrne očistite a odmastite, aby farba lepšie priliehala a nezačala sa po chvíli odlupovať. Začnite odstránením laku alebo starej šupinatej vrstvy farby hrubým brúsnym papierom (zrnitosť 50-80). Po brúsení vyplňte všetky škrabance a otvory tmelom na drevo (pokiaľ nechcete, aby zostali viditeľné a dali stoličke jedinečný, zostarnutý charakter). Utrite prach a nábytok dôkladne umyte vodou a jemným čistiacim prostriedkom. Môžete ho tiež utrieť acetónom a benzínom. Počkajte, kým stolička dôkladne vyschne, a jej povrch ešte raz otrite brúsnym papierom, tentokrát zrnitosťou 200 - 400 - zvýši sa tak priľnavosť farby a získa sa matnosť. Po opätovnom odprášení môžete naniesť základ, aj keď to nie je potrebné. 

 

Nanesenie farby na drevenú stoličku
 

Ak je to možné, svoj nábytok vždy natierajte vonku, napríklad na terase. Pri renovácii stoličiek začnite tým, že malým štetcom precízne vymaľujete ťažko dostupné zákutia na operadle bielou farbou. Potom siahnite po valčeku a zvyšné hladké povrchy natrite prekrývajúcimi sa pruhmi. Najlepšie je to celé natrieť skôr, ako náter zaschne - vyhneme sa tak nepekným pruhom a škvrnám. Keď je prvá vrstva suchá (najmenej 4 hodiny), môžete ju ľahko prebrúsiť a naniesť druhú vrstvu farby. 

 

Zaistenie povrchu stoličky
 

Bielo natreté stoličky je možné impregnovať dvoma spôsobmi: Naneste na farbu vosk, aby ste vytvorili hladkú vrstvu, čím mierne zmeníte farbu bielo natretej stoličky. Táto metóda však neposkytuje trvácnosť ani odolnosť voči škvrnám. Oveľa lepšie bude fungovať bezfarebný lak (na báze vody alebo polyuretánu), ktorý nie je náchylný na poškodenie, nečistoty alebo absorpciu kvapaliny. Pomocou laku môžete tiež dodať povrchu stoličky akýkoľvek povrch - matný, polomatný alebo lesklý.
Kuchynské stoličky- Nerkury Market

Kuchynské stoličky - Merkury Market
Kuchynské stoličky - Merkury Market

Rovnakým spôsobom ako stoličky pre kuchyňu a jedáleň môžete aj iný kuchynský nábytok natrieť bielou farbou: drevený kuchynský a jedálenský stôl, kuchynské rohové súpravy, kuchynské skrinky a kuchynské sokle. Problémom nie je ani odliepanie existujúceho povrchu, ani veľmi tmavá farba dreva - pomocou vhodných farieb môžete ľahko obnoviť starý nábytok a vytvoriť úplne nové usporiadanie priestoru na varenie a stolovanie s rodinou a priateľmi. Existuje iba jedna podmienka: musí sa naplánovať renovácia a každá etapa sa musí vykonávať s rovnakou starostlivosťou. V opačnom prípade bude konečný výsledok ďaleko od toho, čo ste zamýšľali, a čas, ktorý strávite maľovaním stoličiek, bude zbytočný.
Teraz, keď ste dozreli na zmeny a už viete, ako začať s obnovou svojho interiéru, poďme na to! Úsilie vynaložené na vymaľovanie nábytku vám vykompenzuje zmenený vzhľad kuchyne alebo jedálne vďaka elegantnej bielej farbe, ktorá ladí s najnovšími trendmi v interiérovom dizajne.
Kuchynské stoličky - Nerkury Market

Späť