Ako čistiť bazénovú vodu - domáce spôsoby

23.05.2022

Domáci bazén, bez ohľadu na jeho veľkosť, je veľkou zábavou a v horúcom počasí dáva pocit príjemného ochladenia. Mnoho ľudí, ktorí uvažujú o kúpe či výstavbe domáceho záhradného bazéna, naň rezignuje kvôli požiadavke častej výmeny veľkého množstva vody a nutnosti odborného čistenia nádrže. No nie je to pravda.

Existuje mnoho domácich metód na efektívne čistenie vody v záhradných bazénoch, ktoré sú jednoduché a relatívne lacné. Ak je váš bazén malý a využívajú ho deti, nie je problém udržiavať vodu čistú, pretože sa dá jednoducho vymeniť.

A čo oveľa väčšie nádrže? Ako čistiť vodu v takomto bazéne? Ako vyčistiť bazén, aby ste sa vyhli zelenej vode a aby bola krištáľovo čistá? Ako čistiť bazénovú vodu? Domáce spôsoby, ktoré predstavíme v tomto článku, budú určite užitočné!

 

Bazénová chémia- Merkury Market

 


V tomto článku:

1. Starostlivosť o vodu v záhradnom bazéne - jednotlivé etapy

2. Domáce metódy na udržiavanie čistej vody v bazéne - v prvom rade predchádzanie kontaminácii

3. Riasy v bazéne - mechanické čistenie zaručuje čistú vodu

4. Ako čistiť vodu v bazéne, ak domáce prostriedky nefungujú? Aplikujte chémiu do bazénovej vody



 

Starostlivosť o vodu v záhradnom bazéne - jednotlivé etapy

1. Prvým krokom je pravidelná kontrola pH vody, ktorá vám povie, či je voda v bazéne kyslá alebo zásaditá. Tu je potrebný špecifický tester, ktorý ukazuje aj hladinu chlóru a tvrdosť vody. V tomto prípade ak je hodnota pH dobrá, domáce dezinfekčné prostriedky na čistenie bazéna budú účinnejšie, možno sa vyhnú použitiu šokového chlórovania alebo metód, ako je šoková dezinfekcia.

Monitorovanie vody je najlepšie vykonávať aspoň raz týždenne. Ideálna hodnota pH, ktoré neškodí pokožke, by sa mala pohybovať od 7,0 do 7,4. V horúcich dňoch pH stúpa a v daždivých dňoch klesá. Základom je vhodná testovacia sada a stačí vykonať niekoľko testov.

2. Ďalším krokom je dezinfekcia bazénovej vody. Mikroorganizmy a riasy vo vode spôsobujú jej zákal a na dne bazéna a jeho stenách vzniká šmykľavý sediment. Nemôžete sa kúpať v zelenej vode. Tu musíte použiť vhodné dezinfekčné prostriedky, aby ste zabránili rastu rias. Dezinfekcia vody môže byť kyslíková a chlórová. To vám umožní vyčistiť bazén a dokonca aj jazierko a zastaviť rast rias.

3. Ďalším krokom je boj s riasami, ktoré sa môžu objaviť po niekoľkých hodinách, pretože sa tak rýchlo množia.

4. Posledným krokom je zrážanie a nutnosť prečistenia bazénovej vody. Aby bola voda v bazéne alebo v jazierku čistá, je potrebné sa postarať o zbavenie sa zvyškov zlúčenín a chemických roztokov. Potrebné je koagulačné činidlo, ktoré minimalizuje ich prítomnosť a zakalenie bazénovej vody.

 

Bazény- Merkury Market

 

Domáce metódy na udržiavanie čistej vody v bazéne - v prvom rade predchádzanie kontaminácii

Pri používaní bazéna je dôležité vyhnúť sa nadmernému znečisteniu nádrže. Špinavá voda môže byť spôsobená listami, pôdou, inými úlomkami a baktériami, ktorým sa v nej darí. Preto sa oplatí bazén pred najväčším znečistením chrániť prikrytím plachtou alebo špeciálnym krytom. Bazén tak zostane čistý po dlhú dobu. Dbajte na to, aby ste si pri vstupe do vody nepriniesli nečistoty z nôh a zviažte si vlasy, aby sa čistá voda v záhradnom bazéne zachovala čo najdlhšie.

