Ako chrániť záhradný nábytok pred dažďom a mrazom?

24.10.2021

V jarnej a letnej sezóne nám záhradný nábytok poskytuje pohodlný relax v záhrade, ktorý sa končí príchodom upršaných jesenných dní. Potom by mal byť všetok nábytok a všetky pohyblivé prvky záhradnej architektúry skryté, zakryté alebo inak chránené pred škodlivými vplyvmi poveternostných podmienok. Neviete ako na to? Radi vám poskytneme niekoľko cenných tipov!


V tomto článku:

1. Drevený nábytok

2. Ratanový a prútený záhradný nábytok

3. Technoratanový nábytok

4. Kovový nábytok

5. Plastový nábytok

6. Kryty na záhradný nábytok - na čo si dať pozor pri ich kúpe?



 

Účinná ochrana záhradného nábytku po sezóne si vyžaduje v prvom rade zohľadnenie druhu materiálu, z ktorého bol vyrobený. Zatiaľ čo materiály ako kov, polyratan alebo plast sú viac - menej odolné voči dažďu, vlhkosti, snehu a mrazu, záhradné sady z prírodných surovín oveľa menej odolávajú nepriaznivým poveternostným podmienkam. V našom článku sa dozviete nielen to, ako chrániť záhradný nábytok na zimu, ale aj ako sa oň starať, aby vám v perfektnom stave slúžil čo najdlhšie.

Drevený nábytok

Drevo vyzerá veľmi ušľachtilo a efektne, ale iba ak je pravidelne impregnované a za vhodných podmienok „prezimuje“. Koncom leta by mal byť drevený záhradný nábytok starostlivo skontrolovaný, aby ste sa presvedčili, že nevyžaduje menšie opravy, ako napríklad dotiahnutie skrutiek alebo namazanie pántov. Ďalším krokom je umývanie ich povrchov mäkkou handričkou namočenou vo vode a jemnom saponáte.

Akonáhle sú suché, je čas myslieť na údržbu. Voľba druhu ochranného prípravku závisí od spôsobu povrchovej úpravy nábytku a druhu použitej impregnácie - môže to byť napríklad lak na drevo, olej na drevo alebo moridlo na drevo. Impregnáciu (aj keď to nie je potrebné) môžete použiť aj na ochranu nábytku z exotického dreva (teak, eukalyptus, maranti), ktorý je oveľa odolnejší voči drsným poveternostným podmienkam ako pôvodné druhy. Ich ochranou pred UV žiarením a vlhkosťou zabránite ich patinovaniu, teda zmene farby na striebristé. Po príprave dreveného nábytku na zimu by mal byť skrytý v zastrešenej miestnosti. Je dôležité, aby to bolo miesto s primeranou vlhkosťou vzduchu, napríklad garáž, prístrešok alebo záhradný domček. Ak to nie je možné, zakryte záhradnú sedaciu súpravu špeciálnym poťahom. Rovnakým spôsobom zaistite aj svoj vonkajší jedálenský nábytok a záhradné lavice.

Ratanový a prútený záhradný nábytok

Ratanové záhradné stoly a záhradné stoličky sa rovnako ako drevený nábytok pod vplyvom dažďa a snehu kazia, preto ich treba po skončení sezóny skryť. Predtým ich však dôkladne vyčistite suchou handričkou alebo prachovkou. Ďalšou analógiou s drevom je, že ratanový nábytok musí byť impregnovaný, ale na prírodný ratan by sa mali používať iba ochranné prostriedky, ktoré chránia pred vlhkosťou, ale nespôsobujú zmenu farby. V prípade ratanového nábytku sa tiež oplatí použiť poťah. Pokiaľ ide o prútie, spôsob jeho skladovania je identický, ale čistenie tohto druhu materiálu sa mierne líši. Na odstránenie nečistôt z prúteného záhradného nábytku je najlepšie použiť roztok teplej vody a soli (kopcovitá lyžica na liter vody). Takáto zmes účinne nahradí ostatné impregnátory - bude účinnou bariérou proti vlhkosti a zároveň ochráni nábytok pred prasknutím pod vplyvom nízkych teplôt.

