Ako čistiť zažltnutý biely nábytok? Zistite, ktoré produkty budú vhodné

02.05.2021

Biely nábytok je estetický, elegantný a ... veľmi módny. Dokonale splynie v interiéri zariadenom v momentálne populárnom škandinávskom štýle. Väčšina bieleho nábytku bohužiaľ časom stráca atraktívnu farbu až na nezaujímavú žltú farbu. Našťastie ich môžeme chrániť pred zažltnutím a osviežiť ich vzhľad doma. Zistite, ako sa starať o biely nábytok vo vašej domácnosti! 

 

Ako čistiť biely nábytok?


Biele sady kuchynského nábytku žltnú predovšetkým vtedy, ak sú vyrobené z materiálov nedostatočnej kvality. Nezvýhodňuje ich ani tabakový dym, priame vystavenie UV žiareniu a vlhkosť. Keď je napríklad modulárny kuchynský nábytok alebo nábytok používaný v kúpeľni vystavený pôsobeniu vody dlhší čas, napríklad kvapôčkam, časom sa na nich objavia nepekné bodky.
Biely kuchynský nábytok- Merkury Market

Aby sme zachovali atraktívnu farbu bieleho nábytku, musíme si v prvom rade pamätať na jeho pravidelné čistenie. Niekedy stačí utrieť skrinky alebo police handričkou, aby ste odstránili mechanické nečistoty - prachové častice, nečistoty, piesok atď. Ak náš kuchynský nábytok nie je dokončený vo vysokom lesku, použite špongiu s mierne drsným povrchom. Takto náš nábytok nielen vyčistíme, ale aj jemne obrúsime. Samozrejme, nemôžete to preháňať - príliš veľké drhnutie by mohlo zničiť farbu. V obchodoch sú k dispozícii špeciálne čistiace prostriedky na biely kuchynský nábytok. Alternatívou môže byť tiež napríklad bežná zubná pasta. Na aplikáciu je najvhodnejšia mäkká utierka z mikrovlákna. 

 

Príprava na čistenie


Predtým, ako sa pustíme do akýchkoľvek aktivít, určme si, z akého materiálu je vyrobený náš biely kuchynský nábytok, skrine, police a písacie stoly. Vďaka tomu budeme schopní prispôsobiť čistiace prostriedky aj techniku ​​ich použitia typu povrchu. V závislosti od toho, či máme do činenia s nábytkom z masívu, drevotriesky, MDF dosky s dyhou alebo iným materiálom, musíme na ich čistenie použiť trochu odlišné výrobky.
Nábytok - Merkury Market

Na začiatku musí byť naša obývacia lavica, stôl, skriňa alebo komoda dôkladne vysušená. Na zbavenie sa všetkých mechanických nečistôt stačí použiť spomínanú handričku z mikrovlákna alebo akrylovú kefu. Čistenie vždy plánujeme zhora nadol - nikdy nie naopak. V opačnom prípade by prach odstránený z horných častí putoval k spodným, už vyčisteným. Vyskytli by sa aj škvrny, od ktorých by sme museli opäť vyčistiť náš nábytok! 

 

Ako umývať biely nábytok
 

V závislosti od typu povrchu možno rohový kuchynský nábytok, police, televízne skrinky atď. Vyčistiť pomocou nasledujúcich prostriedkov:
Masívne drevo, drevotrieska - stačí použiť čistiaci prostriedok na nábytok. Alternatívou k produktom dostupným v obchodoch môže byť iba ocot, čistiaci prostriedok alebo čistá voda.
MDF doska s dyhou – možno použiť mliečny čistič na biely nábytok, ale nesmú sa používať čistiace prostriedky na okná alebo ocot. Mali by ste sa tiež vyhnúť vode. Každá z týchto látok môže viesť k delaminácii dosky a dyhy.
Lakované povrchy - na čistenie lakovaného nábytku sa neodporúča žiadny z vyššie uvedených prostriedkov. Namiesto toho siahnime po špeciálnych sprejových prípravkoch.
Biely kuchynský nábytok- Merkury Market

Predtým, ako sa rozhodneme vyčistiť biely nábytok konkrétnym prípravkom, vyskúšajme najskôr jeho fungovanie na neviditeľnom mieste. Samozrejme predtým si pozorne prečítajte pokyny, ktoré sú k nemu priložené. Vždy je lepšie riadiť sa zásadou, podľa ktorej používame predovšetkým najmenej invazívne čistiace prostriedky. Až keď sa ukážu ako neúčinné, siahneme po silnejších výrobkoch. Bez ohľadu na to, čo znamená, že budeme čistiť biely nábytok v našom byte, urobme si zásoby kuchynských potrieb, ako sú gumené rukavice. Chránime tiež všetky prvky umiestnené v blízkosti nábytku, ktoré nechceme namočiť alebo vystaviť pôsobeniu saponátu. 

 

Ako čistiť biely nábytok


Aby ste sa ubezpečili, že nábytok v našom byte nezožltne a nezmení farbu, mal by sa každé 2 až 3 mesiace dôkladne umyť. Týka sa to najmä kuchynského nábytku, ktorý je časom pokrytý vrstvou prachu a mastnoty. Stáva sa to, aj keď sa týmto faktorom snažíme vyhnúť veľmi zvláštnym spôsobom.
Biely kuchynský nábytok - Merkury Market

Biely kuchynský nábytok - skrinky, zásuvky atď. - je potrebné nielen umyť, ale aj odmastiť. Nábytok pre obývaciu izbu, spálňu alebo dokonca kúpeľňový nábytok to nevyžaduje. Na jemné povrchy používame najskôr špeciálne čistiace prostriedky. Až potom začneme čistiť biely nábytok, napríklad spomínaným mliekom alebo prostriedkom na riad. Aby na vašom bielom nábytku nezostali odolné pruhy, naneste na začiatku malé množstvo čistiaceho prostriedku. To platí najmä pre čistiaci prostriedok, ktorý je zvyčajne veľmi penivý a môže vyžadovať veľké množstvo vody na opláchnutie. A nábytok, ako viete, nemá rád prebytočnú vlhkosť! 

 

Biely kuchynský nábytok - každý deň krásny a čistý


Na rozdiel od vzhľadu nie je ťažké udržiavať biely nábytok v bezchybnej farbe. Prevencia má veľký význam - ich povrchy stačí raz za niekoľko dní otrieť čistou handričkou. Oplatí sa tiež pravidelne používať leštiace, antistatické a ošetrujúce prípravky. Vďaka tomu bude povrch nábytku lepšie odolávať škodlivým faktorom a bude sa ľahšie čistiť. Ak je to potrebné, čo najskôr odstráňte všetky faktory, ktoré by mohli náš nábytok vystaviť nepeknému sfarbeniu. V kuchyni alebo v kúpeľni to môže byť dokonca malý únik v inštalácii. Jednotlivé kvapky vody na bielom nábytku nielenže zničia ich belosť, ale môžu dokonca poškodiť celú štruktúru! Poďme teda skontrolovať, či si niektoré prvky v našom byte nevyžadujú opravu.
Biely kuchynský nábytok - Merkury Market
Biely nábytok vyzerá naozaj nádherne, dodáva interiéru žiaru, vizuálne ho osvetľuje a zväčšuje. Okrem toho prináša pocit čistoty a pohodlia. Všetky tieto vlastnosti si ponecháme, ak sa budeme o tieto jedinečné prvky nášho domova správne starať. Je to trochu námahy ale efekt stojí za každú námahu!

Späť