 

Vitamín C

Vitamín C alebo kyselina askorbová je skvelá na udržanie čistej vody v bazéne. Jeho použitie väčšinou naozaj pomôže vyčistiť rozpínací bazén, prípadne nafukovací bazén aj bez použitia chemikálií. Bohužiaľ sa stáva, že vitamín C reaguje so zložkami nachádzajúcimi sa vo vode a niekedy môže zafarbiť nádrž. Vitamín C robí hnedú alebo žltú špinavú vodu opäť krištáľovo čistou. Najčastejšie je hnedá farba spôsobená vysokým obsahom železa, najmä ak vodu v bazéne čerpáte zo studne.

Ako vyčistiť vodu? Na 1 m³ tekutiny sa na čistenie bazéna použije približne 60 g prášku vitamínu C.

 

Soľ

Pridaním soli do vody sa jej využiteľnosť predĺži o niekoľko dní. Tvorbe rias nezabráni, no v slanom prostredí bude tento proces náročný. Pobyt v osolenej vode môže mať bohužiaľ neblahý vplyv na pokožku. Okrem používania domácich prostriedkov je dobré mať bezpečné zásoby, ktoré si poradia s postupne znečisťujúcou vodou.

Bazénová chémia nemusí byť škodlivá.

 

Sóda bikarbóna

Jedlá sóda môže byť tiež prírodným riešením na čistenie mierne špinavej vody. Na väčší bazén bude potrebných asi 5 kg sódy bikarbóny. Nie je to ideálny spôsob, pretože po čistení s ňou zostávajú na dne nádrže usadeniny, ktoré je možné odstrániť len špeciálnym bazénovým vysávačom.

 

Chlór

Chlór je dôležitý na udržanie čistej vody v bazéne. Nemôžete to preháňať, pretože nadmerné používanie chlóru podráždi pokožku. Chlór je veľmi dobrý prostriedok na riasy. Čistenie chlórom trvá približne 4 hodiny.

 

Aktívny kyslík

Ak čistenie chlórom nefunguje, môžete použiť čistenie aktívnym kyslíkom. Dodáva sa vo forme tabliet alebo kvapaliny a jeho pôsobenie je podobné ako u chlóru. Táto metóda je rýchlejšia a efektívnejšia a možno ju použiť bez obáv o bezpečnosť malých detí využívajúcich bazény.

 

Bazénové filtrácie- Merkury Market

 

Riasy v bazéne - mechanické čistenie zaručuje čistú vodu

Ak nechcete na čistenie rias používať chemikálie, stavte na mechanické čistenie. Spočíva v zachytávaní rias pomocou sita alebo pomocou vhodného filtra. Správne vykonaný priebeh spôsobí, že zelená bazénová voda zmizne.

 

Filter, čistiaci vodu v záhradnom bazéne

Na vychutnanie si čistej vody sa najčastejšie používajú tri typy filtrov. Najodolnejší je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele. Ďalší polyetylénový filter na čistenie vody je cenovo dostupný a má dlhú životnosť. Posledným je polyesterový filter, ktorého kvalita je adekvátna jeho cene. Pri filtrovaní je potrebné skontrolovať stav filtra.

V prípade potreby je potrebné ho prepláchnuť alebo by ste mali vymeniť vložky čerpadla. Vtedy je dobré začať so šokovým chlórovaním s použitím vhodnej bazénovej chémie. Bazénová piesková filtrácia a bazénová kartušová filtrácia odstraňujú nečistoty a filtrujú vodu, no zároveň ju udržiavajú v neustálom pohybe, čím zabraňujú rastu rias. K bazénovým čerpadlám budete často potrebovať príslušenstvo.

 

Bazénový vysávač

Ide o veľmi účinný spôsob čistenia bazéna zbieraním nečistôt, najmä zo dna bazéna. Udržuje steny a dno bazéna extrémne čisté. Tlak generovaný čerpadlom posúva kefy vysávača.

 

Ako čistiť vodu v bazéne, ak domáce prostriedky nefungujú? Aplikujte chémiu do bazénovej vody

Niekedy domáce spôsoby na čistenie vody alebo prečistenie vody nezaberajú a bazénové čerpadlá nestačia. Najmä ak je váš bazén silne znečistený. Ak je voda v bazéne napriek popísaným metódam stále špinavá, budete potrebovať chemikálie v špeciálnych plavákoch plávajúcich na hladine vody.

 


 

Inšpirujte sa!

 

Nafukovacia záhradná jacuzzi - stojí za to?


Ako vyčistiť bazén od usadenín Praktické tipy a triky


Obdĺžnikový rámový bazén

Späť