Správne osvetlenie príbytku

27.10.2011

Primerané množstvo svetla v dome môže zmeniť aj tie najnáročnejšie priestory v útulné a funkčné obydlie. Správne rozloženie svetla bude plniť nielen dekoratívnu funkciu, ale tiež prispeje k zlepšeniu kvality života pre jeho obyvateľov. Pri výbere osvetlenia zvážte typ miestnosti, ktorú chcete osvetliť, a tiež akú funkciu musí osvetlenie spĺňať, či to má byť celkové osvetlenie, alebo lokálne, akými sú napr. stolné lampy.
 Dôležitým faktorom je tiež určený štýl nášho bývania. Svietidlá majú ladiť s jeho usporiadaním. Moderné, jednoduché svietidlá nebudú dobre vyzerať v prostredí ťažkého, štýlového nábytku.
 Vhodným druhom osvetlenia je môžné zmeniť optický vzhľad miestostí. Doplňujúce osvetlenia nahor opticky zväčšia priestor a naopak, svetelné lúče smerujúce nadol vytvoria dojem  menšej miestnosti, než akou v skutočnosti je. V prípade úzkych obĺžnikových miestností svetlo nasmerované na kratšie steny vytvorí opticky proporcionálny vzhľad.
 Pri výbere je dôležitá aj farba svetla. Teplé svetlo znižuje koncentráciu a prispieva k atmosfére relaxu a odpočinku. Jeho opakom je studené svetlo napr. halogénové. Takéto svetlo je ideálnym pre moderný štýl priestoru, neunavuje a stimuluje k činnosti.
 Pri výbere osvetlenia bývania sa riaďte zásadou čím viac osvetľovacích telies, tým lepšie. Väčší počet svietidiel slabšej svietivosti poskytne lepšie osvetlenie priestoru, ako jedna centrálne umiestnená.
 Každá miestnosť bez ohľadu na to, akú funkciu plní, musí byť primerane osvetlená. Svetelné body musia byť usporiadané tak, aby splnili svoje poslanie.
 Do kuchyne by sme mali umiestniť dva druhy osvetlenia. Okrem stropného osvetlenia, ktoré rozjasní miestnosť, je často používané halogénové bodové osvetlenie, ktoré nám dokonale osvetlí pracovný priestor.
 Spálňa je miesto, ktoré prispieva nášmu pokoju a oddychu. Osvetlenie tohto priestoru je veľmi dôležité. Veľkú úlohu tu zohrávajú nočné lampičky a stojacie lampy poskytujúce príjemné a teplé svetlo. Dobrým riešením sú tiež menej intenzívne žiarovky, ktoré vytvoria menej ostré svetlo. V spálni tiež treba myslieť na osvetlenie zo stropu, ktorý v prípade potreby ihneď dobre osvieti našu spáleň. 
 Ak budeme mať televíziu v spálni, pamätajme na ďalšie osvetlenie, ktoré bude eliminovať kontrast medzi jasným obrazom obrazovky televízora a prítmia spálne.
 V obývacej izbe sa osvedčili rôzne druhy osvetlenia. Pretože nám táto miestnosť slúži  mnohými rôznymi spôsobmi, osvetlenie musí byť najuniverzálnejšie. Obývacia izba nám často slúži pre rodinné oslavy, odpočinok, čítanie alebo sledovanie televízie, a preto jej osvetlenie musí byť prispôsobené funkcii, akú táto miestnosť v danom okamihu práve plní. Veľmi dôležitú úlohu tu hrá stropné osvetlenie, ale nemali by sme zabúdať na efektné osvietenie či stojacie lampy, ktoré poskytujú jemné a romantické svetlo.
 Dostatočné osvetlenie by malo byť umiestnené predovšetkým v detskej izbe. Horné svetlo umožní hrať sa a bude bezpečnejšie než, povedzme stojacia lampa. Pri posteli umiestnime lampičku, ktorá umožní čítať rozprávky. Ak sa vaše dieťa bojí spať potme, ideálnym riešením je tu stmievač osvetlenia, ktorý po zhasínaní umožní dieťaťu pokojne zaspať. Dieťa školského veku potrebuje mať stolovú lampu, ktorá mu bude poskytovať príjemné prostredie na učenie. Pravoruké dieťa musí mať umiestnenú lampu na ľavej strane, zatiaľ čo dieťa píšuce ľavou rukou, na pravej strane.
 V kúpeľni sa musíme postarať o dobré osvetlenie pri zrkadle. Aby bolo dobre osvetlené, má mať dve svetlá, jedno na pravej a druhé na ľavej strane. Ďalším riešením sú svetelné panely, ktoré nás plne osvietia. Je tiež dobré zvážiť dekoratívne osvetlenie zvýrazňujúce určené miesta napr.  kútik za vaňou.
 Osvetlenie chodby a schodiska plní ako praktickú, tak aj dekoratívnu funkciu. Okrem stropných alebo nástenných svietidiel, ktoré dávajú stále svetlo, stojí za zváženie použiť svetlá s detektormi pohybu. Tieto svetlá sa rozsvietia, keď na chodbe je tma a senzor detekuje pohyb.  V prípade schodisk a dlhšej chodby treba myslieť na schodiskový vypínač, ktorým je možné zapnúť alebo vypnúť svetlá na jednom alebo druhom konci.


 

Späť