Ako čistiť dno bazéna

03.06.2022

Záhradný bazén vás ochladí v horúcich dňoch, no prináša to aj určité povinnosti. V letnej sezóne sa do jeho vnútra dostáva množstvo škodlivín, ako lístie a vetvičky padajúce zo stromov, tráva, piesok a štrk, z ktorých väčšina klesá ku dnu. Vyzráža sa aj ťažko odstrániteľný vodný kameň. Vďaka tomu už voda v bazéne nevyzerá esteticky a vznikajú v nej baktérie a iné zdraviu škodlivé mikroorganizmy. Aby ste tomu predišli, je potrebné záhradný bazén pravidelne čistiť.

Ako to urobiť správne?

Na jednej strane čistenie bazéna zvyšuje komfort jeho používania a chráni pred alergiami, na druhej strane umožňuje menej častú výmenu vody a predchádza s tým spojeným nákladom. Bez ohľadu na to, aký typ bazéna máte: nafukovací bazén, rozpínací bazén alebo rámový bazén, väčšinu nečistôt zo dna sa ľahko zbavíte, pokiaľ máte správne vybavenie a chemikálie.

 

Príslušenstvo k bazénom - Merkury Market

 


V tomto článku:

1. Čistenie dna bazéna - automatické vysávače verzus ručné vysávače

2. Čerpadlá na čistenie záhradných bazénov

3. Bazénová chémia a čistota vody

4. Domáce spôsoby čistenia bazéna

5. Ako vyčistiť dno bazéna po zime?



 

Čistenie dna bazéna - automatické vysávače verzus ručné vysávače

Základným príslušenstvom k bazénu na odstraňovanie nečistôt z nádrže viditeľných voľným okom je sieťka na teleskopickej tyči a kefa s mäkkými štetinami a profilovanými okrajmi. Pokiaľ pomocou bazénovej sieťky odstránite plávajúce nečistoty, na čistenie stien a dna bazéna môžete použiť kefu. Manuálne čistenie však nie je ani veľmi pohodlné, ani dostatočne efektívne.

Oveľa pohodlnejšie a hlavne rýchlejšie sa používa bazénový vysávač – manuálny alebo automatický. Ručné vysávače sú lacné a ľahko sa používajú, ale budú fungovať len pre malé bazény (malé rozpínacie a nafukovacie bazény, detské bazény). Skladajú sa z teleskopickej trubice, kefy a filtra, ktorý čistí vodu, ktorá cez ňu preteká. Ak máte veľký rámový bazén, odporúčame na vyčistenie dna bazéna automatický bazénový vysávač. Toto zariadenie sa samostatne pohybuje po dne bazéna a odstraňuje väčšie nečistoty - stačí ho naprogramovať alebo ovládať diaľkovým ovládačom.

 

Bazénové filtrácie- Merkury Market

 

Čerpadlá na čistenie záhradných bazénov

Použitie bazénového čerpadla umožňuje zbaviť sa drobných nečistôt, ako z bazénovej vody, tak aj z dna bazéna. Na výber sú pieskové čerpadlá a kartušové čerpadlá – výber závisí predovšetkým od množstva vody v záhradnom bazéne, ktoré bude filtrované. Bazénové pieskové čerpadlá využívajú kremičitý piesok s vhodnou granuláciou. Fungujú na saco-tlakovom princípe, čo znamená, že nasajú špinavú vodu a po prefiltrovaní ju vtlačia späť do bazéna. Navyše, týmto spôsobom je voda neustále v pohybe, čo zabraňuje rastu rias v nej. Tento typ čerpadla sa zvyčajne inštaluje do veľkých bazénov.

Filtračné čerpadlo s kartušovým filtrom sa výborne hodí pre menšie a stredne veľké bazény, často vybavené aj záhradnou jacuzzi. V letnej sezóne je najlepšie, ak čerpadlo nasáva vodu pravidelne. Kartušové filtre sú relatívne lacné, ale s takýmto filtračným čerpadlom je potrebné meniť vodu v bazéne o niečo častejšie ako v prípade pieskového čerpadla.

Dôležité! Čistenie bazéna vysávačom a filtračným čerpadlom výrazne zlepší kvalitu vody v bazéne, nie však krištáľovo čistú. Rovnako dôležité je používanie bazénovej chémie, ktorá je určená na dezinfekciu vody v bazéne.

