Pokladanie polystyrénových kaziet

19.08.2011

Stropné kazety predstavujú veľmi dobre a ľahko pokladateľnú dekoráciu v naších domovoch. Na trhu existuje niekoľko typov kaziet so širokou škálou vzorov. Najpopulárnejšie druhy kaziet sú:

  •  tlačené –  najlacnejšie kazety s ohraničeným počtom vzorov. Ako samotný názov hovorí, vzor je vytlačený na polystyréne a kazety sa lepia k sebe.
  •  striekané – najzaujímavejšie kazety s veľmi širokou škálou vzorov. Sú oveľa hrubšie od tlačených a môžu mať „perodrážky”
  •  extrudované – líšia sa od zvyčajných kaziet. Ich povrch je hladký, ale so zaujímavými vzormi (napr. štruktúra dreva alebo mramoru). Kazety sú farbené odpovedajúcimi farbami odolnými na oter a chrániacimi pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia.
 
 Ako pokladať kazety?
 Stropné kazety pokladáme na tvrdý, suchý a hladký povrch. Môžu to byť suché omietky, sadrokartónové dosky, drevo. Povrch musí byť čistý, odmastený a zbavený starej farby prípadne tapiet. Pred začiatkom práce, v strede na strope, narysujeme dve pravouhlé čiary a lepiť začíname od stredu stropu (od stretávacieho bodu čiar). Špeciálne  lepidlo na kazety nanášame bodovo v neveľkom množstve. Po nanesení lepidla pritlačíme kazetu k povrchu tak, aby lepidlo dôkladne spojilo kazetu so stropom. Posledné rady kaziet musíme zrezať, aby ideálne sadli k celku.
 
 Polystyrénové zakončenia.
 Elegantným zakončením kaziet sú polystyrénové lišty, ktoré okrem dekoračnej splňajú aj maskovaciu funkciu – zakrývajú rezané časti kaziet. Lišty začíname ukladať od rohu miestnsti, kde zrežeme lišty do uhla. Na zamaskovanie rezu môžeme použiť tenkú vrstvu sádrovej stierky a po vychnutí vybrúsiť brúsnym papierom a vyhladiť povrch.
 Ďalej môžeme použiť rozety. Podobne ako kazety sú bohato zdobené a spájajú v sebe funkčnosť a estetiku vďaka čomu môžeme nimi zabezpečiť neopakovateľnú individuálnu výzdobu miestostí.
 Pred nalepením rozety je potrebné odmontovať visiace lustre a vypnúť elektroinštaláciu. Značnou pomocou pri práci bude ľahké označenie obrysu rozety. Na vnútornú stranu rozety naneste lepidlo a nalepte ju na vopred vyznačené miesto, ľahko pritlačte aby sa lepidlo dôkladne spojilo so stropom.
 
 Starostlivosť o kazety.
 Kazety môžeme čistiť na sucho, mäkkou handričkou ale aj na mokro. Vo všeobecnosti biele kazety, ktoré nemajú hladký povrch sú viac náchylné na znečistenie rôzneho druhu. Na správne zabezpečenie pekného a estetického výzoru je ich namaľovanie vodovými farbami.


 

Späť