Ochrana záhradného nábytku

09.08.2011

Záhradný nábytok je dlhodobo vystavený pôsobeniu škodlivým atmosférickým podmienkam. Nábytok vystavený pôsobeniu slnka, vetra alebo dažďa, veľmi rýchlo podlieha zničeniu. Aby si čo najdlhšie udržal svoju krásu, je nutné ho zabezpečiť špeciálnymi prípravkami.
 
 Ako ochrániť záhradný nábytok?
 Vo všeobecnosti sa na trhu nachádza veľké množstvo prípravkov na ochranu záhradného nábytku. Prípravky chránia drevo rôznymi spôsobmi.
 Impregnát chráni pred plesňami, hubami a nadmerným pohlcovaním vlhkosti. Impregnátom sa chráni surové drevo. Dobrým prípravkom je impregnát s dodatkom vosku. Nemali by sa používať ako koncová ochranná vrstva, kedže nechráni nábytok pred atmosférickými vplyvmi. Aby nám nábytok slúžil dlhé roky, po impregnácii ho musíme ďalej ošetriť.
 Záhradný nábytok môže byť chránený aj lakom. Takéto zabezpečenie je vhodné po naimpregnovaní. Vrstva laku zabezpečí hladký a podľa použitého laku lesklý alebo matný povrch. S postupom času sa vrstva laku stráca a preto pred nanesením novej vrstvy je nutné starú vrstvu laku dôkladne odstrániť.
 Následujúcim spôsobom ochrany zahrádného nábytku je použitie oleja. Je vhodný pre každý druh dreva. Olej tvorí vrstvu, ktorá zabezpečí drevo pred vlhkosťou a znečistením. Drevo zabezpečené len olejom je potrebné olejovať každý rok.

 
 Ako odstrániť znečistenia?
 Záhradný nábytok tvorí estetickú súčasť našej záhrady a preto sme ho povinní správne ošetrovať.
 Objavujúce sa čierne škvrny môžu svedčiť o vzniku plesní alebo húb.
 Najlepším riešením je vyčistenie nábytku vhodným prípravkom. Môžeme ho umyť aj s vodou a starým mydlom. Ak tieto spôsoby nezaberú, je potrebné infikované miesta ošetriť jemným brúsnym papierom. Po použití jemného brúsneho papiera sa ošetrované miesto musí znovu zabezpečiť proti opätovnému zaneseniu plesňami.
 
 Ako uschovávať záhradný nábytok?
 Po skončení sezóny sa musíme postarať o správne uskladnenie nábytku. Nábytok sa nesmie uskladňovať v suchých a teplých miestnostiach, pretože sa drevo môže rozsušiť. Nalepším riešením sú miestnosti chladné ale dobre vetrané, ktoré budú dobre chrániť pred vlhkom a mrazom.
 Drevený nábytok by sa nemal zakrývať plastovou fóliou, pretože takto vznikne ideálne miesto pre množenie plesní. Ak nemáme inú možnosť iba nábytok prikryť, je potrebné použiť priedušnú prikrývku


 

Späť