 

Bazénová chémia a čistota vody

Bazénová chémia sa používa ako na úpravu bazénovej vody, tak aj profylakticky - na zabránenie rastu rias a zdraviu škodlivých mikroorganizmov. Dá sa dávkovať ručne alebo automaticky – slúžia na to jednoduché zariadenia ako skimmer, generátory chlóru a všetky dávkovače, ktoré sa držia na vodnej hladine.

Aby bolo používanie bazénovej chémie efektívne, musíte začať meraním pH vody špeciálnym testerom. Ak pH nie je na správnej úrovni (v rozmedzí 7,2-7,4), bazénová chémia nebude fungovať tak, ako sľubuje výrobca. Je ťažké si predstaviť efektívne čistenie dna bazéna bez pravidelného používania chlóru. Bazénový chlór vo forme tabliet, tekutiny alebo granúl dezinfikuje bazénovú vodu a chráni ju pred organickou kontamináciou, plesňami, baktériami a vírusmi. Z času na čas sa oplatí vykonať takzvané šokové chlórovanie, ktoré spočíva v nanesení veľkého množstva chlóru do vody, najlepšie cez skimmer. Vďaka tejto úprave sa získava krištáľovo čistá voda bez ružového sedimentu, je to tiež osvedčený spôsob čistenia dna bazéna a stien bazéna.

Alternatívou k chlórovaniu sú dezinfekčné prostriedky na báze aktívneho kyslíka pre bazény. Sú o niečo drahšie, no majú nespochybniteľnú výhodu, že na rozdiel od chlóru nedráždia pokožku ani sliznice, takže sú vhodné aj pre malé deti a alergikov. Ak máte záhradný bazén, mali by ste si vopred zaobstarať aj chemický prípravok proti riasam.

Oveľa účinnejšie ako bazénová kefa alebo vysávač odstraňuje šmykľavé usadeniny zo stien a dna bazéna a riasy spôsobujúce zelenú farbu vody. Použitím prostriedkov proti riasam sa zároveň dočasne zabráni množeniu ďalších mikroorganizmov. Na trhu sú dostupné aj prípravky, ktoré umožňujú odstrániť belavý povlak z bazéna.

Nadbytok vápnika, typický pre príliš zásaditú vodu, spôsobuje tvorbu vodného kameňa, ktorý sa usadzuje nielen na dne a stenách, ale aj na prvkoch konštrukcie bazéna a filtračného čerpadla, čo niekedy vedie k nenávratnému poškodeniu. Aby ste sa ho zbavili, postačí použiť prípravok, ktorý zníži pH vody na optimálnu úroveň.

 

Bazénová chémia- Merkury Market

 

Domáce spôsoby čistenia bazéna

Ľudia, ktorí sa zdráhajú používať chemikálie na čistenie bazéna, môžu použiť jednu z nasledujúcich dvoch metód. Prvým je čistenie bazéna vitamínom C. Kyselina askorbová takmer okamžite zlepší priehľadnosť vody a odstráni väčšinu žltého a hnedého kalu usadeného na dne bazéna spôsobeného nahromadením železa vo vode. Jeho pôsobenie je však krátkodobé a dočasné, pretože nebrzdí rast baktérií ani iných mikroorganizmov.

Záhradný bazén môžete čistiť aj soľou, ktorá má prirodzené baktericídne vlastnosti a pri hydrolýze pôsobí ako chlór. Musíte však počítať s tým, že chlorid sodný môže korodovať kovové časti bazéna.

 

Ako vyčistiť dno bazéna po zime?

Keď sa vonku oteplí a je čas na oddych v záhrade, je čas vyčistiť záhradný bazén. Ako to spraviť? Najskôr dôkladne povysávajte bazén a potom utrite dno bazéna a steny bazéna vlhkou handričkou alebo mäkkou kefou namočenou vo vode s prídavkom špeciálneho saponátu alebo prostriedku na umývanie riadu. Potom nečistoty umyte tlakovým čističom a vyčistite bazénové čerpadlo.

Hotovo! Do bazéna si môžete naliať čerstvú vodu a vychutnať si osviežujúce kúpanie na čerstvom vzduchu.

 


 

Inšpirujte sa!

 

Ako čistiť bazénovú vodu - domáce spôsoby


Ako často meniť vodu v nafukovacom bazéne


Prehľad bazénového príslušenstva – skontrolujte, ktoré bazénové príslušenstvo bude najlepšie!

Späť