 

 

Technoratanový nábytok

Polyratanové záhradné sady nielenže pôsobia elegantne, ale sú aj ľahké, odolné a ľahko sa udržujú v čistote. Navyše sa vyznačujú výraznou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu a vonkajším faktorom, ako sú silné dažde, UV žiarenie a náhle teplotné výkyvy. Ich kompaktná štruktúra znamená, že neakumulujú nečistoty ani vodu, takže na rozdiel od dreva a iných prírodných materiálov nevyžadujú impregnáciu. Neznamená to však, že záhradný nábytok z polyratanu nevyžaduje žiadnu údržbu. Aby sme zaistili ich estetický vzhľad a predĺžili životnosť materiálu, mali by sme ich pravidelne utierať vlhkou handričkou s prídavkom jemného čistiaceho prostriedku, napríklad mydla. Ak sa rozhodnete nechať záhradný nábytok na zimu na terase alebo v záhrade, dajte si naň pre prípad potreby kryt (pamätajte, že predtým, ako ho prikryjete, musí byť úplne suchý). Aby sa ušetrilo miesto, záhradné stoličky z polyratanu je možné stohovať bez obáv, že sa zdeformujú.

 

 

Kovový nábytok

Kovový záhradný nábytok je veľmi odolný, ale je náchylný na koróziu, najmä tvorbu hrdzavých škvŕn. Hliníkové súpravy s práškovým nástrekom sú najlepšie na zvládnutie dažďa, ale aj mimo sezónu potrebujú ochranu pred poveternostnými podmienkami. Aby bol kovový záhradný nábytok chránený, najskôr ho vyčistite a skontrolujte, či nie je poškodená ochranná vrstva. Ak spozorujete aj malé chyby, nábytok naimpregnujte antikoróznou farbou, potom ho uskladnite v suchej miestnosti (v prípade ľahkého hliníka), zatiaľ čo veľký a ťažký nábytok, ako sú záhradné rohové sedacie súpravy alebo záhradné hojdačky, použite špeciálny kryt. Z najcitlivejšieho liatinového nábytku na vlhkosť, pred nanesením impregnácie je potrebné drôtenou kefou odstrániť biely povlak.

 

 

Plastový nábytok

Plastový záhradný nábytok dobre odoláva slnku a dažďu, ale je oveľa menej odolný voči mrazu, vďaka ktorému je krehký. Aby sa zabránilo polámaniu v nasledujúcej sezóne, je najlepšie chrániť plastový nábytok ručným umývaním, záhradnou hadicou alebo tlakovým čističom (mali by ste zvoliť čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú mikrogranuly, ktoré poškrabú plast. povrch). Ak je to možné, schovajte plastové jedálenské súpravy a záhradné kreslá doma na zimu alebo ich dajte na miesto chránené pred vetrom a prikryte krytmi. Tak ich ochránite nielen pred veľmi nízkymi teplotami, ale aj pred poškodením víchricou.

 

 

Kryty na záhradný nábytok - na čo by ste si mali dať pri ich kúpe pozor?

Kryt je veľmi pohodlný a často je jediným riešením, ak z nejakého dôvodu nemôžeme skryť záhradný nábytok v suchej a vzdušnej miestnosti. Kvalitný kryt nielenže ochráni záhradný nábytok pred dažďom, snehom, mrazom, zafarbením a nečistotami, ale zaistí aj adekvátnu cirkuláciu vzduchu, vďaka ktorej sa pod krytom nevyvinú plesne, huby a baktérie. Pri kúpe poťahu dbajte na to, aby sa jeho veľkosť a tvar zhodovali s rozmermi nábytku a pamätajte na to, že stôl pripravený na zimu musí mať pevne zakrytý nielen vrch, ale aj nohy (kryt s manžetami bude fungovať skvele). Môžete si vybrať poťahy vyrobené z rôznych druhov materiálov vrátane vinylu, polyesteru alebo kodury. Môžete tiež investovať trochu viac do zabezpečenia záhradného nábytku a rozhodnúť sa pre poťah zo zmesi PVC alebo PE tkaninu odolnú voči roztrhnutiu.


Inšpirujte sa!

Dekoračný obkladový kameň Bora Dlažby na terasy Toroni Brown Dlažby na terasy Santana Grigio Dlažby na terasy Breslau
 

 

Späť